Ev alırken yanlış beyana ceza kesiliyor

  0
  7

  Milyonlarca yurttaş vergi borçlarını yapılandırmak için son günleri değerlendirirken bir takım sürprizlerle de karşılaşmaya başladı. Sorgulama yapan vatandaşların birçoğu ‘tapu harcı’ borcu olduğunu görünce aidat dairelerine koştu. Çünkü yıllar önce aldıkları evin ‘tapu harcını’ ödemişlerdi. Gerçek ödenti dairesinde ortaya çıkıyor. Çünkü vatandaşların birincil beyanlarında evlerinin değerini düşük gösterdikleri anlaşıldığından yeni bir ödeme yapmaları gerekiyor. Üstelik yeni sayı cezalı olarak (harcın yüzde 25’i oranında aidat cezası) hesaplanıyor.

  KREDİNİZ ÖLÇÜ OLUYOR

  Birincil beyanınızda (bunun bir kısmı belediyelerden alınan belgelerle yapılıyor) evinizi aldığınız veya sattığınız değeri göstermemişseniz bu o anda anlaşılmıyor. Ama Maliye Bakanlığı bu konuda çapraz sorgulamalar yapıyor.

  Değeri belirleyen ölçülerden birisi banka krediniz. Bankadan kullandığınız kredi evin değerinin yüzde 75’inden artı olamıyor. Hem daha eksik kredi kullanmış olabilirsiniz. Yani 100 bin liralık bir ev aldığınızda 20 bin lira kredi kullanmış kalanını ise havale ile satıcıya göndermiş olabilirsiniz. Bu kez 75 bin lira beyanda bu ödenen 80 bin lira evin değeri için kanıt oluyor. Tekrar sigorta şirketleri, elektrik su doğalgaz kurumları gibi tüm kurumlardaki bilgiler Maliye Bakanlığı ile paylaşılıyor.

  NE YERINE GETIRMEK LAZIM?

  1-Eğer hemen şimdi konut almadıysanız alım-satım işlemlerinde mutlaka gerçek rakamı demeç etmelisiniz.

  2-Belediyeden aldığınız rayiç değer tek başına tatmin edici olmuyor. Alım satım bedeliniz bundan yüksek ise yeniden dürüst rakamı ifade edin.

  BORÇ ÇIKTIYSA…

  1-Geçmişte bir ev alım-satımınız olduysa mutlaka Kazanç İdaresi’nin internet sitesinden borcunuzun olup olmadığını kontrol edin.

  2-Eğer bir tapu harcı borcu varsa hemencecik vergi dairesine giderek yapılandırma yasasından yararlanın.