Ana Sayfa Askeri casusluk davası mağduru albaya 1 milyon lira tazminat
Array

Askeri casusluk davası mağduru albaya 1 milyon lira tazminat

Ankara’da Genelkurmay Başkanlığı Karargahında devir yapan Deniz Kıdemli Albay Tamer Zorlubaş, hakkında, 2010 yılında ‘Askeri casusluk’ ve ‘Şantaj’ suçlaması ile soruşturma açıldı. Konut ve çalıştığı birliğinde aramalar yapılan Albay Zorlubaş , gözaltına alındıktan sonra 28 Ekim 2010 günü tutuklanarak cezaevine kondu. Yapılan soruşturma sonucu hakkında İstanbul 11’inci Ağır Suç Oluşturan Mahkemesi’nce, “Kabahat örgütü yöneticisi edinmek’, ‘Askeri casusluk’, ‘Devletin güvenliğine ilişkin veri/evrak tedarik etmek’, ‘Yasaklanan belgeleri tedarik etmek’, ‘Fuhuş’, ‘Özel hayatın gizliliğini ihlal etmek’, ‘Kişisel verileri kayda geçirmek, ‘Verileri hukuka tutarsız olarak vermek’ suçlarından kamu davası açıldı. Toplam 56 sanıklı dava sonunda Kıdemli Albay Tamer Zorlubaş, 7 sene 11 ay hapis cezasına çarptırıp, 1 yıl 9 ay 11 gün cezaevinde kaldıktan daha sonra tahliye edildi. Yapılan itiraz sonucu Yargıtay, Zorlubaş’a bahşedilen cezanın 5 sene 5 ayını onayladı.

Bu sırada emekliye ayrılan Tamer Zorlubaş, haksız yere tutuklanıp mağdur olduğunu ve hüküm giydiklerini öne sürerek Anayasa Mahkemesi’ne başvuru formu yaptı. Tüzük Mahkemesi, yapılan itirazı haklı bulunca Zorlubaş hakkındaki infaz durduruldu. Bunun üstüne İstanbul Anadolu 5’inci Ağır Suç Oluşturan Mahkemesi’nde yeniden yargılanan Zorlubaş bütün suçlardan beraat etti.

TAZMİNAT DAVASININ BIRINCIL DURUŞMASINDA KARAR ÇIKTI

Yaşadıkları olaydan sonradan, kendisinin gözaltına alınıp tutuklanmasına ve hüküm giymesine niçin olan bütün savcı ve hakimler ile bütün polislerin büyük bölümünün FETÖ Operasyonu kapsamında tutuklanmasını da mazeret gösteren Zorlubaş, Bursa 3’üncü Ağır Cinayet Mahkemesi’nde, hazine aleyhine 3 milyon liralık manevi tazminat davası açtı. Yapılan birincil duruşmaya Avukatı İhsan Nuri Tezel ile birlikte katılan Tamer Zorlubaş, yaptığı savunmasında, yaşadığı olaylardan daha sonra hayatının değiştiğini, kan basıncı hastası olduğunu söyledi.

Mahkeme heyeti yapılan ilk mahkeme sonrası Zorlubaş’a Yargıtay yolu açık olmak koşulu ile hazine tarafından 1 milyon lira manevi tazminat ödemesine bu paranın ise faizinin gözaltına alındığı tarihten sonradan işletilmesine karar verdi.