FETÖ soruşturmasında 4 emniyet müdürü tutuklandı

Fetullahçı Terör Örgütü‘nün (FETÖ) güvenlik yapılanmasına ilişkin soruşturma dahilinde gözaltına alınan 4 güvenlik müdürü, “silahlı terör örgütüne abone olmak” suçundan tutuklandı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu savcılarından Evliya Gayretli tarafından FETÖ’nün güvenlik yapılanmasına ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında, tanık ve şüphelilerden alınan ifadeler üstüne yeni zanlılara ulaşıldı.

Yapılan araştırma sonucunda isimleri saptama edilen 4 emniyet müdürü, savcılığın talimatıyla gözaltına alındı. Şüpheliler, savcılık sorgularının arkasında tutuklanmaları talebiyle hakimliğe sevk edildi.

Savcılığın sevk yazısında, FETÖ/PDY‘nin Türkiye Cumhuriyeti Devletinin tüm anayasal kurumlarını, emniyet birimlerini, mülki ve adli yapısını ele geçirmeyi, bununla birlikte milletlerarası düzeyde de etkin siyasal ve ekonomik şiddet haline gelmeyi amaçladığı belirtilerek, örgütün bu amaca varmak için tüm hukuk dışı yöntemler ile cebir ve şiddete başvurmaktan kaçınmadığı ifade edildi.

”Özellikle 2011’in ikinci yarısından itibaren….”

FETÖ’nün, Milli Güvenlik Kurulu kararı ve Emniyet Genel Müdürlüğünün mütalaasıyla, Terörle Mücadele Kanunun 1. maddesi anlamında silahlı bir terör örgütü olduğu aktarılan sevk yazısında, şunlar kaydedildi:

FETÖ, bilhassa 2011 yılının ikinci yarısından itibaren öngördüğü amacına ulaşmakta engel olarak gördüğü Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini maksat almaya başlamış, bu amaçla daha sonra kumpas olduğu görünüşe göre 7 Şubat 2012 tarihli MITOS soruşturmasını, 17-25 Aralık 2013 soruşturmasını, 1-19 Ocak 2014 MITOS tırları soruşturmasını mensupları aracılığıyla yaptırmış, bütün bu soruşturmaların Türkiye Cumhuriyetini maksat alan kumpas soruşturmaları olduğunun anlaşılması ve amacına ulaşamaması üzerine de örgüt son olarak 15 Temmuz’da darbe girişim eylemini gerçekleştirmiştir.”

Yazıda, laf konusu 4 güvenlik müdürünün, FETÖ‘nün görüşme ve organizasyonlarına katıldıkları, örgüt lideri ve diğer örgüt yöneticilerinden dikte ve talimatlar aldıkları, örgütün hiyerarşik yapısı içerisinde yer aldıkları belirtilerek, “silahlı terör örgütüne aza olma” suçunu tereddüde meydan vermeyecek şekilde işledikleri ifade edildi.

Sevk yazısında, şüphelilerin üzerlerine atılı suçu işlediklerine dair kuvvetli kabahat şüphesinin bulunması, suçun vasıf ve mahiyeti, mevcut delil durumu dikkate alınarak tutuklanmalarına karar verilmesi istek edildi.

Nöbetçi İstanbul Sulh Canice Hakimliği de ifadesini aldığı 4 emniyet müdürünün ”silahlı terör örgütüne üye olma” suçundan tutuklanmasına karar verdi.

Muhammed Enes Can