‘Türkiye’nin Balkan açılımı’

Cabir Turğut

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye-Bosna Hersek ve Türkiye-Sırbistan arasındaki Özgürlük Ticaret Anlaşması’nın (STA) kapsamlarının en kısa sürede genişletilmesi için mutabakata vardıklarını açıkladı. İstanbul’da dün düzenlenen Türkiye-Sırbistan-Bosna Hersek Üçlü Ticaret Komitesi 3. Dönem Toplantısı imza törenine katılan Zeybekci. Türkiye’nin sağladığı imkanlarla, İstanbul’da Bosna Hersek ve Sırbistan karşılıklı ticaret ofisinin resmen açıldığını da duyuru etti.

STA’LARA YENİLENME

Mevkidaşları ile birlikte STA’nın bir an önce en geniş ayla getirilerek güncellenmesi konusunu ele aldıklarını açıklayan Zeybekci, şunları kaydetti: “Çünkü şu anda aramızdaki, Türkiye-Bosna hersek, Türkiye-Sırbistan arasındaki STA kapsamı bizce sıcacık. Bunun genişletilmesi, Türk yatırımlarının Bosna ve Sırbistan’da artması için son derece önemli. Bunu en kısa sürede yapmak için mutabakata vardık. Mümkünse 2017 yılında bitirmek istiyoruz. Hem yatırımların müşterek korunması ve teşviki anlaşmaları her iki ülke ile de var. Bunun da bugünün şartlarına uygun ülkü getirilmesi gerekiyor.”

TÜRKİYE ETKIN ROLDE

Bakan Zeybekci, Türkiye, Bosna Hersek ve Sırbistan aralarında lojistik alanında atılacak adımlara ilişkin de şu bilgileri paylaştı: “Son derece önemli olan karayolu ve demiryolu ulaştırmada bir projenin adını hemen koyup, teknik çalışmalarını başlatıp, bir lahza önce süreci hızlandıralım istiyoruz. Türkiye olarak biz de bu projelerin yapımı ve finansmanında etkin rol oynamayı kabul ediyoruz.”

NIYET 1 MİLYAR DOLAR

Bosna Hersek Dış Ticaret ve Ekonomik İlişkiler Bakanı Mirko Sarovic de üç ülke arasındaki ticari ilişkilerin kayda değer olduğunu vurguladı. Ticari alanda gerçekleştirilen mülk değişiminin 600 milyon doları bulduğuna değinen Sarovic, hedefi ise 1 milyar dolar olarak koyduklarını belirtti. Sarovic, STA güncellenmesinin ticari ilişkilerin gelişmesine ve ilerlemesine katkı maddesi sağlayacağına da dikkati çekti.

TURİSTLER TİCARET OFİSİYLE KATLANIR

Sırbistan Ticaret, Turizm ve Telekomünikasyon Bakanı Rasim Ljajic ise Türkiye’deki temsil ile bu üç ülkenin işbirliğini pekiştirecek bir ortamın oluşacacığını açıklama ederek, “Bu STA’nın genişletilmesi ve güncellenmesi, ticari ilişkilerimizin ve turizmin artışında manâlı husus olacaktır” dedi. Ljajic, temsilcilikteki tanıtımlarla üç ülkedeki turist sayısını artacağını aktardı.

Üçlü işbirliğinde fırsatlar fazla

Türkiye-Sırbistan-Bosna Hersek Üçlü Ticaret Toplantısına ilişkin protokol imzalarının ardındaki Ekonomi Bakanı Zeybekci, Dış Hesaplı İlişkiler Kurulu (DEİK) konut sahipliğinde gerçekleştirilen Türkiye-Sırbistan-Bosna-Hersek Üçlü Meslek Forumu’na iştirak etti. Zeybekci, söz konusu üç ülkeli mekanizmanın yenilenebilir enerji, tarım, hayvancılık ve turizm alanlarında iki taraflı yatırım yapabileceğini, Türk, Sırp ve Boşnak şirketlerin bir araya gelerek kolaylıkla meslek birliği gerçekleştireceğini söyledi. DEİK Başkanı Ömer Cihad Vardan ise öncelikle altyapı ve enerji almak üzere, çoğu alanda üç ülkenin önemli işbirliği fırsatlarını elinde bulundurduğunu söyledi. Vardan, tüm katılımcıları 2-5 Kasım’da İstanbul’da düzenlenecek PPP (Millet-Özel Ortaklığı) Haftasına da eğlence etti.

Faizin artırılmaması indirimin sonu değil

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, gazetecilerin soruları cevaplandırdı. Zeybekci, TCMB’nin bu ay faizde indirim adımı atmamasının, indirimlerin sonu gibi algılanmaması gerektiğini belirtti. Bosna Hersek ile Sırbistan aralarında planlanan otoyol projesini hibe şeklinde yapabileceklerini de ifade eden Zeybekci, proje finansmanda Eximbank’ın olabileceğini muhabere etti.

TEFECİ MANTIĞINA HAYIR

Tefeci mantığıyla hareket eden bankaları da değerlendiren Zeybekci, faizleri çok üstteki seviyelere çıkararak, vatandaşın zayıf anlarını fırsata çeviren bankalar olduğu bilgisinin kendilerine geldiğini anlattı. Zeybekci, “Bunun gereği yapılır, hem de şiddetli bir şekilde yapılır” uyarısında bulundu.

KREDİ ÇAĞIRMA SORUNU

Bankalarca kredisi çağırılan Doğu ve Güneydoğu’daki meslek adamları için Türkiye Bankalar Birliğinin devreye sokulduğu iddialarına ise Zeybeci, “Bu bahis tam anlamıyla gerçeği yansıtmıyor, böyle bir şey yok. Yani şöyle; krediyi geri çağırmak diğer şey, vadesi geldiğinde ödenip de bitmiş yeniden kredi açılmaması diğer şey” dedi. Zeybekci, kredi çağırımıyla ilgili sorunlarda rahatlatmanın ise bir iki gün içinde görüleceğini kaydetti.