Eker: FETÖ unsurları devletten kesinlikle temizlemeli

  0
  7

  AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) milletlerarası medyayı kullanarak Türkiye ile ilgili bilgi kirliliğine yol açtığını belirterek, “Türkiye Cumhuriyeti’nin bütün kurum ve kuruluşlarının ve bütün vatandaşlarının dünyadaki öteki ülkelerdeki bütün muhataplarıyla bağlantı imkanı bulup gerçekleri söylemesi gerekiyor.” dedi.

  AK Parti Antalya Milletvekili Sena Nur Çelik, Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız, Kayseri Milletvekili İsmail Emrah Karayel’den oluşan AK Parti heyetiyle Londra’da 4 gün süren temaslarını tamamlayan Mehdi Eker, temaslarını AA muhabirine değerlendirdi.

  İngiltere’de parlamento, sivil toplum kuruluşları, us kuruluşları ve basın organlarıyla yoğun bir görüşme trafiği gerçekleştirdiklerini anlatan Eker, temaslarında FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişimi ile sonrasında yaşanan gelişmelerle ilgili muhataplarını bilgilendirdiklerini söyledi.

  – Data kirliliğiyle mücadele

  Eker görüşmelerde bilhassa Türkiye’nin FETÖ unsurlarını devletten temizlemesiyle ilgili data aktardıklarını belirterek, FETÖ’nün milletlerarası medyayı kullanarak Türkiye’de olanı biteni hatalı aksettirdiğini, iftiralar attığını ve data kirliliği oluşturduğunu anlattı.

  “FETÖ aracılığıyla yayılan benekli malumatın mutlak suretle pak malumatla değiştirilmesi gerekiyor.” ifadesini kullanan Eker, “Buna, bu enformatik kirliliğe, bu dezenformasyona karşısında Türkiye Cumhuriyeti’nin tüm kurum ve kuruluşlarının ve tüm vatandaşlarının dünyadaki öteki ülkelerdeki tüm muhataplarıyla bir şekilde bağlantı imkanı bulup gerçekleri söylemesi gerekiyor.” görüşünü dile getirdi.

  Temaslarında muhataplarına olaylara yeni bir pencereden bakma imkanı verdiklerini, bunun da muhatapları kadar açıkça dile getirildiğini anlatan Eker, “Ulaşabildiğimiz kesimle ilgili bir sorun olmuyor fakat herkese böyle teke tek varmak imkanımız değil. Bu insanların tamamı milletlerarası medyadan bilgi ve haber alıyor. O halde milletlerarası medyada bu şekilde mutlaka bir alıştırma yapılması gerektiği sonucuna vardık. Bununla ilgili önümüzdeki süreçte bir çalışma ihtiyacı olduğunu değerlendirdik.” şeklinde konuştu.

  Eker, Türkiye’nin kendi davasını ve meselelerini yalnızca “yangın hemencecik veya hemencecik yangının ertesinde” yok, diğer zamanlarda da milletlerarası kamuoyu nezdinde takip etmesi, milletlerarası medya ve öteki mecraları kullanmak suretiyle anlatması ve gündemde tutması gerektiğini söyledi.

  – Brexit sonrası ilişkiler

  Londra temaslarında İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılma kararının (Brexit) ardından Türkiye ile İngiltere arasındaki ilişkilerin alacağı şeklin de gündeme geldiğini anlatan Eker, iki ülke arasındaki ilişkiler bağlamında yeni imkanların açılmasının söz konusu olacağını kaydetti.

  Görüşmelerde Suriye ve Irak’taki gelişmelerin de ele alındığını bildiren Eker, bu bağlamda muhataplarına Türkiye’nin karşı karşıya bulunduğu terör örgütleriyle mücadelesini anlatma olanağı bulduklarını söyledi.

  Mehdi Eker, “Lüzum DEAŞ, PKK, PYD ve gerekse FETÖ’nün doğrusu benzer amaca hizmet ettiği kanaatimizi ve bunlar arasındaki ilişkileri örnekleriyle muhataplarımıza anlattık.” dedi.