Erdoğan: Milletimizin azmi en büyük güvencemiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,FETÖ mensubu hainlerin silahlarına göğsünü siper ederek, özgürlüğüne, demokrasisine, Hükümetine ve devletine sahip meydana çıkan milletimizin azmi, Cumhuriyet’imizin 100. yıl dönümüne hasrettiğimiz 2023 hedeflerimize varmak konusundaki en büyük güvencemizdir.” ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla 81 il ve dış temsilciliklerde okunacak mesajı yayımlandı.

Erdoğan, “Bugün, Gazi Mustafa Kemal’in önderliğinde duyuru ettiğimiz, son devletimiz Türkiye Cumhuriyeti’nin 93. kuruluş yıl dönümüdür.” diye başladığı mesajında, esarete ve dayatmalara rıza göstermeyen Türk milletinin, istiklaline ve istikbaline kasteden işgalcilere karşı başlattığı Kurtuluş Savaşı’nı, tarihte benzeri görünmeyen bir kahramanlıkla zaferle taçlandırdığını belirtti.

Bu büyük zaferin arkasında, 29 Ekim 1923’te, “Bağımsızlık koşulsuz milletindir” ilkesi ve ülkeyi muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkarma hedefiyle Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulduğunu açıklayan Erdoğan, şöyle devam etti:

“15 Temmuz milletin devletiyle ne kadar bütünleştiğini teyit etmiştir”

“Cumhuriyet’imizi, 2 bin 200 yıllık devlet geleneğimiz ile yaşadığımız coğrafyadaki bin yıllık Selçuklu ve Osmanlı mirasının, o günün zorlama şartlarında elde edilmiş bir kazanımı olarak görüyoruz.

Türkiye Cumhuriyeti, 93 yıldır karşısına meydana çıkan zorlukların üstesinden gelerek yoluna devam etmiş, özellikle son dönemdeki atılımlar doğruca, bugün dünyanın yükselen güçleri arasında yer almayı başarmış bir devlettir. Gelişen ekonomisi, güçlü demokrasisi, esas insani değerlere olan bağlılığı, ilkeli ve vizyoner dış politikasıyla Türkiye, bölgesinde ve dünyada bir ilham kaynağı olmayı günümüzde de sürdürüyor.”

En son 15 Temmuz 2016 gecesi yaşananların, milletin devletiyle ne değin bütünleştiğini, tartışmasız şekilde bir kez daha doğrulama ettiğini bildiren Erdoğan, “Milletimiz, yeni işgal girişimlerine karşısında da İstiklal Harbi’ndeki kararlılıkla çaba edeceğini, o gece bütün dünyaya göstermiştir. FETÖ mensubu hainlerin silahlarına göğsünü siper ederek, özgürlüğüne, demokrasisine, Hükümetine ve devletine sahip meydana çıkan milletimizin azmi, Cumhuriyet’imizin 100. sene dönümüne hasrettiğimiz 2023 hedeflerimize varmak konusundaki en büyük güvencemizdir. Bu büyük devletin ve bu kahraman milletin Cumhurbaşkanı olmaktan haysiyet duyuyorum.” ifadelerini kullandı.

“Türkiye, 15 Temmuz sabahına kıyasla daha zinde”

Dünyanın neresinde olursa olsun, tüm vatandaşların ve Türkiye’nin dostlarının da milletin 15 Temmuz’da yazdığı destandan kibir duyduklarına inandığını gösteren Erdoğan, keza bir darbe girişimi hem bir terör saldırısı hem de bir işgal teşebbüsü olan böyle büyük bir badirenin atlatılmasının ardından Cumhuriyet’in 93. yıl dönümüne ulaşıldığını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti:

“Şundan bütün vatandaşlarımız, tüm dostlarımız belli olsunlar, bugün Türkiye, 15 Temmuz sabahına kıyasla, daha enerjik, daha dirayetli, daha kararlı bir ülkedir. Birliğimize, beraberliğimize, kardeşliğimize, vatanımıza, istiklalimize, geleceğimize kast eden hiçbir atak başarılı olamayacaktır. Terör örgütleri de, onları kullananlar da, hedeflerimize ulaşmamızı engelleyemeyecektir.

Bu duygu ve düşüncelerle, Türkiye’de ve yurt dıştan yaşayan tüm vatandaşlarımızın Cumhuriyet Bayramı’nı gönülden tebrik ediyorum. Cumhuriyet’imizin banisi Gazi Mustafa Kemal öncelikle almak üzere, bu toprakları bize vatan kılmak için fedakarlıkla çaba eden tüm gazilerimizi minnetle yad ediyor, bu uğurda canlarını veren bütün şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Ecdadımızın emanetine sahip meydana çıkan kahraman milletimize ve bize dualarıyla takviye olan tüm dostlarımıza en kalbi şükranlarımı sunuyorum. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’mız kutlu olsun.”

Ferdi Türkten

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.