FETÖ’cü subayların sivil katliam planı

  0
  6

  HALİT TURAN

  FETÖ soruşturmasında bilgisine başvurulan bir F-16 pilotunun ifadesi, FETÖ ihanetinin boyutlarını bir defa daha gözler önüne serdi. FETÖ üyesi subaylar, ‘hızır savunma planı’nı sekteye uğratmak ve hükümeti zorlama duruma devirmek için Batman yakınlarında, içinde siviller olan taş ocağını “PKK’lılar var” diyerek bombalatmaya çalıştı. Planı onaylaması için sürekli baskı yapılan pilot F.K.’nin durumu anlayıp emre direnmesi, bir sivil katliamını önledi.

  ‘ÖNCELİKLİ HEDEF’ YAPTILAR

  Güneydoğu’da büyüyen terör eylemlerinin arkasından Genelkurmay Başkanlığı bu yılın başında, bölgede bulunan birliklere Hava Kuvvetleri olarak yardım sağlanması ve savunma planı oluşturulması emri verdi. Buna kadar, bölgede terör saldırısı meydana geldiğinde evvelden yapılan planlamayla terör unsurlarının bulunabileceği yerler savaş uçakları göre vurulacaktı.

  ‘SİVİLLER HASAR GÖRÜR’ RAPORU

  Muharip Baskı Komutanlığı göre hazırlanan ve bu yıl ocak ayında Batman’da uygulanacak hızır savunma planını teftiş etmeye giden askeri personel, bölgede ikâmetgâh alanı, tarlalar, köprüler ve taş ocağının iç içe olduğunu fark etti. Bunun üstüne, planın uygulanması halinde sivillere hasar geleceğini belirten bir rapor hazırlandı. Ekip bu planla ilgili Hava Muharip Komutanlığı’na görüşlerini bildirdi. Fakat TSK’daki FETÖ unsurları rapora rağmen söz konusu planı hayata geçirilmek üzere 3. Başlıca Jet Üs Komutanlığı’na gönderildi. Bölgeye giden askeri ekipte bulunan, Konya 135. Filo’da görevli F-16 pilotu F.K., bölgede taş ocağının bulunması sebebiyle planın hayata geçirilemeyeceğini yineledi. Pilot, 15 Temmuz darbe girişiminin arkasından tutuklanan Üs Harekat Komutanı Kurmay Albay Mustafa Ertürk’ü arayarak da bu görüşünü bildirdi.

  ‘BU PLANA İMZA ATMAM’

  Planı onaylayıp, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na iletmesi için sürekli baskı aşağı tutulan ancak hassasiyeti sayesinde bir sivil katliamın önüne geçen pilot F.K., esir olan 3. Başlıca Jet Üs Komutanı Tümgeneral Haluk Şahar ile yaptığı görüşmenin detaylarına da ifadesinde yer verdi: “Komutana, ‘Bu planı oluşturup altına imza atamam. Bölgede olası bir eylemden nedeniyle havadan bombardıman yapılması durumunda bir fazla sivil can kaybı olabilir’ biçiminde görüntü bildirdim. O dönem niçin bu kadar ısrarla yerleşim sahasında bulunan taş ocağının koordinatını vermem konusunda zorlama yaptıklarını anlamamıştım. Sonra herşey yerine oturdu.”

  DIĞER YERİ BOMBALA

  F-16 pilotu ifadesinde, tutuklanan 3. Ana Jet Üs Komutanı Tümgeneral Haluk Şahar’ın kendisine, “Madem pek, şehrin uzağında meskun mahal olmayan bir nokta ver” dediğini de aktardı. Haluk Şahar’ın böylece “PKK’ya hasar vermeyecek” şekilde numaradan bir operasyon yaptırmayı amaçladığı değerlendiriliyor.