‘Toprağa gömülü uçaklar konusu asparagas’

  0
  13

  Ankara Etimesgut Havalimanı’ndan bu sabahleyin özel uçakla memleketi Kayseri’deki Erkilet Askeri Havalimanı’na gelen Orgeneral Ünal’ı, burada Vali Süleyman Kamçı, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Ercan Teke, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik 12’nci Hava Ulaştırma Başlıca Üs Komutanı Hava Pilot Tuğgeneral Selçuk Aygün, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik ile yüksek rütbeli subaylar karşıladı.

  Orgeneral Ünal, karşılamanın arkasında 2’nci Hava İkmal Bakım Merkezi Komutanlığı’nı, ardındaki Kayseri Valiliğini ve son olarak 12’nci Hava Ulaştırma Asıl Üs Komutanlığı’nı ziyaret etti.

  Orgeneral Abidin Ünal, ardındaki Vali Süleyman Kamçı’ya nezaket ziyaretinde bulundu. Vali Kamçı, Hava Lojistik Komutanı Korgeneral Yılmaz Özkaya ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Ercan Teke’nin de eşlik ettiği Orgeneral Ünal’ı Kayseri Valiliği girişinde karşıladı. Orgeneral Ünal ziyaretinde başlangıçta, Valilik Haysiyet Defteri’ni imzaladı. Orgeneral Ünal Asalet Defteri’ni imzaladıktan daha sonra Vali Kamçı’ya Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın ambleminin yer aldığı şilt verdi.

  GÖMÜLÜ UÇAK İDDİASI

  Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal, DHA muhabirinin, valilik çıkışında “Efendim, 2’nci Hava İkmal Bakım Merkezi Komutanlığı ön bahçesinde toprağa gömülü uçaklar olduğu iddia ediliyor?” sorusuna, önce ellerini açarak, yanıt değil biçiminde işarette bulundu. daha sonra da “Bunlar asparagas” yanıtını vererek makam otomobiline bindi.

  SIKI GÜVENLIK ÖNLEMİ

  Kayseri’de Valilik ziyareti sırasında Vali Süleyman Kamçı tarafından kapıda karşılanan Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal’ın bindiği Renault Megane marka otomobile askeri ve sivil korumaların yanı sıra, jammer takılı bir cipin eşlik ettiği görüldü.

  IDDIA

  Kayseri’de gömülü olduğu öne sürülen Alman yapımı Focke-Wulf FW-190 tipi savaş uçaklarının ABD’nin Marshall Planı zarfında ortadan kaldırılıp toprağa gömüldüğü iddiası Amerikalı tahlilci-yazan Stuart Kline kadar gündeme getirilmişti. Stuart Kline, 50 Focke-Wulf FW-190 tipi uçağın gömülü olduğunu, bununla beraber 2005 yılında Genelkurmay Iletişim Daire Başkanlığına konuyu taşıdığını, ama netice alamadığını iddia etmişti.

  Oktay ENSARİ