Bakan Kaya: 144 bin 249 kadınımız teşviklerimizden faydalandı

Altındağ Belediyesince yaptırılan Gülpınar Kadın Eğitim ve Kültür Merkezinin açılışında konuşan Kaya, bir toplumu ayakta tutan en manâlı değerin, kadınlar ve gençler olduğunu, kadınların toplumu geleceğe hazırladığını vurguladı.

Bakan Kaya, “Kadın ne dek güçlüyse toplum da pek güçlüdür. Bir milletin gelişmişlik seviyesini görmek istiyorsak eğer, o toplumda kadının nerede durduğuna bakmamız zorunlu. Çünkü bayan hayatımızın her alanına yön veren, umudun, sabrın, vefakar olmanın, üretmenin, geleceğimizin adıdır. Bayan her şeyden önce annedir.” ifadesini kullandı.

Kadın ve gençlerin toplumun temelini oluşturduğunu açıklayan Fatma Betül Sayan Kaya, şunları kaydetti:

“Bir toplum nasıl yapı edilir, bir toplum vatan ve hürriyetine nasıl sevdalı olur, bunu biz 15 Temmuz gecesi kadın ve gençlerimizden gördük, öğrendik. Kadın ve gençlerimiz şehitler tepesinin manâsız olmadığını ellerinde Türk bayraklarıyla tankların önüne dikilerek, meydanlara inerek, en ön saflarda durarak tüm dünyaya gösterdiler. Bizler 15 Temmuz ruhunu bitmiş ve her alanda yaşatmaya devam edeceğiz. Çünkü sizler devletimizin başlıca sahiplerisiniz.”

Altındağ Belediyesinin 25 Kadın Eğitim ve Kültür Merkezi, 17 Gençlik Merkezi ile hizmetlerini yaygın ışık halkası getirmesinden Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı olarak büyük tatmin duyduğunu gösteren Kaya, Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki’ye gösterdiği duyarlılıktan dolayı teşekkür etti.

Geleceğin güçlü Türkiyesinin, dinç kadınlarla ve kuvvetli ailelerle yapı edilebileceğini vurgulayan Bakan Kaya, bunun için bayan ve gençlerin eğitimine özel bir siklet verdiklerini söyledi.

“Devletimiz bayan eğitimi hususunda politikalar geliştirmeyi, yasal düzenlemeler yapmayı, bu yasaları uygulamaya geçirmeyi ve bayan okur yazarlığını yüzde 100 gerçekleştirmeyi hedeflemiştir. Bu hedefe varmak için çalışmalarımızı gayretle sürdürüyoruz.” diyen Kaya, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın öncülüğünde başlatılan “Asıl Kız Okuldayız” okuma kampanyası ile 2 milyon 140 bin kadının okuma yazma öğrendiğini aktardı.

Fatma Betül Sayan Kaya, kadın istihdamını artırmanın yolunun kadının eğitim seviyesinin yükseltilmesinden geçtiğini, alıştırma hayatının dışarıya kültürel alanda yürütülen çalışmaları da önemsediklerini belirterek, şunları kaydetti:

“Kadınlarımızı bayan merkezlerinde sanatla, bilimle, teknolojiyle buluşturmaya devam edelim. Bu özverili incelemeler neticesinde son yıllarda bayan istihdamında kayda değer başarılar elde ettik. Kadın istihdamının önündeki yapısal, toplumsal ve öteki engellerin ortadan kaldırılması için tedbirler alıyor ve teşvik yardım programlarını hayata geçiyoruz. 144 bin 249 kadınımız, istihdam imkanlarının sağlanması nedeniyle teşviklerimizden faydalandı. 2004 yılında 20,8 olan kadın istihdam oranını 6,7 puanlık artışla yüzde 27,5’e yükseltirken, kadınlarımızın iş gücüne katılma oranını 2004 yılına oranla yüzde 8,3 puanlık bir atışla 31,6’ya yükselttik.”

137 bayan konukevi açtıklarını bildiren Kaya, son 14 yıl içinde 82 bin kadın ve 40 bin çocuğa hizmet verdiklerini açıklama etti.

Kadına karşın zor konusuna da değinen Bakan Kaya, şiddete karşısında sıfır tolerans ilkesi ile hareket ettiklerini, suçluların en ağır şekilde cezalandırılmaları için bu kapsama giren davaların takipçisi olduklarını kaydetti.

“Kadına karşın şiddetin önlenmesi nedeniyle açtığımız 49 zorlama önleme ve izleme merkezimizle, ayrı problemler yaşayan kadınlarımızın yanında yer alıyoruz.” biçiminde konuşan Kaya, şiddete karşı mücadeleye devam edeceklerini söyledi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına alt kurumlarda “koruyucu aile” ve “aile yanına takviye” modelleriyle 100 bin çocuk ve gence de hizmet verdiklerini gösteren Fatma Betül Sayan Kaya, çocuk ve gençlerin eğitim, kültür, sanat ve spor alanlarında da birçok çalışmasını desteklediklerini dile getirdi.

AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı Lütfiye Selva Çam ise Altındağ’da 25’incisi açılan Kadın Kültür Merkezi ile 17’ncisi açılan Gençlik Merkezinin uğurlu olmasını dileyerek, bundan önce açılan bayan kültür merkezlerinin hepsini ziyaret ettiğini söyledi.

Altındağ Belediyesinin son bir ayda ikinci açılışı yaptığını bildiren Çam, Altındağlı olmaktan gurur duyduğunu da ifade etti.

Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki de gelecek nesillere kültür ve sanat hizmetleri sunmayı önemsediklerini belirterek, Altındağ’da kadınların ve çocukların tatmin edici eğitim almadığını, devletin örgün kurumlarından yeterince istifade edemediğini, bu amaçla kadın ve gençlik merkezleri açtıklarını anlattı.

Altındağ’da 10 sene önce her mahallede kadınlar için bir eğitim ve kültür merkezi açılmasına karar verdiklerini ve bu konuda çalışmaya başladıklarını söyleyen Tiryaki, “Bugün iki tane bayan siyasetçimiz, birisi bakanımız, birisi bu bölgenin milletvekili açılışımızda bulunuyor. Bu, bölgenin kadınları için bir rol modeldir. Bu bölgede doğup büyüyen çocuklar için ümittir.” dedi.

Bakan Kaya, başlangıç konuşmalarının arkasında, Gülpınar Kadın Eğitim ve Kültür Merkezini gezerek, Başkan Tiryaki’den bilgi aldı.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.