Asit yağmuru alarmı

  0
  13

  Bugün hava durumu tahminleri Musul’dan gelen kükürtsü yağmur bulutlarıyla ilgili oldu. Meteoroloji yeni hava durumuyla birlikte arka arkaya uyarılar geçti. Birincil dikkat İstanbul’daki hava durumu için yapıldı, gerisinde Diyarbakır, Hakkari ve Gaziantep başta olmak üzere doğu ve güneydoğudaki iller için alarm geldi.

  DEAŞ’ın hava saldırılarını engellemek için ateşe verdiği Musul’un güneyindeki kükürt tesisinden yayılan zehirli gazlarla yüklü bulutlar Türkiye’ye ulaştı.

  NASA’nın yayınladığı haritada kükürt yüklü bulutların etkileyeceği bölge gösterilmişti. Bugün de o bölgede yağmur var. Meteoroloji uzmanları yağışların kükürtsü ve asit yüklü olduğu konusunda uyarı yapıyorlar.

  METEOROLOJİDEN UYARI BU İLLER DIKKAT!

  Beklenen yağmurlar bugün güneydoğu anadolu bölgesinde başladı. Meteoroloji yayınladığı son hava durumunda bir takım iller için alarm verdi. Bu illerden güneydoğu anadolu bölgesinde bulunan Diyarbakır, Mardin, Şırnak ve Hakkari ile Bitlis, Siirt ve Batman asit yağmuru riski aşağı olan yerler. Uzmanlar bugünkü yağmurun altında kalınmamasını ve yağmur suyunun tüketilmemesini öneriyor.

  Asit dolu bulutların 7 gün her tarafında havada asılı kalabildiği de vurgulanıyor.

  Hakkari’de ‘zehirli gaz’ telaşı

  Hakkari’de etkili olan sağanak yağmur belirli aralıklarla etkisini sürdürürken, vatandaşları ise zehirli gaz heyecanı sardı. Vatandaşlar, Musul’daki Kükürt fabrikasının yanması sonucunda atmosfere yayılan zehirli gaz sebebiyle rahatsızlık içinde olduklarını belirtti.

  Sabahtan saatlerinde aniden etkili olan sağanak yağmur ve akabinde oluşan sis, şehir merkezini görünmez hale getirdi. Şehir Halkı merkezinde yağmur etkisini sürdürürken, yüksek kesimler ise beyaza büründü. Karayolları yetkilileri, olası kaya düşmelerine aleyhinde Hakkari-Van karayolunda seyahat yapanların özenli olması uyarısında bulundu.

  Hava tahmin raporlarına göre ise, Hakkari il genelinde yağışların perşembe gününe değin devam edeceğini açıklandı.

  Her ne dek yalan yanlış bile olsa Hakkari’de çoğu birey yakınlarını arayarak yağışlar her tarafında evden çıkılmaması uyarısında bulunduğu öğrenildi