Meteoroloji’den asit yağmuru açıklaması

  0
  5

  IŞİD’in, Musul’un güneyindeki kükürt imal tesislerini ateşe vermesinin arkasında Türkiye’nin Güneydoğu bölgelerinde asit yağmuru olabileceği endişesi doğdu.

  Bu yöndeki haberlerle Metoroloji Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

  “Bugün bölgede güneyli rüzgar akışlarına yağış eşlik etmesi beklenmediğinden asit yağmuru riskinin epeyce kuvvetsiz olduğu değerlendirilmektedir.Bu gece saatlerinden sonra ve yarın (Cuma günü) bölgenin her tarafta yağışlı bir havanın etkisine gireceği tahmin edilmektedir.

  Yağışla birlikte bölgedeki rüzgar akışlarının zamanla kuzey yönlere dönmesi beklendiğinden asit yağmuru riskinin zayıf olduğu değerlendirilmektedir.

  Uydu görüntüleri analizlerinde bugün güneyli hava akımları ile ülkemizin güneydoğu kesimleri üzerine etkisini azaltarak gaz taşınımı olduğu görülmektedir. Bu gece bitmiş başlaması beklenen yağışın atmosferde yer alan bu gazı birincil etapta yere indirmesi söz konusudur. sonra ise rüzgar döneceği için bölgeden ülkemiz üstüne gaz taşınımı ve asit yağmuru riski beklenmemektedir.”

  Veysi Kaynak: Çok acele bir tehlike gözükmüyor

  Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Kanal 24’te katıldığı canlı yayında bu konuyla ilgili soruları yanıtladı. Kaynak, şunları söyledi:

  “Keza Meteoroloji Genel Müdürlüğümüz ayrıca AFAD Başkanlığımızla bununla ilgili tetikteyiz. AFAD Başkanlığı ve Meteoroloji Genel Müdürlüğümüz fazla hassas çoğu senaryo üstünde çalışıyor.

  Gökteki rüzgarın, bulutun hangi harekete dönüşeceği elimizde yok fakat Meteoroloji Genel Müdürlüğümüzün öngördüğü en kötü senaryo da ‘Hakkari sınırlarımızdan, Hazar Denizi’ne içten geçecek.’ Bunun yağmurla yere inmesi gerekiyor acilen güney rüzgarları var lakin yağmur değil. Yağmur başladığında da Meteoroloji Genel Müdürlüğümüzün yaptığı bilimsel çalışmaya göre, rüzgar yönünü değiştirecek. Fazla acele bir tehlike gözükmüyor, inşallah pek olur.”

  Kaynak, acele bir risk oluşması halinde ise zorunlu tedbirlerin alınacağını ve vatandaşların uyarılacağını aktararak, “Fakat ölümcül bir hadise olduğunu da bana kalırsa düşünmüyorum. Çünkü o yoğunluğunu yükseldikçe kaybeden, yağmurla beraber çözülen kimyasal bir materyal.” dedi.

  3 birey öldü

  Irak’ta Musul’un güneyindeki Kayyara kasabasında IŞİD’in ateşe verdiği petrol kuyularıyla kükürt tesisinden yayılan zehirli gaz nedeniyle ikisi çocuk 3 kişi öldü. Kayyara kasabası yetkilisi Salih Hasan Cuburi, zehirli gaz ve dumandan etkilenen biri 2, diğeri 8 yaşında iki çocukla bir kadının hayatını kaybettiğini söyledi.

  Hükümeti petrol kuyularıyla kükürt tesisindeki yangını bir an önce denetleme altına almaya çağıran Cuburi, “Bölgedeki şart dayanılmaz hale geldi ve mecburi bir afet kapıda.” diye konuştu.

  Musul’un güneyinde yaşayanların büyük tehlike aşağıda olduğunu açıklayan Cuburi, bilhassa çocuklar ve yaşlılarda hastalık belirtilerinin arttığını dile getirdi.

  Afiyet kaynakları da petrol kuyularındaki yangın nedeniyle Kayyara kasabasının üzerini ağustos ayından bu yanlamasına dumanın kapladığını ve çok sayıda kişinin boğulma şikayetiyle hastanelere başvurduğunu aktarıyor.

  Irak ordusu Kayyara’yı 24 Ağustos’ta ele geçirirken bölgeden kaçan IŞİD militanlarının ateşe verdiği petrol kuyularındaki yangını söndürme çalışmaları sürüyor. Militanlar geçen cuma günü de Musul’un güneyindeki Mişrak Kükürt Tesisi’ni ateşe vermişti.