FETÖ şüphelilerinin ifadeleri

İzmir 2. Ağır Suç Oluşturan Mahkemesindeki duruşmaya tutsak sanıklar Emir Ağbaş ve Mehmet Çelikarslan ile taraf avukatları katıldı.

Kimlik tespitinin peşinde iddianamenin özetinin okunduğu duruşmada sanıkların iddialara ilişkin savunmaları soruldu.

Sanıklardan Ağbaş, Çiğli’de kendi şirketlerini kurduğunu, yoğun bir performansla milletlerarası firmalarla çalıştığını, son olarak da ABD’de kendi namına bir şirketi faaliyete geçirdiğini ve dağıtılmış ihaleler aldığını söyledi.

Hakkındaki suçlamaları reddeden, kendisi ve şirketlerinin FETÖ ile bağlantısı bulunmadığını savunan Ağbaş, kapatılan Bank Asya’yla ticari faaliyetinin de sınırlı olduğunu belirtti.

FETÖ’den talimatlar almadığını, iddianamede bununla ilgili de bedensel delil bulunmadığını, varsayımlar üzerinden suçlamalar yöneltildiğini öne süren Ağbaş, şirketinde meslek adamlarıyla yaptığı kahvaltılı toplantıların “örgüt toplantıları” biçiminde lanse edildiğini, şirketinde herhangi bir kanunsuz işleme imza atmadığını anlattı.

Ağbaş, şunları kaydetti:

“Sanık Mehmet Çelikarslan’ın şirketimden aldığı bir paranın olduğunu kabul ediyorum ama bu para himmet parası değil. Çelikarslan, şirket çalışanlarının performansını ve ürün çalışmasını yaptığı için karşılığında her hafta elden 4 bin 500 lira ödeme yaptık. Bunu da fiş keserek belgeliyoruz. Çelikarslan’ın bu şekilde çalıştığından şirketteki kimsenin haberi yoktu, zaten geldiğinde de fazla kısa röportaj yapıyorduk.

öte yandan, Bank Asya ile kısa bir süreliğine çalıştım fakat uyuşmazlık yaşadığımız için ilişkileri kopardık. O bankaya kaptırdığım 8 bin liralık parayı elde etmek için şirket çalışanları adına hesaplar açtırarak, farklı miktarlarda para yatırdım çünkü banka yetkilileri, paranın iadesi için işlem yapmamı istiyordu. 8 bin lirayı aldıktan sonradan şirket çalışanları adına açtığım hesaplardan paraları çektim.”

Ağbaş, kaçma ihtimali ve delilleri karartma gibi bir durumunun olmadığını savunarak, tahliyesini istek etti.

– “Şirket çalışanları namına Bank Asya’ya para yatırıldı”

Esir sanık Mehmet Çelikarslan da Ağbaş’ın şirketinden “himmet parası” almadığını, her hafta bahşedilen 4 bin 500 lirayı şirket adına yaptığı ve rahat tutulan alıştırma karşılığı aldığını savunarak, bu paranın FETÖ’ye aktarıldığına dair fiziksel kanıt olmadığını söyledi.

Tanık olarak dinlenen T.Ö. ise Ağbaş’ın şirketinde finansman sorumlusu olarak çalıştığını, kayyum atanmasının arkasında da görevini sürdürdüğünü, kendisine bahşedilen talimat doğrultusunda fiş karşılığı Çelikarslan’a her hafta 4 bin 500 liralık ödeme yaptıklarını belirterek, Ağbaş’ın şahsi hesabında 500 bin avro bulunduğunu, bunun cemaatle ilgisinin olup olmadığını ve nereye gittiğini bilmediğini anlattı.

Ağbaş’ın güvendiği şirket çalışanları adına Bank Asya’da hesap açtırdığını ve tanesi yüzer bin lira aktardığını bildiren T.Ö, şunları dile getirdi:

“Şirket çalışanları adına Bank Asya’ya para yatırıldı. Bu para yaklaşık 5-6 ay daha sonra bankadan çekilerek Ağbaş’ın hesabına yatırıldı. Benim hesabıma da bu şekilde para yatırıldı fakat bunun Bank Asya’ya yatırıldığını bilmiyordum, soruşturma esnasında İl Emniyet Müdürlüğü Finansal Suçlarla Şube Müdürlüğüne verdiğim açıklama esnasında öğrendim. Zaten hesap açmak için de Bank Asya’ya gitmedim. Hem, açıklama için emniyette bu vesileyle yanıma gelen bir avukat, ‘Mehmet Çelikarslan, Emir Ağbaş’ın şirketinde danışman olarak çalışıyordu.’ şeklinde açıklama vermemi istedi.

Ben de buna aleyhinde çıktım, avukatla kavga yaşadım. Buna bir takım şirket çalışanları da şahittir.”

Başka bir soruşturmadan esir yer alan şahit F.E. de davalı Ağbaş’ın şirketi için göstermek nedeniyle namına hesap açılmak istediğini, bunu bayağı karşıladığını anlatarak, şunları söyledi:

“Bununla ilgili olarak bana bir evrak imzalatıldı fakat bu bankanın Bank Asya olduğu söylenmedi. Hesap açmak için adı geçen bankanın şubesine uğramadım. Para bir zaman hesapta kaldıktan daha sonra Ağbaş’ın hesabına geri yattı. Buna aynı işlemlerin Dikte Ağbaş göre diğer şirket çalışanlarına yapıldığını emniyetteki ifadem sırasında öğrendim. Devlete Ait belgelere yansımaması gereken ödemelerimiz olduğundan, Ağbaş’ın şirkette güvendiği şahısların hesabına para yatırdığını düşündüm. Kullanıldığımı düşünüyorum.

Bu durum yüzünden yürütülen diğer bir soruşturma nedeniyle 2,5 aydır tutukluyum. Buna sebep olduğuna inandığım Ağbaş’tan davacı olacağım.”

Diğer tanıklar ifadelerinde benzer bir olayı kendilerinin de yaşadıklarını, hiç uğramadıkları Bank Asya’da adlarına hesap açtırılarak, yüzer bin lira para yatırıldığını beyan etti.

Duruşma heyeti, sanıkların tutukluluk halinin devamına, firari sanık Selami Başaran hakkında tutuklamaya karşın yakalama çıkarılmasına karar vererek duruşmayı erteledi.

İzmir Güvenlik Müdürlüğü Finansal Suçlarla Çaba Şubesi ekiplerince, 18 Şubat’ta FETÖ/PDY’ye parasal yardım sağlanmasına yönelik operasyonda, ABD’den dönen meslek adamı Dikte Ağbaş ve Mehmet Çelikarslan, Adnan Menderes Havalimanı’nda gözaltına küskün, İzmir ve İstanbul’da Ağbaş’a ait 8 adreste arama yapılmıştı.

2’si esir 3 sanık hakkında, “silahlı terör örgütü üyesi olmak” ve “Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Hakkında Kanun’a muhalefet” suçlamasıyla 5 ile 10 sene arasında hapis cezası istemiyle dava açmıştı.

Ömer Süt

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.