Demirtaş: Belediyeyi seçimle alamayacaklarını iyi biliyorlar

  0
  3

  Diyarbakır’da Belediye Benzeşen Başkanı Gültan kışanak ile benzeşen Başkan Fırat Anlı’nın gözaltına alınmasını protesto etmek için merkez Bağlar İlçesinde DBP ilçe binası önünde partililer ile bir araya gelen HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partililere hitaben konuştu.

  Demirtaş, hükümet yetkililerinin, “Musul’u Musullular yönetsin” dediğini, ama mevzu Şırnak ve Diyarbakır olunca öbür tatbik yaptığını söyleyerek, şöyle devam etti:

  “Belediyeyi gasp edebilirsiniz ama adınız temsilci olmaz, gaspçı olur. Burada daima seçim kampanyalarında yarıştık. AKP’nin adayları devletin parası cebinde, devletin bütün imkanları elinde, rüşvetle, iş vaatleriyle tercih çalışması yürüttü. Biz zorlama ve engellemelerle. Buna rağmen biz kazandık. Her seçimde de oylarımızı arttırarak. Fakat, buna saygı duymuyorlar. ‘Milli irade’ diyorlar da mevzu Kürt halkı olunca o milli iradeyi tanımıyorlar. Açık söylüyorum. Burada fazlalık olan millet değildir, HDP ve DBP değildir. Fazlalık olan sizin işgalci zihniyetinizdir.”

  ‘ONURUMUZU OLMAK İSTİYORLAR, BİZ BUNA KARŞIYIZ’

  HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, hükümeti eleştirdiği konuşmasını şöyle sürdürdü:

  “Bu defterin kendileri için kapandığını biliyorlar. Çünkü her türlü yöntemi denediler. Ellerinde bir yol kaldı, hırsızlık. Belediye halkın yerel iradesidir. Bir hırsız gelip evinizden malınızı aldığında siz ondan korkup gürültüsüz kalırsanız, onurunuzu kaybedersiniz. Onurumuzu olmak istiyorlar, biz buna karşıyız. Kötüleme atmalarını, entrika kurmalarını, belediye benzer başkanlarımızın katiyen yapmadıkları şeyleri yapmış gibi iddia edilmesini biz katiyen kabul etmeyiz. Belediye başkanlarımızı gözaltına alacaklar, ‘Bunu protesto etmek yasaktır’ diyecekler. Protesto etmek isteyenlere saldıracaklar, akşam da havuz medyasında ‘HDP Diyarbakır’da bitti’ diyecekler. Biz bunların yalanlarına alıştık da halen bunlara inananlar var. Sen, Saray’daki zat, yanında bütün şürekanı al. Bakanlarını al. Dışarıdan da adam taşıyabilirsin, bağımsızlık. Eşit, adil koşullarda Diyarbakır meydanına çıkalım, el mi yaman bey mi yaman görelim. Cesaretin var mı? Yok. Şu sokaklarda yürüyecek yüzleri var mı? Yok. Utanmadan sıkılmadan da baskıyı en üstteki düzeye çıkarmaya çalışıyorlar. Ellerinde zorlama arabulucu dışarıya bir şey yok. Cop ile ayakta duruyorlar. Eğlence yasak, yürüyüş yasak, siyaset yasak. Yasakları biraz gevşetse sarayı yıkılacak gibi hissediyor. Bizim dışımızda itiraz edebilen değil. Herkes korktu, Saray’a biat etti. Demokratik dostane çerçevede 81 ilde nerede ne gücümüz varsa, 5 kişi, 10 kişi fark etmez, sokağa çıkacağız. Sokağa çıkmak meşrudur.”

  ‘KONUŞMAMIZ BİTMEDEN SORUŞTURMA AÇILIYOR’

  Demirtaş, geçen günkü konuşması sebebiyle hakkında soruşturma açıldığını da ifade ederek, “Madem bu dek hızlısınız dünyanın en büyük hırsızları, terör destekçileri Ankara’da, onlara da bir soruşturma açın. Hiç mi savcı yok? Biz de hukuk fakültesi okuduk. Melih Gökçek’in Tebessüm Eden için yaptığı tripleks villa duruyor Ankara’da. Teröre destekse bir belediyeye kayyum atayacaksan Kadir Topbaş’a soy. İstanbul’un yarısını Fethullah Gülümseyen’e verdi. Hak Bakanı denilen zat. Sen yok miydin Fethullah Gülen’e methiyeler ahenk? ‘Kandırıldım’ diyor. Çık istifa et, ‘Ben kolayca kandırılabilen saf biriyim’ de, istifa et. ‘Kandırıldık Allah bizi affetsin’ diyorlar. İnşallah Allah bunun hesabını sorar, burnunuzdan da fitil fitil getirir. Sen ‘Kandırıldık, Allah bizi affetsin’ deyip işin içinden çıkıyorsun da sokaktaki insanın ne suçu var?” diye konuştu.

  ‘BELEDİYE ARAÇLARININ ÇIKMASINA IZIN VERMİYORLAR’

  HDP Benzeyen Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “Eylemlerimizi, etkinliklerimizi sürdüreceğiz. Engellemeye kalkabilirler, yılmak değil. İl, ilçe çalışanlarımız, tüm kadrolarımız gece gündüz demeden seferber olacak. Belediyenin tek bir aracının çıkmasına müsade vermiyorlar. TOMA ile kapatmışlar. Sonra da ‘HDP-DBP halkı mağdur etti’ diyorlar. Hayır. Üç gündür internet kesik. Çağrılarımız duyulmasın diye. Hastanede acele hastaya hap yazılamıyor, internet değil. Lakin umurunda yok. Türk Telekom, GSM şirketleri; sizin yaptığınız da suçtur. Sizler Vali, Bakan emretti diye şalteri indiremezsiniz. Aldığınız internet parasından hayır görmeyin. Iletişim bir haktır. Kullanmadığınız internetin parası peşin küskün. Gidin dava açın. Sonuç alınır alınmaz, peşini bırakmayın. Her bir kişi kendisini parti üyesi gibi düşünmeli. Her akşam konut konut dolaşmalı. Allah’tan başkasından korkmadığımızı göstereceğiz. 90’larda ne cep telefonu vardı, ne internet vardı, ne de TV. Konut konut, insan gücüyle alıştırma yürüttük. Engelleyemeyecekleri budur. Herkes mahallesinde konut ev dolaşsın, çalışma yürütsün” diye konuştu.

  Canan ALATINTAŞ