Emine Erdoğan: 350 bin kız çocuğumuz okulla tanıştı

  0
  23

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Afyonkarahisar’ın Şuhut ilçesinde Emine Erdoğan İlim ve Kültür Merkezi’nin açılışını gerçekleştirdi.

  Açılış töreninde konuşan Erdoğan, Şuhut’un ilim diyarı olmaya aday olduğunu açıklama ederek, açılışı gerçekleştirilen ilim ve kültür merkezinin gençlerin ilmin aydınlığında yetişmesine vesile olacağını vurguladı.

  Erdoğan, İslam Peygamberi Hz. Muhammed’in “İlim öğrenmek, bayan-erkek her müslümana farzdır” hadisine aksan yaparak, şöyle konuştu:

  “Ne mutlu ki bu çağrının muhatapları olarak genç kızlarımızı dünyevi ve uhrevi bir geleceğe hazırlıyoruz. İnanıyorum ama onlar burada edindikleri data ve tecrübe ile ayrıca kendi hayatlarına, keza de toplumun dini hayatına kayda değer katkılar sağlayacaklar. Toplumu irşat etme noktasında mesuliyet alacaklar. Kız çocuklarının eğitimi, son derece kayda değer bir konudur. Geçtiğimiz yıllarda çeşitli kampanyalara öncülük ederek, kızlarımızın eğitimi için incelemeler yaptık. Yapmaya da devam ediyoruz. Son 14 yılda, ülkemizde kız çocuklarının okullaşma oranı yüzde 91’den yüzde 99’a çıktı. Himayemizde gerçekleşen ‘Haydi Kızlar Okula‘ kampanyası çerçevesinde 350 bin kız çocuğumuz okulla tanıştı. ‘Ana-Kız Okuldayız’ kampanyası ile bir zamanlar eğitim alamamış nice kadınımız evlatlarıyla birlikte okullu oldu. Bunlar fazla önemli kazanımlar. Evlatlarımızın her alanda yetişmesi, ülkemizin, İslam ümmetinin ve insanlığın gözaydınlığıdır.”

  “Içten dini bilgi ile donatılmış insanlara fazla ihtiyacımız var”

  Dünyanın kuvvet bir dönemden geçtiğini bildiren Erdoğan, insanlığın hırsın, şiddetin ve öfkenin denizinde boğulduğunu vurguladı.

  Erdoğan, yaşananları “dünyadan hemen hemen kan damlıyor” sözleriyle özetleyerek, şöyle devam etti:

  “Böylece ki, İslam dünyası savaş meydanı haline gelmiş durumda. Batının, baskı üreten politikaları dünyadaki dengeleri tepetaklak ediyor. İslam, dehşet ile anılır halde. Din namına terör yapılıyor, insanlık katlediliyor. Bu ortamda dürüst din eğitiminin ne değin önemli olduğunu bir kere daha görüyoruz. Yıllardır ülkemizdeki cana yakın insanların dini duygularını sömürerek, kendi kirli amaçlarını cebren hakim kılmaya çalışan din tüccarlarının, 15 Temmuz’da ülkemizi nasıl bir felakete sürüklediklerini hepimiz gördük. Içten ve gerçek dini bilgiye, arkadaşça bir inanca sahip halk, tankları günahsız insanların üstüne sürer miydi hiç? Amacı aslında insanlığa hizmet olan bir grup, insanlığı katleden böyle bir eyleme kalkışabilir miydi? İşte tam da bu nedenle doğru dini data ile donatılmış insanlara fazla ihtiyacımız var. Harf harf, sözcük sözcük, Allah’ın kelamını, yaşam rehberimizi, aklına ve gönlüne nakşetmek üzere burada yer alan bütün gençlerimize, ‘umudumuz sizlersiniz’ aramak istiyorum.”

  Canan Tükelay