‘Dik duruşun en canlı örneği, milletimizin 15 Temmuz cevabı’

“ORDUMUZ, HAIN EMELLERİN KARŞINA AŞILMAZ BİR KALE OLUP DİKİLMİŞTİR”

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Orgeneral Akar, mesajında 15 Temmuz vurgusu yaparak, darbe girişiminin TSK’nın kahir ekseriyeti ile milletin fedakar ve onurlu duruşu aleyhinde hüsrana uğratıldığını belirtti. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ın Cumhuriyet Bayramı mesajı şöyle:

“Türk Silahlı Kuvvetlerinin Kahraman Mensupları, Bugün, asil Türk milletinin, 93 sene önce, Baki Başkumandan Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde, ‘Ya istiklal ya vefat!’ parolasıyla başlattığı ‘Kurtuluş Savaşı’nın, epik fedakarlık ve kahramanlıklar sergilenerek, emsali görülmemiş bir zaferle sonuçlandığı ve bu şanlı galibiyet neticesinde de milletin karakterine en yerinde idare biçimi olan Cumhuriyet’e ulaştığımız günün yıl dönümüdür. Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun. Asil Türk milletinin kendine olan özgüvenini ve güçlü yarınlara varmak iradesini yansıtan cumhuriyet; uygarlık yolunda ilerlemenin kaynağını teşkil etmiştir. Çatısı aşağıda toplananları, her türlü tehditten koruyan cumhuriyet, ulusal birlik ve beraberliğin en büyük güvencesi ve Aziz Türk milletini, muasır uygarlık seviyesine ulaştıracak adımların en önemlisi olmuştur. Kendisine tutsaklık gömleği biçenlere rağmen milletimizin dünya milletleri aralarında adalet ettiği saygıdeğer yeri alması, lüzum iç gerek dış düşmanlarımız için tarihi bir ders olmuştur. Hiçbir zaman akıldan çıkarılmamalıdır ancak Türkiye Cumhuriyeti Devleti, önünde uzanan parlak yolda, kesin adımlarla ilerleyerek ve benimsediği evrensel ilkeleri muhafaza ederek, yüksek değerleri ve hedefleri doğrultusunda uygar dünyanın onurlu ve seçkin bir üyesi olmayı dün ve bugün olduğu gibi yarın da sürdürecektir. Milletin hayatı, ülkenin istiklali ve vatanın bölünmezliği tehlikeye düştüğünde; TSK, milletimizin çelikleşmiş iradesinin bir göstergesi olmuş ve bütün halkımızla birlikte, ordu-halk müziği gerçeğini tüm dünyaya göstermiştir. Ordumuz, her türlü dış etkiden uzak ‘Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir.’ ilkesine ve yasalara sımsıkı sarılarak, hain emellerin karşına aşılmaz bir kale olup dikilmiştir. Bu tepede olan duruşun en canlı örneği, 15 Temmuzda görülmüştür. Milletine ihanet etmekle kalmayıp bazı odaklara uşaklık etmeyi planlayan hainler; tarihte görülmemiş bir alçaklıkla tüm kutsallarımıza saldırmaya kalkışmışlar fakat TSK’nın kahir ekseriyeti ile milletimizin fedakar ve onurlu duruşu karşısında hüsrana uğratılmışlardır.

“TERÖRLE ÇABA SON TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLİNCEYE DEK DEVAM EDECEK”

Köklü tarihimizin her döneminde görüldüğü üzere, Samsun’da ateşlenen serbest meşalesinin, an be an cumhuriyet güneşine dönüşmesinde Milli Ordumuz vazifesini layıkıyla yerine getirmiştir. Türkiye Cumhuriyeti’nin ve onun esas değerlerinin korunması ve yaşatılması uğrunda ordumuzun her mensubu, birer cumhuriyet muhafızı olarak devletimizin ve sinesinden çıktığı milletimizin emrinde ve defalarca görevinin başında olmaya devam edecektir. Ülkenin kolaylık ve güvenliğini hedef bölge her türlü terör ve tehditle iki taraflı niyet uğrunda; sivil-asker demeden jandarma, polis ve korucularımızla omuz omuza; büyük bir düzen ve koordinasyon içerisinde mücadele ediyoruz. Yurt içinde ve yurt dışarıya yürüttüğümüz Terörle Uğraş, Fırat Kalkanı Harekatı ve diğer faaliyetlerimiz icra ve yardım şeklinde son terörist etkisiz ayla getirilinceye dek devam edecektir. Bu harekatlar, bir tek masum insanın kılına dahi zarar vermeden ve hiçbir fedakarlıktan kaçınmadan sürdürülmektedir. Ülkemizin güvenliği ve ulusal namusumuz olan sınırlarımızın korunması için uluslararası hukuktan aldığımız yasal müdafaa hakkımıza dayalı olarak, tehdit ve tehlike hudut ötesinde bertaraf edilmektedir. Cumhuriyet Bayramı vesilesiyle; milletimizin özgürlük, müreffeh ve onurlu bir toplum olarak birlik ve bütünlük içinde yaşayıp her alanda ilerlemesinin teminatı olan Cumhuriyeti, büyük zorluk ve fedakarlıklara katlanarak kuran ve bizlere itimat eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve İstiklal Savaşı’nın kahraman komutanlarını; özveri ve kararlılıkla sürdürmekte olduğumuz Terörle Çaba Harekatı’nda, 15 Temmuzda ve hudut ötesi faaliyetlerde şehitlik mertebesine ulaşan tabanca arkadaşlarımız, Jandarma mensuplarımız, polislerimiz ve korucularımız ilk önce almak üzere kanlarını, canlarını bayraklaşan vatan topraklarına feda eden tüm aziz şehitlerimizi rahmet ve saygıyla, kahraman gazilerimizi minnet ve şükranla anıyorum. bununla birlikte şehit ve gazilerimizin değerli aile bireylerinin, hayatta olan kahraman gazilerimizin, Silahlı Kuvvetlerimizin fedakar mensuplarının ve değerli aile bireylerinin, emekli mensuplarımızın, köy korucularımızın ve yüce milletimizin Cumhuriyet Bayramı’nı en içten dileklerimle kutluyor; kendilerine sağlık, sevinç, huzur ve başarı doymuş günler diliyorum.”

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.