AK Partili Küçükcan’ın 15 Temmuz araştırma çalışması

  0
  2

  AK Parti Adana Milletvekili Talip Küçükcan, 15 Temmuz tanıklığı ve deneyimleri araştırması kapsamında mektup gönderdiği bir takım milletvekillerin çalışmayı yanlış yorumladığını belirterek, “Araştırma sorularını ‘fişleme’ ve ‘özel hayata müdahale’ gibi yorumlamalarını sosyal bilimlerin ruhuna aykırı buluyorum.” ifadesini kullandı.

  Küçükcan, yaptığı yazılmış açıklamada, darbe girişiminde bombalara maruz kalan TBMM’deki milletvekillerin yaşadıkları, hissettikleri hakkında bir araştırma çalışması başlattığını ve bu doğrultuda da parti gözetmeksizin bütün vekillere mektup gönderdiğini belirtti.

  Mektupta milletvekillerine darbe girişimi sürecine ilişkin sorular yönelttiğini ve 15 Aralık’a dek cevaplamalarını istediğini anlatan Küçükcan, ama bir takım milletvekillerinin çalışmayı ayrı şekilde yorumladığını açıklama etti.

  Bir sosyoloji profesörü olarak keza Türkiye hem de Avrupa’da çok sayıda araştırma yürüttüğünü anlatan Küçükcan, “Araştırma davetiyelerini alan bir takım milletvekillerinin her sosyal bilimci ve gazetecinin sorabileceği araştırma sorularını ‘fişleme’ ve ‘özel hayata müdahale’ gibi yorumlamalarını sosyal bilimlerin ruhuna aykırı buluyorum. Amacım siyasetçilerin davranış ve görüşlerini anlamaya ve aktarmaya yöneliktir.” değerlendirmesinde bulundu.

  Küçükcan, bazı milletvekillerinin tepkilerini anlamakta zorluk çektiğini kaydetti.