Array

’28 Şubatçılar dün vardı bugün 15 Temmuzcular var’

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, başkanlık sistemi tartışmalarına ilişkin, “Biz halka güveniriz, millete güveniriz. Problem de bütün burada. Niçin itiraz ediyorlar? Halk seçtiği vakit, kendilerinden hiçbir vakit cumhurbaşkanı seçtiremeyeceklerini biliyorlar.” dedi.

Kurtulmuş, AK Parti Erzurum İl Başkanlığı tarafından Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde düzenlenen siyaset akademisi programında partililere hitap etti.

İddiası büyük olan siyasi hareketlerin fikri zeminlerinin de çok kaslı olması gerektiğini bildiren Kurtulmuş, parti olarak bir taraftan Türkiye’yi imar etme mücadelesini yaparken, dahası da büyük medeniyeti her yerde ihya ve yapı etme mücadelesini sürdürdüklerini kaydetti.

15 Temmuz akşamı yaşanılan ihanetin, tarihsel köklerinden kopuk bir ihanet olmadığını anlatan Kurtulmuş, “FETÖ denilen haydut çetesi 40 takvim bir hazırlık yaptı ve bu hazırlığın neticesi olarak 15 Temmuz’da, belki birazcık da planladıkları tarihten öne alarak bir darbe teşebbüsünde bulunmuş değiller. Mesele sadece bundan ibaret değildir. Mesele, Türkiye’de bir medeniyet siyasetinin, bu ülkenin baştan kendi ayakları üstünde yükselmesinin önünü kesmek. Mesele enerjik ve büyük bir Türkiye’nin oluşmasına katkı maddesi sağlayacak AK Parti siyasetinin kuvvetlenmesini önlemektir.” diye konuştu.

1960 darbesini andıran Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, bu darbenin sadece iktidar hırsıyla yapıldığının zannedilmemesi gerektiğine muhabere ederek, şunları söyledi:

“60 darbesini yapanlar da tıpkı 15 Temmuz’un canileri gibi dinç ve büyük bir Türkiye’nin yürüyüşünün, o hızın önüne geçmek, Türkiye’yi bir şekilde kuvvetli olmaktan uzaklaştırmak için bu darbeyi yaptılar. Benzer şekilde 28 Şubat’ta imam hatiplerin kapısına kilit vuranlar, üniversiteler ve liselerde başörtülü kızlarımızın içeriye girmesine mani olanlar, yalnızca o gençlerin eğitim hayatlarını sonlandırmak için o haince işleri yapmadılar. Onları bununla beraber her tarafta dinç büyük Türkiye’nin önünü kesmek için yaptılar. Dolayısıyla mücadele ettiğimiz siyaset alanında tarafları ve niyetleri çakmak, görmek, değer biçmek mecburiyetindeyiz. 28 Şubatçılar dün vardı bugün 15 Temmuzcular var. Yarın başkaları olacak. Yarın bu ihanet odakları başka usul ve yöntemlerle önünüzü kesecekler. Yeter fakat biz ne yaptığımızı iyi bilelim.”

– “Dünyanın neresinde kardeşlerimiz varsa, oralara dek uzanacağız”

Kurtulmuş, Türkiye’nin uzun bir modernleşme tarihine sahip olduğunu, Osmanlı’nın yıkılmasından daha sonra başlayan süreçle birlikte Türkiye’nin siyasette, ekonomide, toplumsal hayatta yeniden dizayn edilmeye çalışıldığını belirtti.

“Osmanlı’nın son dönemlerinde başlayarak cumhuriyetin birincil yıllarından itibaren maalesef Türkiye’deki sistemin esas hatalardan birisi, ‘mutlak batıcılık’ dediğimiz hastalıktır.” diyen Kurtulmuş, konuşmasına şöyle devam etti:

“Biz Osmanlı olarak batı aleyhinde yenildik. ‘Onlar ne yapıyorlarsa doğru yapıyorlar. Biz onları taklit edersek, biz de adam oluruz, biz de enerjik oluruz’ anlayışıdır. Dolayısıyla AK Parti’nin bugün temsil etmiş olduğu siyasi çizginin zıttı olan çizgi ise maalesef mutlak batıcı bir anlayışla hareket etmiştir. Taklitçi bir şekilde hareket etmiştir ve siyasal sistemin kodları da bunun üzerine kurulmuştur. Bu memlekette uzun yıllar ezanlar Türkçe okundu. Bu memlekette uzun yıllar kıyafet yasağı uygulanmasının en temel nedenlerinden birisi de işte bu mutlak batılılaşma histerisidir. Başörtüsü ile sakalla çağdaş olunamayacağı, insanların dini kisve altında bulunmalarının Türkiye’nin ilerlemesine mani olacağını düşünen bir anlayıştır. Onun için orada ne varsa, onu taklit etmeyi önemli bir olarak gördük.”

Türkiye’nin dünyanın o kadar fazla yerindeki mazlumlara destek ettiğini anımsatan Kurtulmuş, “Bize ‘ne işiniz var Myanmar’da?’ diyorlardı. Senelerdir bize ‘ne işiniz var Şam, Halep ile’ diyorlardı. Kardeşim, Biladüş Şam diye bir yer vardı. Oralar bizim atalarımızın beygir koşturduğu yerlerdi. Oralar hala bizim kardeşlerimizin, dostlarımızın, hısımlarımızın, akrabalarımızın çile çektiği yerlerdir. Biz onlarla tabii ilgileneceğiz. Şimdi bize, ‘ne işiniz var Musul’da?’ demeye getiriyorlar. Kusura bakmayın, Musul dediğiniz yer bu salonda bulunanların, herkesin tanıdıklarının, akrabalarının, hısımlarının olduğu yerdir. Derhal AK Parti, bu ufku açmaya çalışıyor. Dünyanın neresinde kardeşlerimiz varsa, oralara değin uzanacağız, hallerini soracağız, elimizi uzatacağız, onları ayağa kaldıracağız.” değerlendirmesinde bulundu.

– “Kendilerinden hiçbir vakit cumhurbaşkanı seçtiremeyeceklerini biliyorlar”

Türkiye’de, tepeden inmeci, halka güvenmeyen çizgide olanların bulunduğunu aktaran Kurtulmuş, başkanlık tartışmaları üzerinden misal vererek, şöyle konuştu:

“Başkanlık, ‘şöyle olmaz, böyle olmaz’ diyorlar. Derhal alt çizmeye başlıyorlar. Kardeşim, başkanlık sistemini tartışıyorsan biz, Türkiye’de başkanlık sisteminin, halkın işlerinin daha ivedi görülmesi için etkili bir yürütmenin olması için doğru bir yol olduğuna inanıyoruz. Fakat sonra da şunu söylüyoruz. ‘Parlamentoya getiririz, geçerse ne ala.’ Parlamentoda 367’yi bile geçse tekrar millete gideceğiz. 330’dan eksik alır, milletin vekilleri ‘istemiyoruz’ derse, başımızın üzerine. Bir söz söylersek namerdiz. Gidelim millete, halk karar versin. Başkanlık sistemini kabul ederse eyvallah. Kabul etmezse de eyvallah. Çünkü biz halka güveniriz, millete güveniriz. Problem de tam burada. Niçin itiraz ediyorlar? Millet seçtiği süre, kendilerinden hiçbir zaman cumhurbaşkanı seçtiremeyeceklerini biliyorlar. Bundan sonra cumhurbaşkanın millet tarafından seçilmesi devam ettiği sürece, bu milletin sokağından, pazarından, çarşısından geçmeyen, bu milletin şarkısını, türküsünü söylemeyen, tarihini benimsemeyen, mescidi, camisinden yolu geçmeyen hiç kimse bu memlekette cumhurbaşkanı olamayacaktır. Biz böyle istediğimiz için değil, Türkiye’nin sosyoloji böyle olduğu içindir.”

BENZER HABERLER

Burçlar Nuray Sayari 23 Ağustos 2019 Cuma Günlük Burç Yorumları – Astroloji

Günlük Burç Yorumları,Koç Burcu Yorumu Günlük Burç Yorumları,Boğa Burcu Yorumu Günlük Burç Yorumları,İkizler Burcu Yorumu Günlük Burç Yorumları,Yengeç Burcu Yorumu Günlük Burç...

Burçlar Nuray Sayari 22 Ağustos 2019 Perşembe Günlük Burç Yorumları – Astroloji

Günlük Burç Yorumları,Koç Burcu Yorumu Günlük Burç Yorumları,Boğa Burcu Yorumu Günlük Burç Yorumları,İkizler Burcu Yorumu Günlük Burç Yorumları,Yengeç Burcu Yorumu Günlük Burç...

Yay Burcu Nasıl Hediyelerden Hoşlanır

Yay burcu nasıl hediyelerden hoşlanır? Yay burcu astroloji dünyasının hediye seven burçlarındandır.  Önemli olan nasıl hediyelerden hoşlandıklarıdır. Yay burçları...

Hamileler Ne Yemeli, Ne Yememeli? Hamilelik ve Beslenme

Hamilelikte nelere dikkat edilmeli?    Hamilelik kadınlar için hayatlarında çok kutsal bir zaman dilimidir. İçinde canlı taşıdığını bilmek sonrasında ise hareketlerini hissetmek dünyada bir...

Akciğer Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Akciğer kanseri, en önemli görevi vücuda oksijen sağlamak ve hayati aktiviteler sırasında üretilen karbondioksiti uzaklaştırmak olan akciğerlerdeki kontrolsüz doku ve hücrelerin çoğalmasının bir sonucu...