Bugün yarım gün mü 28 Ekim tatili

  0
  12

  Bugün yani 28 Ekim Cuma yarım gün mü tatil öğleden sonra okul yok mu? Bugün okullar, bankalar ve memurlar öğleden sonra saat 13.00’den daha sonra tatil yapacaklar. Devlete Ait yönetmeliğe göre 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı 1.5 gün olarak kutlanıyor. Bilindiği üzere bu yıl 29 Ekim cumartesi gününe eşit geliyor, yönetmeliğe göre 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamarı 28 Ekim saat 13.00’ten sonradan başlıyor ve 1.5 gün olarak kutlanıyor. böylece bugün yani 28 Ekim cuma gününün öğleden sonra tatil olması bekleniyor. 28 EKİM MEMURLARA TATİL Mİ?

  Binlerce memurun merak ettiği 28 Ekim devlete ait tatil mi sorusu yanıt buldu. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı olması hasebiyle memurlar devlete ait izinli sayılmayacak ve 28 Ekim cuma günü bütün gün egzersiz saatiyle devam edecekler. Yönetmelik şöyle diyor; “29 Ekim Cumhuriyet Bayramı 28 Ekim günü saat 13.00’ten itibaren başlar ve 29 Ekim günü devam eder.”

  28 Ekim Cuma yarım gün olması bekleniyor

  Yalnız herkesin varsayım ettiği üzere ve devlete ait takvimlerde yer aldığı gibi 28 Ekim 2016 (Cumhuriyet Bayramı önceki gün) Cuma gününün yarım gün olması bekleniyor.

  Önceki senelerde MEB kadar yapılan talimatlar ile birlikte 28 Ekim yarım gün, 29 Ekim ise tam gün tatil bildiri edilmişti. Yeniden aynı şekilde MEB göre böyle bir yorumlama yapılması bekleniyor.

  Cumhuriyet Bayramı Şişli’de kutlanacak

  Şişli’de Cumhuriyetin 93’üncü yılı coşkuyla kutlanacak. Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü öncülüğünde düzenlenen Cumhuriyet Yürüyüşü ise 29 Ekim Cumartesi günü saat 18.00 de Atatürk Evi önünden başlayacak.

  29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları her yıl olduğu gibi bu yıl da Şişlide büyük bir coşku ve festival havasında kutlanacak. Saat 13.00 itibariyle bayraklarla süslenen 10 metrelik Cumhuriyet tırı Şişlinin caddelerini dolaşmaya başlayacak. 10. sene ruhu ile halkı coşturacak olan Cumhuriyet tırında perküsyon ekipleri, dansçılar ve MC yer alacak.

  Yeniden saat 13.00 itibariyle müzik grupları Şişlinin 4 öbür noktasında sahne olarak Cumhuriyet bayramını şenliğe dönüştürecekler. (Sahneler: Abdi İpekçi Caddesi başı, Mecidiyeköy Meydan, Tayyereci Fehmi Sokak, Osmanbey Atatürk Evi Önü)

  Başkent’te 29 Ekim kutlanacak

  Ankara Büyükşehir Belediyesi, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı düzenleyeceği Fener Alayı Korteji ile kutlayacak. Halk Heykeli’nden başlayacak ve 15 Temmuz Kızılay Milli İrade Meydanı’na dek ilerleyecek kortejde binlerce yurttaş, 1 kilometre uzunluğunda Türk bayrağı taşıyacak. Ellerinde fenerler ve Türk bayraklarıyla ilerleyecek kortejde büyüklere ve çocuklara on binlerce hediye dağıtılacak, özel giydirmeli oyuncak maketli araçlar geçiş yapacak, misafir etme gruplarının gösterileriyle Başkent’te 29 Ekim coşkusu yaşanacak. 29 Ekim akşamı saat 18.00’da Halk Heykel’den hareket edecek kortejde, hem folklor grupları ziyafet sunacak, Türk Silahlı Kuvvetleri Mehter Takımı’nın konseri de gösteride yer alacak.