Array

Türk Telekom girişimcilik merkezi kuruyor

Türk Telekom, teşebbüs hızlandırma programı PİLOT’un dördüncü döneminin tamamlandığını, hem tüm paydaşların bir araya geleceği bir girişim merkezi kuracağını bildirdi.

Türk Telekom’dan yapılan açıklamaya tarafından, yenilikçi fikirlerin katma değer sağlayacak işlere dönüştürülmesi ve girişimciliğin desteklenmesi amacıyla hayata geçirilen PİLOT programının dördüncü dönemi tamamlandı.

Bu çerçevede düzenlenen ve Türkiye’deki girişimcilik ekosisteminin önde gelen yatırımcı ve girişimcilerini buluşturan “Demo Day” etkinliğinde, programdan mezun olan girişimler, “büyük veri”, “sanal hakikat (VR)”, “mobil uygulamalar”, “B2B çözümleri” ve “eğitim teknolojileri” alanlarındaki projelerini tanıttı.

Türkiye’de özel sektör tarafından hayata geçirilen birincil teşebbüs hızlandırma programı olan PİLOT’un dördüncü döneminden Datapare, Ekmob, Jetract, Mentalup, Mihmandar ve Teleporter başarıyla mezun oldu. Program sonunda her girişim, 75 bin liralık peşin para desteği almaya adalet kazandı.

Program kapsamında girişimler, 12 hafta baştan başa Türk Telekom’un alanında uzman profesyonellerinden, girişimcilik ekosisteminin önde gelen yatırımcı ve girişimcilerinden toplam 240 saat birebir mentorluk aldı.

Girişimler bununla birlikte yalın girişim, kullanıcı deneyimi, dijital pazarlama ve yatırımcı sunumu gibi konularda toplam 80 saat eğitim gördü. Program dahilinde büro alanı imkanı, 100 bin dolar bedel bulut hizmetleri, mobil irtibat paketi ve projelerinin tanıtımı için irtibat desteği gibi imkanlardan faydalanan girişimler ayrıca Türk Telekom ile meslek birliği fırsatlarını değer biçme şansı buldu.

Dördüncü dönemi tamamlanan PİLOT’a bugüne değin toplam bin 500’e yakın başvuru alındı. Programdan toplam 35 girişim mezun oldu. Mezun olan 35 girişime toplam 1,2 milyon lira peşin para desteği sağlandı.

Türk Telekom’dan girişimlere özel merkez

Türk Telekom keza, PİLOT Demo Day etkinliğinde girişimler ve ekosistemdeki bütün paydaşları bir araya getirecek bir girişim merkezi kuracağını açıkladı. İstanbul Gayrettepe’de yer alan Türk Telekom Genel Müdürlük binasında 500 metrekarelik bir alanda kurulacak girişimcilik merkezinin yakın dönemde hayata geçirilmesi planlanıyor.

Açıklamada görüşlerine yer bahşedilen Türk Telekom Üst Yöneticisi (CEO) Dr. Paul Doany, girişimciliğin ve inovasyon çalışmalarının Türkiye ekonomisinin kalkınması için nahoş zorlama olduğunu kaydetti.

Geleneksel şirketlerin, en iyi ihtimalle yaptıkları işi geliştirdiklerini ve genel olarak metamorfoz için gereken cesarete sahip olmadıklarını belirten Doany, “Girişimler ise geleceğe odaklanır ve risk almaktan çekinmez. Bu noktada her ikisinin birbirine ihtiyacı var. Bizler, onların yenilikçiliğinden ve çevikliğinden faydalanırken, onlar da bizim altyapılarımızdan ve piyasaya erişim gücümüzden yararlanıyor. Girişimlerin bizim deneyimimizden faydalanacağı fazla şey olduğu gibi, bizim de onların cesaretinden öğreneceğimiz fazla şey var. Geleceği yalnızca girişimler inşa edebilir, eğer çalışanlarımız bu geleceğin bir parçası edinmek istiyorsa tehlike almaları lüzum.” değerlendirmelerini yaptı.

Doany, Türkiye’de girişimciliğe en fazla yardım veren şirketlerden biri olan Türk Telekom’un ekosistemi büyütmeye devam edeceğini vurgulayarak, “Iş birlikleri ile büyüyeceğiz ve girişimler de bunun doğal bir parçası olacak.” ifadelerini kullandı.

Belgin Yakışan

BENZER HABERLER

Burçlar Nuray Sayari 23 Ağustos 2019 Cuma Günlük Burç Yorumları – Astroloji

Günlük Burç Yorumları,Koç Burcu Yorumu Günlük Burç Yorumları,Boğa Burcu Yorumu Günlük Burç Yorumları,İkizler Burcu Yorumu Günlük Burç Yorumları,Yengeç Burcu Yorumu Günlük Burç...

Burçlar Nuray Sayari 22 Ağustos 2019 Perşembe Günlük Burç Yorumları – Astroloji

Günlük Burç Yorumları,Koç Burcu Yorumu Günlük Burç Yorumları,Boğa Burcu Yorumu Günlük Burç Yorumları,İkizler Burcu Yorumu Günlük Burç Yorumları,Yengeç Burcu Yorumu Günlük Burç...

Yay Burcu Nasıl Hediyelerden Hoşlanır

Yay burcu nasıl hediyelerden hoşlanır? Yay burcu astroloji dünyasının hediye seven burçlarındandır.  Önemli olan nasıl hediyelerden hoşlandıklarıdır. Yay burçları...

Hamileler Ne Yemeli, Ne Yememeli? Hamilelik ve Beslenme

Hamilelikte nelere dikkat edilmeli?    Hamilelik kadınlar için hayatlarında çok kutsal bir zaman dilimidir. İçinde canlı taşıdığını bilmek sonrasında ise hareketlerini hissetmek dünyada bir...

Akciğer Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Akciğer kanseri, en önemli görevi vücuda oksijen sağlamak ve hayati aktiviteler sırasında üretilen karbondioksiti uzaklaştırmak olan akciğerlerdeki kontrolsüz doku ve hücrelerin çoğalmasının bir sonucu...