‘Bugüne kadar 17 FETÖ’cüyü ülkemize geri aldık’

  0
  3

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bugüne kadar yurt dışından Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyesi 17 kişiyi aldıklarını ve yargıya teslim ettiklerini belirterek, “Bu sayı her geçen gün artıyor, peşlerini bırakmıyoruz. Asya’dan, Afrika’dan Latin Amerika’ya değin çoğu ülke bu hainlerin oradaki derneklerini, faaliyetlerini sonlandırıyor.” dedi.

  Bazı temaslarda bulunmak üzere Antalya’nın Alanya ilçesine gelen Çavuşoğlu, Alanya Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı Salonu’nda oda üyeleri ve semt muhtarlarıyla bir araya geldi.

  Çavuşoğlu, demokrasi nöbetlerinde, “Nereye kaçarsa kaçsın gidip bulacağız, ülkemize getireceğiz, adalete teslim edeceğiz ve cezasını çekecekler’ dediklerini anımsatarak, şöyle konuştu:

  “Keza ‘yurt dışındaki faaliyetlerini sonlandırmak için her türlü çabayı sarf edeceğiz’ dedik. Bugüne değin 17 FETÖ’cüyü ülkemize geri aldık, yargıya teslim ettik. Bu rakam her geçen gün artıyor, peşlerini bırakmıyoruz. Birçok ülkeden, Asya’dan, Afrika’dan Latin Amerika’ya dek çoğu ülke bu hainlerin oradaki derneklerini, oradaki faaliyetlerini sonlandırıyorlar. Çünkü bu hainler esasen, bu hasta zihniyetteki birey, kendisini bütün kainatın imamı olarak tanımlıyor. Yani darbe başarılı olsaydı Türkiye’ye imam olarak getireceklerdi. Lakin Türkiye’nin imamı değil, Müslümanların da imamı yok, Avrupa’nın da imamı yok, Müslüman dünyasının da imamı yok, dünyanın da imamı değil. Kainatın, yıldızların, ayların, dünyadan Mars’a ne varsa her şeyin imamı. Ne kadar hasta bir zihniyet değil mi? O yüzden bütün dünyada benzer emeller içinde, tüm dünyada aynı yöntemlerle devletin içine bilhassa okullarında okuttukları kişileri sızdırarak, sonradan devletin içine yerleştirerek oraları da teftiş altına almak. Bazı ülkelerde maalesef geç kalınmış.”

  “Diplomasimiz daha güvenilir oldu”

  “Bunlardan temizlenmiş ordumuz daha devingen, polisimiz daha dinç, kurumlarımız daha kuvvetli.” diyen Çavuşoğlu, kendi bakanlıklarında tespit ettikleri 500 örgüt üyesini attıklarını bildirdi.

  Diplomasinin daha güvenilir olduğunu kaydeden Çavuşoğlu, şunları söyledi:

  “Fazla daha güvenilir bir ortamda çok daha proaktif olmaya başladık. İşte Fırat Kalkanı Operasyonu’nun başarısının ardındaki da bu var. Esasen biz bu operasyonları geçen yıl da yapmamız, daha önceki yıllarda da yapmamız lazımdı. Daima planlar yapıldı, edildi. Niye? Çünkü DEAŞ geçen sene de bizim için tehditti. DEAŞ’ın ideolojisini imha etmek geçen sene de bizim için öncelikti. PKK’nın hedefleri hemen daha etkin vuruluyor havadan. Nedenini anlıyorsunuz, o gün Hava Kuvvetlerinin içinde ne değin hain olduğunu saptama ettik, operasyonları yaptık, yapıyoruz.”

  Ordunun, TSK’nın arındığını ve işini daha güzel yaptığını belirten Çavuşoğlu, “Azalma değil bu arınma, temizlenme, inşallah fazla daha dinç olacağız, yolumuza devam edeceğiz.” dedi.