Ana Sayfa CHP, 'Tek adam rejimi' vurgusu yapılacak
Array

CHP, ‘Tek adam rejimi’ vurgusu yapılacak

Meriç Tafolar

CHP’de, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplanan kapalı grup toplantısında, milletvekilleri başkanlık sistemi ve mümkün referandumda izlenecek yol haritasına ilişkin görüşlerini paylaştı. CHP’nin “başkanlık sistemi” tartışmasına pozitif girmeden, “getirilmek istenen düzenlemenin bir tek adam rejimi oluşturma” amaçlı olduğuna aksan yapmaya hazırlandığı belirtiliyor.

YCHP grubu dün takriben 1.5 saat süren basına kapalı bir grup toplantısı yaptı. Kılıçdaroğlu’nun konuşmadığı, yaklaşık 15 milletvekilinin laf aldığı toplantıda, vekiller çoğunlukla başkanlık sistemini öngören Tüzük değişikliğinin muhtemelen TBMM’de onay alarak referanduma gidileceğini değerlendirdiklerini söyledi, bu nedenle içten bir taktik belirlenmesi gerektiğine dikkati çekti. Bilhassa MHP seçmeninin kafasının karışık olduğu yorumlarının yapıldığı toplantıda CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu, “Sıkışan Türkiye siyasetinde bir üçüncü yol olabilir yeni bir politik hat kurgulayabiliriz. Diğer siyasi partilere ve akımlara benzemememiz gerekiyor” önerisini dile getirdi.

Çalıştay yapılacak

Önceki gün MYK toplantısında da konuşulan olası referanduma ilişkin parti kurmaylarından alınan bilgilere kadar CHP, bu süreçte anayasa değişikliği metninin beklenmesi düşünüyor ve Ak Parti içindeki öbür sesler nedeniyle umulmadık bir metnin gelebileceğine muhabere ediyor. CHP kurmayları, TBMM ve halk oylaması sürecinde “sistem tartışmalarına hapsolmamak” adına, “başkanlık sistemi” tartışmasına girmeden, “düzenlemenin tek adam rejimine gitmeyi hedeflediği, böyle bir rejim oluşturma amacında olduğu”na şive yapacak.

Bu doğrultuda CHP, 12-13 Kasım’da Ankara’da PM üyeleri, milletvekilleri ve YDK üyelerinin katılımıyla bir Tüzük Çalıştayı düzenleyecek. Çalıştayda hukukçular ve akademisyenler yer alacak. Çalıştayda parlamenter demokratik sistemi temel alan ve bunun güçlendiren yeni bir anayasa çalışmalarına dikkati çekileceği belirtiliyor.

‘Parlamenter sistemden imtiyaz vermeyeceğiz’

Toplantının peşinde gazetecilere toplantıya ilişkin bilgi veren CHP Grup Başkanvekili Hür Özel, CHP’li milletvekillerinin sahada yaptıkları çalışmaya tarafından, başkanlık sistemi ile ilgili MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin sergilediği tutumun sahadaki MHP’liler tarafından beğenilmediğini kaydetti. Özel, Ak Parti’nin sahada MHP’li tabandan destek alamayacağını belirterek, “CHP’nin, anayasanın birincil dört maddesinden ve parlamenter sistemden asla taviz vermeyeceği, başkanlık sistemi, yarı başkanlık sistemi, partili Cumhurbaşkanlığı sistemi adı neyse bugünkü yaratılan hukuksuz ve anayasaya tutarsız durumu, anayasaya uygun ülkü getirmeye çalışacak bir yaklaşıma CHP kuvvetle karşısında çıkacak. CHP’nin temel yaklaşımı şudur; bir anayasa varsa, ona uymak için namusunuz ve şerefiniz üzerine ant ettiyseniz, sonradan o anayasayı çiğneyip, ‘ben o anayasaya uymuyorum, o anayasayı bana uydurun’ yaklaşımı kabul edilebilecek bir teşebbüs değil” dedi.

Ayıplı bir şart

Sahada başkanlık sistemine karşı negatif bir tavrın söz konusu olduğunu aktaran Özel, “Vatandaşın sorunları, mağduriyetler ortadayken, terör bu durumdayken, Türkiye fiilen iki ayrı komşusunun içinde asker bulunduruyorken, operasyonlar yapılıyorken, bir savaş hali mevcutken ‘Sistemi değiştirelim, bana koltuk verin, yetki verin’ Bu ayıplı bir durum, bunu millete anlatamazlar” diye konuştu. Özel, kamuoyu araştırmalarına kadar MHP’nin tavrından sonradan kararsızların tez başkanlık karşı hareket ettiklerini ileri sürerek, “Saray’daki hesap Bağdat’tan değil lakin Türkiye’nin 81 ilinden dönecek” dedi.