Erdoğan, Kılıçdaroğlu’na yönelik şikayetinden vazgeçti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, son yerel seçimler öncesinde Silifke’deki konuşmasında kendisine hakaret ettiği gerekçesiyle CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hakkında açılan davadaki şikayetinden vazgeçti.

Erdoğan’ın avukatının Silifke Asliye Suç Oluşturan Mahkemesine gönderdiği “şikayetten vazgeçmeye” ilişkin dilekçede, “Sayın Cumhurbaşkanımız, milletimizin minimum müştereklerde buluşması, birlik ve beraberliğimizin tahkim edilmesi, siyasi hayatımızda en düşük nezaketin kalıcı olarak tesis edilmesi ümidi ve iradesiyle meslek bu davada şikayetinden vazgeçmektedir.” denildi.

Silifke Cumhuriyet Başsavcılığı, milletvekillerinin yasama dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin düzenlemenin peşinde 8 Mart 2014’te ilçeye gelen Kılıçdaroğlu hakkında, o sırada başbakan olan Erdoğan’a karşın ifadeleri nedeniyle dava açtı. İddianamede, Kılıçdaroğlu’nun “millet görevlisine görevinden dolayı alenen hakaret” suçundan cezalandırılması istendi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise avukatı Hüseyin Okumuş aracılığıyla davayı görecek olan Silifke Asliye Ceza Mahkemesine “şikayetten vazgeçme” dilekçesi gönderdi.

“BİR KEREYE KASITLI OLARAK AFFEDİYORUM” SÖZÜ

Dilekçede, Erdoğan’ın, 29 Temmuz 2016’da, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Millet Kültür ve Kongre Merkezinin açılışında, “Şu asıl değin şahsıma her türlü saygısızlığı, hakareti yapanları bir kereye kasitli olarak olarak affediyorum ve davalarımı çekiyorum. Zira esas bu imkanı dürüst değerlendirmezsek, ‘millet bizim yakamıza yapışma hakkına sahip olur’ diye düşünüyorum. Onun için siyasetçiler ilk önce elde etmek üzere toplumun tüm kesimlerinin, ülkemizin önündeki bu gerçeğe, bu hassas duruma uygun şekilde davranacaklarına inanıyorum.” dediği anımsatıldı.

“Demokrasinin gelişmesi ve bu çerçevede akıl ve açıklama özgürlüğü önündeki engellerin kaldırılması yönünde gerçekleştirilen tarihi reformların mimarı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, bütün özgürlükler gibi akıl ve ifade özgürlüğünün de sınırları olduğunu, hak sahiplerinin sorumluluk içinde hareket etmelerinin ve bilhassa başkalarının haklarına riayetin önemini sürekli vurguladığı” belirli dilekçede, şunlar kaydedildi:

“SISTEMATIK HAKARET KAMPANYASI DEVAM EDİYOR”

“Oysa Sayın Cumhurbaşkanımızın bu çağrısının, bilhassa son yıllarda ilk olarak siyasi parti liderleri olmak üzere muhalif kesimlerde karşılık bulmadığı, Sayın Cumhurbaşkanımızın şahsına ve ailesine karşın sistematik bir hakaret kampanyasının yürütüldüğü bilinen bir gerçektir. Hem, 2011 yılında bugünkü gibi dava ve şikayetlerinden vazgeçilmek suretiyle iyi gaye ortaya konulmuş olmasına rağmen, kısa süreli bir bahar havasından sonradan sistematik hakaret kampanyasına kaldığı yerden devam edildiği de üzülerek müşahede edilmiştir.

Sayın Cumhurbaşkanımızın şahsına ve ailesine yönelik hakaret ve iftira teşkil eden saldırılara karşı yasal haklarını kullanmasının ve hukuk yoluyla çaba etmesinin, muhalefetin susturulması ya da zorlama altına alınmaya çalışılması şeklinde yorumlanmasının temiz kalpli ve realist bir girişim olmadığını sırası gelmişken ayrıntıları ile belirtmek isteriz. Bütün demokratik liderler gibi Sayın Cumhurbaşkanımız, muhalefetin, yapıcı ve yardımsever eleştirinin vazgeçilmezliğinin idrakindedir ama geldiğimiz nokta itibarıyla sorumsuz muhalefetin, yıkıcı, ölçüsüz eleştirinin ve hakaretin muhalefete ve ülkeye bir katkı sağlamadığı, sorunları çözmek yerine derinleştirdiği, birlik ve beraberliğimizi zedelediği anlaşılmıştır.

Fetullahçı Terör Örgütü’nün gerçekleştirdiği 15 Temmuz kanlı darbe girişiminden ve milletçe ödediğimiz ağır bedellerden sonra tarihi bir fırsat yakaladığımız tartışmasızdır. Bu fırsat, şüphesiz herkesin aynı fikirde olması yok, milletimizin en az müştereklerde buluşması, başkasının varlığına, inancına ve düşüncesine saygı göstermesidir. Fikirlerimizin farklılığı zenginliğimizdir oysa bu zenginliğin, karşılıklı hürmet, empati ve bilhassa üslup güzelliğiyle tahkim edilmesi zorunludur. Aksi takdirde sahip olduğumuz zenginliğin bir felakete dönüşmesi ihtimali göz ardı edilmemelidir.

Sayın Cumhurbaşkanımız, milletimizin en düşük müştereklerde buluşması, birlik ve beraberliğimizin tahkim edilmesi, siyasi hayatımızda minimum nezaketin daimi olarak tesis edilmesi ümidi ve iradesiyle, meslek bu davada davalı hakkındaki şikayetinden vazgeçmektedir.”

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.