DEAŞ’lıların nasıl görünmez oldukları ortaya çıktı

  0
  6

  Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ne alt peşmerge kuvvetleri göre geçtiğimiz günlerde başlatılan Başika operasyonu kapsamında DEAŞ terör örgütünden kurtarılan Tezharap Köyü’nde mayın ve patlayıcı arıtma çalışmaları devam ediyor. Peşmerge kuvvetlerinin Başika’dan önceki son sınırı olan Tezharap Köyü’nde DEAŞ terör örgütünün çekilmesinin ardından yaşanan felaket başta DHA kameraları göre görüntülendi.

  KÖYÜN HER TARAFI BOMBA BATMIŞ

  Tezharap Köyü’nde yaşanan çatışmaların ardındaki fazla sayıda konut harap olurken, DEAŞ terör örgütü mensuplarının kullandığı evlerin de uçak bombardımanı sonucu yıkıldığı görüldü. Operasyondan önce terör örgütü mensuplarının köyün her tarafına mayın ve patlayıcı madde yerleştirdiği dikkat çekerken, döşenen el yapımı patlayıcıların çoğunun halen yol üzerlerinde durduğu görüldü. Peşmerge kuvvetlerinin köy içerisindeki patlayıcıları arıtma çalışmaları devam ederken, köy yolu üstünde koalisyon uçakları göre bombalanmış fazla sayıda araç olduğu da görüldü.

  DEAŞ’IN TÜNELİ BULUNDU

  Operasyondan sonra peşmerge kuvvetlerinin yaptığı aramada Tezharap Köyü’ne uzanan fazla uzun bir tünel tespit edildi. Çelik kolonlarla güçlendirilmiş tünel tahta ve naylon ile örtülürken, DEAŞ terör örgütü mensuplarının tünelin üstünü de toprakla kapattığı uyarı çekti. Terör örgütü mensuplarının bu tünellerden peşmerge mevzilerine yaklaşmaya çalıştığı, atak yaptıktan daha sonra ise benzer tünelleri kullanarak köye dürüst kaçtığı belirtildi. Bölgede ara sıra patlayıcı imhası devam ederken, DEAŞ terör örgütünün elindeki bölgelere hava operasyonları da devam ediyor.

  PATLAYICI MADDELER IMHA EDİLİYOR

  Bölgede bulunan peşmerge kuvvetleri, ele geçirdikleri yerlerde mayın ve patlayıcı aramasına devam ediyor. Musul operasyonu öncesinde bölgenin temizlenmesi ve askeri birliklerin emniyetli bir şekilde Musul’a geçişinin sağlanması için hazırlıklar devam ederken, askeri yetkililer bu alıştırma ile Musul’un etrafının patlayıcılardan temizleneceğini belirtti.

  Felat BOZARSLAN