Array

Özel yerlere ‘hususi’ yetiştirmişler

MUSTAFA YILDIRIM

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz’daki darbe girişimine ilişkin soruşturma zarfında hazırlanan ve İzmir 2. Ağır Cinayet Mahkemesi göre kabul edilen iddianamede, elde edilen bilgiler ve gizli tanıkların ifadeleri doğrultusunda örgütün en bakımlı yapılanmasının TSK, MIT ve emniyet içerisinde olduğu belirlendi.

Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosundan sorumlu İzmir Cumhuriyet Başsavcı Vekili Okan Bato’nun koordinesinde Savcı Berkant Karakaya göre hazırlanan iddianamede, örgütün TSK, emniyet ve MIT içindeki yapılanmasında azami derecede gizliliğe önem verdiğine sinyâl edildi.

İddianamede, bu kurumlardan sorumluluk sahibi örgüt içindeki kişilerin isimlerinin hiçbir yerde anılmadığı, bunların kimler oldukları hakkında açıklama dahi yaptırılmadığı, “imam” olarak anılan şahısların başka “imam”ları tanımadıkları aktarıldı.

Özel yerlere “hususi” yetiştirmişler

İddianamede, TSK, MIT, güvenlik gibi örgütün büyük yük verdiği yerlerdeki sorumlulara “hususi” denilmesi dikkati çekti.

“Özel” manasına gelen hususilerin il veya eyalet yapılanmasında bulundukları, bu kişilerin özel seçildiği, örgüt içerisinde de ayrı bir birim oldukları kaydedildi.

Hususi birimlerine yerleştirilecek olan örgüt üyesine stajyerliği veya namzet memurluğu döneminde bir kod ismi verildiği, örgüt ile hiçbir resmi bağının bulunmadığı vurgulandı.

Örgüt ile çalıştığı dönemde kesinlikle sigorta primlerinin FETÖ’ye alt şirket ya da okullar kadar yatırılmadığı, bu kişilerin tanınmayan bir esnafın yanına sigortalı olarak gösterildikleri ya da isteğe alt Bağkur sigortasının yapıldığı ifade edilen iddianamede, “Bu kişilerin örgüt içerisinde direkt örgüt elebaşı Fetullah Gülen’e yan oldukları oysa il ve bölge imamlarına gerektiğinde data verdikleri anlaşılmıştır.” denildi.

MITOS yerine “SİMİT” kelimesi zikredilmiş

MIT içerisindeki “hususi”lerin konumlarının ne olduğunun bütünüyle bilinmediğine işaret edilen iddianamede, “MITOS yapısı irdelendiğinde, iç bölge ve dış alan şeklinde birim yapılanmasının mevcut olabileceği, MITOS kelimesinin hiçbir zaman Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması içerisinde kullanılmadığı, MITOS kelimesi yerine SİMİT kelimesinin örgüt üyeleri göre zikredildiği anlaşılmıştır.” ifadeleri kullanıldı.

FETÖ’nün TSK ve güvenlik yapılanması

Türk Silahlı Kuvvetleri içerisindeki hususilerin, “Kara Kuvvetleri İmamı”, “Hava Kuvvetleri İmamı”, “Deniz Kuvvetleri İmamı”, “Jandarma Genel Komutanlığı İmamı” ve “Sahil Güvenlik İmamı” olmak üzere gruplara ayrıldığı açıklanmış iddianamede, baskı komutanlıkları, genel komutanlık ve güvenlik komutanlıklarında bulunan bu kişilerin birbirlerini tanıdıkları, haftalık buluşma yaptıkları aktarıldı.

İddianamede, şunlar kaydedildi:

“Bu kişiler, devir ve sorumlulukları yönünden il TSK imamına tabi oldukları, il TSK imamlarının ödev ve sorumlulukları yönünden bölge TSK imamına tabi oldukları, TSK içerisinde ağırlık verdikleri birimin halkla ilişkilerinden, ülkemizin en ücra köşelerinde karakolları da bulunan, asayişe müessir olaylar, kaçakçılık ve terörle mücadele konuları gibi çoğu durum ile ilgili olarak operasyonel faaliyetlerde bulunabilen Jandarma Genel Komutanlığı olduğu anlaşılmıştır.

Güvenlik içerisinde ne dek bölüm varsa böylece bölüm imamının örgüt bünyesinde bulunduğu, güvenlik içerisindeki birim imamlarının (Hususilerin) birbirlerini tanıdıkları, bölüm imamlarının görev ve sorumlulukları yönünden Güvenlik İl İmamına alt oldukları, Güvenlik İl İmamının kendine ast Emniyetin Birim İmamları ile haftalık uyumlu olarak toplantı yaptıkları, bir eyalet imamının Emniyet İl İmamı ile görüşmesinin birebir ya da maksimum eğitim danışmanının huzurunda olduğu, görüşmede diğer hiçbir örgüt mensubunun bulunmadığı, Güvenlik İl İmamlarının görev ve sorumlulukları yönünden Bölge Güvenlik İmamlarına yan oldukları, emniyet teşkilatı içerisinde yük verdikleri birimlerin İstihbarat Şube ve Operasyonel faaliyet görevini üstlenen Terörle Uğraş Şube, Kaçakçılık Şube, Parasal Şube, Organize Şube, Asayiş Şube Müdürlüklerinin olduğu, ilçe ve büyük bölgelerde çoğunlukla emniyet imamının bulunmadığı oysa ilçenin büyüklüğüne ve emniyet birimlerinin fazlalığına tarafından güvenlik imamının bulunduğu anlaşılmıştır.

Ülke güvenlik imamının formalite gereği Türkiye abisine bağlı olduğu ancak arka planda direkt örgüt lideri Fetullah Gülen’e tabi oldukları, kendi arasında, dört bölüme ayrıldıkları anlaşılmıştır. TSK, emniyet ve MIT imamlarının örgüt içerisinde çok gizli tutulduğu, bunların kimler oldukları hakkında yorumun bile örgüt içerisinde yaptırılmadığı, bu imamların diğer imamları tanımadıkları, bayan yapılanmasının erkek yapılanması ile benzer olduğu anlaşılmıştır”

İddianame

İzmir’de, FETÖ’nün 15 Temmuz’daki darbe girişimine ilişkin soruşturma zarfında İzmir Cumhuriyet Savcısı Berkant Karakaya kadar hazırlanan bin 300 sayfalık iddianame, İzmir 2. Ağır Suç Oluşturan Mahkemesince kabul edilmiş, iddianamede, 267 davalı hakkında kamu davası açılmasına, 53 sanığın dosyalarının ayrılmasına, 481 davalı hakkında ise ek kovuşturmaya gerek olmadığına yer verilmişti.

İddianamede, Fetullah Gülen’in “birinci” sanık ve “örgütün elebaşı” olarak arasında bulunduğu sanıklara “anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs, silahlı terör örgütüne aza olma, Türkiye Büyük Halk Meclisini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs” suçlamaları yöneltildi.

BENZER HABERLER

Akciğer Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Akciğer kanseri, en önemli görevi vücuda oksijen sağlamak ve hayati aktiviteler sırasında üretilen karbondioksiti uzaklaştırmak olan akciğerlerdeki kontrolsüz doku ve hücrelerin çoğalmasının bir sonucu...

Burçlar Nuray Sayari 21 Ağustos 2019 Çarşamba Günlük Burç Yorumları – Astrolojin

Günlük Burç Yorumları,Koç Burcu Yorumu Günlük Burç Yorumları,Boğa Burcu Yorumu Günlük Burç Yorumları,İkizler Burcu Yorumu Günlük Burç Yorumları,Yengeç Burcu Yorumu Günlük Burç...

Balık Burcu Neden Çok Ağlar?

Balık Burcu Hakkında Zodyaktaki en hüzünlü burç elbette ki balıklardır. Balık burcu adeta on iki burcun bütün duygularını kendi bünyesinde toplamıştır. Balık burcunun zodyaktaki tüm...

Şeker Hastalığı Nedenleri

Günümüz de tüm Dünya’da yaygın olarak bilinen bir diğer adı da Diyabet olan bir hastalık türüdür. Son zamanlar da tüm Dünya da birinci sırada...

Haşimato Hastalığı Nedenleri

Haşimato Hastalığı Bu hastalık 1912 yılında Japon Doktor Hakaru Hashimoto yaptığı çalışmalarla ortaya çıkarmıştır. Adını da bu bilim adamının soyadından almıştır. İlk yapılan çalışmalarda bu hastalığa...