Başbakan’dan Kılıçdaroğlu’na Bylock yanıtı

Başbakan Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarına ilişkin, “Kılıçdaroğlu çok önemli bir ihbar ve iddiada bulunuyor. Kendisinden beklenen belgeleri versin, biz de gereğini yapalım. Bizim görevimiz ayıklamak yok, derleyip, toparlayıp adalete teslim etmek. Böyle bir şey bilip de bilgilendirmiyorsa, görevini yapmıyor demektir. Tüm bildiklerini bizimle paylaşması gerekiyor” dedi.

Başbakan Binali Yıldırım gazetecilerin sorularını yanıtlıyor.

GARNİZON UYGULAMASI: Jandarma, İçişlerine bağlandıktan sonradan illerde protokolde değişiklik meydana geldi. O değiştirme doğrultusunda uygulamaya tarafsızlık getirildi. Sadece Jandarma’nın bulunduğu illerde çelenk yerleştirme işi valiler, belediye başkanı ve ilçelerde de kaymakam ve belediye başkanı şeklinde olacak. Silahlı kuvvetlerin de bir yeri varsa, o vakit o komutan da çelenk koyabilecek. Onun çelenk koymasına gerek değil.

KILIÇDAROĞLU’NUN BYLOCK İDDİASI: Kılıçdaroğlu fazla manâlı bir ihbar ve iddiada bulunuyor. Kendisinden beklenen belgeleri versin, biz de gereğini yapalım. Bizim görevimiz ayıklamak yok, derleyip, toparlayıp adalete vazgeçmek. Böyle bir şey bilip de bilgilendirmiyorsa, görevini yapmıyor demektir. Tüm bildiklerini bizimle paylaşması gerekiyor. ZAMAN ZAMAN görüşüyoruz bazı tespitleri, talepleri oluyor, gereğini yapıyoruz. Erken seçim akla ziyan bir iştir. Içten olan onları adalete teslim etmektir. Tercih basit meslek değil, bir yıl kaybıdır. Milletin işi gücü yok da bizi mi seçecek? FETÖ’cüleri arındırmak için seçim akla ziyan bir iş.

RAKKA OPERASYONU: Rakka meselesi bizim meselemiz yok. Biz memleketimizde vatandaşımızın güvenliğin, huzurunu temin etmek için elbirliğiyle çalışıyoruz. ABD ve diğer koalisyon güçleri Türkiye de dahil, bir DEAŞ’la mücadele laf konusu. Fırat Kalkanı’nın amacı da budur. ABD, DEAŞ’la mücadelede Münbiç’ten daha sonra ikinci odak noktası olarak Rakka’yı görüyor. Uğraş için bizimle müşterek görüşüyorlar. Bizim açık ve net bir duruşumuz var. Rakka operasyonunda DEAŞ’a karşı sizinle olabiliriz fakat terörist grup tanımladığımız PYG/YPG gibi unsurlar yer alırsa biz yokuz. Terör örgütüyle başka bir terör örgütüyle mücadele hukuk devletine yakışmaz.

KIŞANAK’IN GÖZALTINA ALINMASI: Nezaret süreci sona ermeden ödev yerine getirmek laf konusu değil. Savcılık ya bırakacak, veya mahkemeye sevk edecek. Işlem nasıl tamamlanırsa ona tarafından yol almak lazım. Bu geçiş süreci içinde valilik şehrin ivedi hihtiyaçları için herkesi devreye sokabilir.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.