‘Akciğer kanseri kötü alışkanlıklarımızın eseridir’

Türk Akciğer Kanseri Derneği Idare Heyeti Başkanı Prof. Dr. Rıza Çetingöz, akciğer kanserine yakalanmamanın muhtemel olduğunu bildiklerini, bu nedenle erken tanıdan önce, halkın bilinçlenmesinin çok önemli olduğunu belirterek, “Akciğer kanseri bir kader değil, bizim fena alışkanlıklarımızın bir eseridir.” dedi.

“Akciğer Kanseri Farkındalık Ayı” öncesinde, Türk Tıbbi Onkoloji Derneği, Türk Toraks Derneği, Türk Akciğer Kanseri Derneği ve İmmüno-Onkoloji Derneği meslek birliğinde akciğer kanserinin önlenmesi, bu konuda korunma, erken teşhis ve etkili çare konusunda bilinç oluşturmak amacıyla Feriye Lokantası’nda basın toplantısı düzenlendi.

“Hastaların yüzde 90’ı sigara içenlerden oluşuyor”

“Akciğerini Koru, Akciğer Kanseri Olma!” sloganıyla sanat camiasından isimlerin de destek verdiği kampanyanın tanıtımının yapıldığı toplantıda konuşan Prof. Dr. Çetingöz, akciğer kanserlerinde hastaların yüzde 90’ının sigara içenlerden oluştuğunu söyledi.

Akciğer kanseri olan şahısların hastalıkları nedeniyle ülkenin ekonomisine, üretimine katkıda bulunamadığı gibi, sıhhat harcamaları nedeniyle de ekonomiyi etkilediklerini ifade eden Çetingöz, konuya dikkati çekmek nedeniyle takriben 3 yıl önce Akciğer Kanseri İşbirliği Platformu oluşturulduğunu aktardı.

“Sigara bu konudaki en büyük soru”

Çetingöz, “Akciğer kanserine yakalanmamanın da muhtemel olduğunu bildiğimiz için erken tanıdan önce, halkın bu konuda bilinçlenmesi fazla manâlı. Akciğer kanseri bir alın yazısı yok, bizim kötü alışkanlıklarımızın bir eseridir. İçenlerin bir an önce bırakması, hiç içmeyenlerin de alışkanlıklarını devam ettirmesi son derece önemli.” diye konuştu.

Bu kapsamda sanatçıların da katkı maddesi verdiği bir farkındalık kampanyası oluşturduklarını dile getiren Çetingöz, “Bir anne yavrusunu nasıl sakınıyorsa kendi akciğerlerimizi o şekilde korumak, bilhassa tütüm ve tütün ürünlerinden uzakta şekilde akciğerlerimizin işlevlerine devam etmesi en büyük istediğimiz. Sigara bu konudaki en büyük sorun. Tekrarlayan bilgilendirmelerle halkımızın bilinçlenmesini amaçlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.