Minibüs ve otobüslerde büyük değişim

Göksel Şimşek

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı göre hazırlanan Araçların Üretim, Tadil ve Montajı Hakkında Yönetmelik ile sürücü ve gezgin güvenliğine yönelik bir dizi düzenlemeye gidildi.

İstanbul Kadıköy’de bir yolcunun şemsiyeyle metrobüs şoförüne saldırması sebebiyle yaşanan kazanın ardındaki gündeme gelen şoför güvenlik kabinleri zorunlu ülkü getirildi.

Buna tarafından, sürücü dıştan 8’den pozitif oturma yeri olan, yolcu taşımaya karşın motorlu araçlarda, şoför güvenlik kabini oluşturulacak.

Sürücü emniyet kabini darbeye aleyhinde dirençli yapıda ve sürücüyle yolcunun fiziksel temasına imkan vermeyecek şekilde tasarlanacak.

Özel güvenlik donanımları geliyor

Üniversite öğrencisi Özgecan Aslan’ın bir minibüste öldürülmesiyle gündeme gelen toplu nakliye araçlarındaki güvenlik sorunlarının önüne “Özel Emniyet Donanımlı Toplu Nakliye Araçları” ile geçilmeye çalışılacak.

Şehirlerarası ve uluslararası yolcu taşımacılığıyla servis ve turizm taşımacılığı yapan araçlar dışarıda büyük kasaba içi yolcu taşıma hizmeti yapan araçlar ek şartları karşıladıkları takdirde Özel Emniyet Donanımlı Toplu Nakliye Araçları olarak adlandırılacak.

Söz konusu araçlarda araç peşine düşüp takip cihazı, ivedi şart butonu, kamera sistemi ve görüş kayıt sistemi bulunacak.

Enerji kesilse de 5 saatlik peşine düşüp takip

Araç takip cihazı, dahili olarak gerçek zamanlı vasıta konum/şart takibi sağlayacak. Konum bilgisi (enlem, boylam), sürat bilgisi, vakit (tarih, saat), istikamet bilgisi, toplam uzaklık bilgisi üretecek. Pozisyon, hareket edilen yön, anlık sürat gibi bilgilerin otomatik takibi yapılacak.

Istek edildiğinde cihaz içinde güzergah ihlali kontrolü yapılabilecek. Enerji kesilmesi durumunda sistem asgari 5 saat her tarafında çalışacak.

Kameralar kanıt üretecek

Araçlara kurulacak kamera sisteminde kullanılacak aygıt, yapı ve özellik olarak hareket halindeki araçlar için planlanmış olacak. Kameranın resim sensörü özelliği hareketli ortamlarda değişmez manzara edinmek için geliştirilmiş olacak.

Kameranın vasıta içini görüntülemesi ve herhangi bir olayın incelenmesinde gezgin kimliğinin tanımlanabilmesine asistan olabilmesi için çözünürlüğü en az 480 TV-Line düzeyinde bulunacak.

Kameranın kendi içinde video üzerine işlenebilen ve yedeklenen videonun mahkemelerde kanıt amaçlı kullanılabilmesini sağlayan Watermark özelliği olacak.

Ivedi koşul butonu “imdat” diyecek

Toplu taşıma araçlarındaki bir diğer önemli metamorfoz ise “ivedi koşul butonu” olacak.

Acele şart butonları minimum acele çıkış yerleri dek bulunacak ve acele çıkış yerlerinin konumuna yerinde yerleştirilecek.

Şoför mahallinde 1, başkaca her 4 metrede en az 1 adet almak üzere vasıta içinde eşit olarak dağıtılmış ivedi durum butonları konumlandırılacak.

Onaylı sırça film hür

öte taraftan, sürücüler, araçlarına onaylı sırça filmi takabilecek.

Başvuru vasıta içinden yapılan filmleri kapsayacak. Vasıta ön emniyet camına hiçbir şekilde cam filmi uygulaması yapılamayacak.

LPG dolum yerleri değişiyor

Araçlardaki bir diğer manâlı değişiklik de LPG/CNG yakacak sistemi tadilatında olacak.

Araçların altına konumlandırılan ve dolum yapan personelin mağduriyetine yol açan dolum ağızları, bundan böyle aracın öbür bölümlerinde yer alacak.

Söz konusu düzenlemeler, 6 ay sonradan yürürlüğe girecek.