Meteoroloji uyardı! Yarın nerelere asit yağacak

Meteoroloji açıkladı yarın yani 28 Ekim Cuma günü için uyardı. DAEŞ’in Musul’daki kükürt tesislerinin ateşe vermesi sonucu zehirli gaz ülke sınırlamıza geldi. Yağmurun etkisi ile yarın öncelikle Şırnak, Hakkarı ve Mardin edinmek üzere birçok Doğu iline asit yağmuru yağacak? Peki bu iller ne değin etkilenecek, İstanbul etkilenecek mi, etkisi tahmin edildiği değin fena mü olacak? Uzmanlar merak edilenleri açıkladı. Meteoroloji’nin açıklaması şöyle:

Musul’un güneyinde yer alan kükürt imal tesislerinin ateşe verilmesi sonucu oluşan zehirli gazların Türkiye’yi etkileyeceğine dair basınımızda haberler yayınlanmaktadır.

Olayla ilgili yapılan meteorolojik değerlendirmede bölgede dün  görülen yağışlar gece kesildi. Bugün bölgede güney ve güneybatı yönlerden yel beklenmekle birlikte yağış varsayım edilmemektedir.  

Bölgedeki kirletici konsantrasyonu konusunda tatmin edici bilgiye sahip olunmadığından taşınım konusunda net bir kanata ulaşmak zordur.

Ama meteorolojik koşullar göz önüne alınarak,, Bugün bölgede güneyli yel akışlarına yağış eşlik etmesi beklenmediğinden asit yağmuru riskinin oldukça zayıf olduğu değerlendirilmektedir.Bu gece saatlerinden sonra ve yarın (Cuma günü) bölgenin baştan yağışlı bir havanın etkisine gireceği varsayım edilmektedir.

Yağışla birlikte bölgedeki rüzgâr akışlarının zamanla kuzey  yönlere dönmesi beklendiğinden asit yağmuru riskinin kuvvetsiz olduğu değerlendirilmektedir. Uydu görüntüleri analizlerinde bugün güneyli hava akımları ile ülkemizin güneydoğu kesimleri üstüne etkisini azaltarak gaz taşınımı olduğu görülmektedir. Bu gece baştan başlaması beklenen yağışın atmosferde yer alan bu gazı ilk etapta yere indirmesi söz konusudur. sonradan ise rüzgar döneceği için bölgeden ülkemiz üzerine gaz taşınımı ve asit yağmuru riski beklenmemektedir.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.