Darbe Komisyonunda son dakika değişikliği ‘Enişte’ gelmeyecek

  0
  8

  ÖNDER YILMAZ

  TBMM 15 Temmuz FETÖ Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu’nda kasım ayının ilk haftasında dinlenilecek isimler belirlenirken, eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Necdet Özel bir mektup göndererek, sorulara yazılmış cevap vereceğini bildirdi. Cumhurbaşkanı’nın, “darbeyi eniştemden öğrendim” sözleriyle gündeme gelen Ziya İlgen ise “Tankları gördüm söyledim, Cumhurbaşkanımızın söylediğinden öte bir ilgim yok” diyerek komisyonun dinleme talebini reddetti.

  Demin eğlence yapılmadı

  Komite Başkanı Reşat Petek, Başbakan’ın yerinde olması halinde komisyonla görüşebileceği bilgisini komisyonda paylaştı, ancak az önce bir misafir etme yapılmadığını belirtti. CHP, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da dinlenmesini istedi ve Süleyman Demirel’le yapılan görüşmeleri misal gösterdi. Komisyonun alıştırma takvimi dün son dakikada değiştirildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eniştesi Ziya İlgen, eski Genelkurmay Başkanı Necdet Özel, eski MIT Müsteşarı Emre Taner ve eski Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu’nun dinlenmesi bekleniyordu. Fakat komisyon başkanlığı üyelerine önceki gün akşam saatlerinde Ankara Cumhuriyet Savcısı Serdar Coşkun ve Bardakoğlu’nun dinleneceği bilgisini verdi.

  sonra bu program da iptal edilerek komisyonun kasım ayı içerisindeki çalışma takviminin hazırlanacağı bilgisi iletildi. Komisyonun muhalefet üyeleri bu duruma geçen günkü toplantıda sert tepki göstererek, kurul çalışmalarının engelenmek istendiğini savundu. Edinilen bilgilere kadar, eski Genelkurmay Başkanı Özel ise kendisine yapılan eğlence üzerine bir mektup göndererek komisyona katılmayacağını bildirdi. Özel, sorulmak istenen soruları yazılmış olarak yanıtlayabileceğini kaydetti. Toplantıda bilhassa CHP’li üyeler, bu duruma sert tepki gösterdi.

  ‘Başka bir bilgim yok’

  Komisyonda Özel’in kendisini TBMM’den üstün göremeyeceği ve komisyona her yerde gösteri edilmesi gerektiğini konusunda görünüm öne çıktı. CHP’li Aytun Çıray, Özel’in gelmemesi durumunda CHP olarak suç duyurusunda bulunabileceklerini de açıklama etti. Petek, telefonla yapılan görüşmede İlgen’in, “15 Temmuz’da tankları görmesinin ve haber vermesinin dışarıda bir bilgisinin olmadığını” bilgisini verdiğini kaydetti. Petek, İlgen’in dinlenmeyeceğini açıkladı.

  Darbeciler dinlenecek

  Komisyonda gelecek hafta İstanbul Valisi Vasip Şahin ve İstanbul İl Emniyet Müdürü Mustafa Gayretli, Ankara Güvenlik Müdürü Mehmet Kılıçlar, Güvenlik Genel Müdürü Celalettin Lekesiz dinlenecek. Kasımın ikinci yarısında ise darbe girişimine katılan Akın Öztürk, Mehmet Dişli gibi komutanlar öncelikle elde etmek üzere darbeci komutanlarla cezaevlerinde görüşmeler yapılacak. Bilhassa muhalefetin istek ettiği Genelkurmay Başkanı ve MITOS Müsteşarı’nın dinlenmesi konusunda ise her iki kurumun da Başbakanlık’a ast olması nedeniyle bu kuruma yazı yazılacak.

  ByLock listesi krizi

  MHP’li üye Mehmet Erdoğan, ByLock ve Eagle programlarına ilişken tespitler ve belirlenen üstteki seviye bürokrat, asker ve siyasilerin ad listelerinin istenmesini talep etti. Yargılamaya müdahale olacağı yanıtı üstüne komisyonda kriz çıkarken Petek, “adli sürece müdahale edecek egzersiz yapmamamız lazım” dedi.