Asit yağmuru alarmı hava durumu kötü bu iller dikkat!

  0
  31

  Bugün hava durumu tahminleri Musul’dan gelen kükürtlü yağmur bulutlarıyla ilgili oldu. Meteoroloji yeni hava durumuyla birlikte sırt sırta uyarılar geçti. Birincil dikkat İstanbul’daki hava durumu için yapıldı, arkasından Diyarbakır, Hakkari ve Gaziantep ilk kez almak üzere doğu ve güneydoğudaki iller için alarm geldi.
  DEAŞ ’ın hava saldırılarını engellemek için ateşe verdiği Musul ’un güneyindeki kükürt tesisinden yayılan zehirli gazlarla yüklü bulutlar Türkiye’ye ulaştı. NASA’nın yayınladığı haritada kükürt yüklü bulutların etkileyeceği bölge gösterilmişti. Bugün de o bölgede yağmur var. Meteoroloji uzmanları yağışların kükürtlü ve asit yüklü olduğu konusunda dikkat yapıyorlar. METEOROLOJİDEN UYARI BU İLLER UYARI! Beklenen yağmurlar bugün güneydoğu anadolu bölgesinde başladı. Meteoroloji yayınladığı son hava durumunda bazı iller için alarm verdi. Bu illerden güneydoğu anadolu bölgesinde bulunan Diyarbakır, Mardin, Şırnak ve Hakkari ile Bitlis, Siirt ve Batman asit yağmuru riski aşağıda olan yerler. Uzmanlar bugünkü yağmurun aşağı kalınmamasını ve yağmur suyunun tüketilmemesini öneriyor. Asit doymuş bulutların 7 gün boyunca havada asılı kalabildiği de vurgulanıyor. Peki asit yağmuru riski altındaki illerde önümüzdeki 5 gün hava durumu nasıl olacak? İşte risk altındaki illerin hava raporları; DİYARBAKIR HAVA DURUMU
  MARDİN HAVA DURUMU

  GAZİANTEP HAVA DURUMU

  ŞIRNAK HAVA DURUMU

  HAKKARİ HAVA DURUMU
  İSTANBUL HAVA DURUMU KÖTÜ İPTALLER VAR
  İSTANBUL hava durumu tahmininde de alarm var. Yoğun yağışlar poyrazla birlikte etkin oluyor. Fırtınalı yağış nedeniyle İDO ve vapur seferleri iptal oldu. Yağışlar akşam saatlerinden daha sonra etkisini kaybedecek. İstanbul için haftasonu hava durumu tahmini şöyle; PROFESÖR MİKDAT KADIOĞLU AÇIKLADI BU YAĞMUR NE DEK GÜVENLI OLMAYAN Güneydoğu anadolu bölgesindeki yağmur asit yüklü. Peki ne dek güvenli olmayan ölümcül mü? Bu soruya İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü ’nden Prof. Mikdat Kadıoğlu cevap verdi. İşte söyledikleri; -Ilk Kez söyleyeyim: Irak’taki kükürt imal tesisinde çıkan yangın ülkemizde yalnızca doğu bölgelerini fazla hafif ve asit yağmuru şeklinde etkileyebilir. Bu tesir katiyen ölümcül, vb. güvenli olmayan bir şart oluşturmuyor ve sanıldığı gibi de kafamıza bir şişeden olduğu gibi havadan asit filan dökülmeyecek…
  PEKİ NE OLACAK? ASİT YAĞMURU NEDİR? -Yağışların adi yağıştan daha fazla asitlik derecesine sahip olmaları, düştükleri bölgeyi (bitkiler, toprak, yapılar, göller, akarsular, denizler vb.) kirletmekte, yapılara ve canlılara zarar vermektedirler. Asit yağışlarına ek olarak kuru birikme olarak adlandırılan bir asitlilik çeşidi daha vardır. Bu ise, gaz ve parçacık biçiminde daha asit reaksiyonlu parçacıkların yeryüzünde birikmesidir. Rüzgar daha asit reaksiyonlu parçacıkları taşır ve bunlar da değişik yüzeylerde (Ot Gibi Yaşama, binalar, arabalar, vs) birikirler.
   
  Yağışlar esnasında daha evvelden havada birikmiş olan daha asit reaksiyonlu parçacıklar yağışla yıkanarak yeni bir karışım oluştururlar ve bu karışım fazla daha asit reaksiyonlu bir yapıya sahip olabilir. Kuru birikme ile asit yağışlarının birlikte meydana gelmesi literatürde asit birikmeleri olarak adlandırılır. Yağışların havadaki gaz ve asılı parçacıkları arıtma görevi yapması sebebiyle de yağış hava kirliliğinde fazla ağırlık kazanmaktadır.
   
  Teröristlerin Musul ’da yaktıkları kükürt madeni ülkemize oldukça uzakta. Öteki deyişler altında görüldüğü gibi ülkemizin doğu bölgesinde olabilecek en az miktarda.

  RUSYA’YA KADAR GİDECEK
  Benzer bir şekilde bir meteoroloji mühendisi olarak yapacağımız aşağıdaki gibi basit bir yörünge analizi de bu kirleticilerin bizim güneydoğun geçerek Çin ’in üzerinde bu ay sonunda Rusya ’nın içlerine dek varacağını söyleyebiliriz.
   
  neticede kışın nadiren yaşadığımız hava kirliliğinin yanına Musul ’dan gelebilecek olan kirleticilerin lafı bile olmaz. Şüphesiz gürültüsüz bir kriz olan asit yağmurlarını ülkemizde çok daha artı ciddiye alıp kendimizi, doğamızı, göllerimizi ve tarihi eserlerimizi korumalıyız… MUSUL’DAKİ YANGININ GÖRÜNTÜLERİ