FETÖ örgütten ayrılanlara ailesi üzerinden baskı kurmuş

Mustafa Dermencioğlu

Denizli Cumhuriyet Başsavcılığının koordinesinde Tavas Cumhuriyet Savcılığı kadar “Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’nın (FETÖ/PDY) Tavas’taki çatı yapılanması”na karşın soruşturma zarfında 31’i tutuklu 72 birey hakkında hazırlanan ve Denizli 2. Ağır Suç Oluşturan Mahkemesince kabul edilen iddianame, FETÖ’nün örgütlenme şekli, hiyerarşik yapısı, bu yapıya emrindeki kişilerin hareket tarzları anlatıldı.

FETÖ elebaşı Fetullah Tebessüm Eden’in örgüt mensuplarınca “mucizevi hallere sahip kutsal kişilik” kabul edildiği açıklanmış iddianamede, örgütün “mahremiyet, hiyerarşik yapılanma, öz geçmiş raporu verme ve kod adı kullanma” gibi özellikleri ile terörist örgütlenmelerin taktiklerini kullandığına aksan yapıldı.

Katalogdan izdivaç iddianamede

Örgüt mensuplarının evliliklerinin dahi ast bulundukları “imam”ların izni ve talimatları doğrultusunda gerçekleştiğine uyarı çekilen iddianamede, “Izdivaç kararı veren örgüt mensubu, bu durumu kendisinden sorumlu imama iletmekte, müstakbel eşini yeniden örgüte tabi olan bayanların resimlerinin bulunduğu bir katalogdan seçmektedir. Bu Vesile Ile ayrıca mensupların örgüte bağlılığı artırılmakta keza de örgütten ayrılma durumunda, ayrılan şahısların benzeşen ve çocukları örgüt talimatı ile kendisinden uzaklaştırılarak zorlama oluşturulmaktadır.” görüşleri aktarıldı.

Örgüt içinde FETÖ elebaşı Fetullah Güler Yüzlü ile imamların “hata yapmayacağına” olan inanca aksan yapılan iddianamede, böylece örgüt mensuplarının meslek ve özel hayatlarına ilişkin bütün kararları örgütün tasarrufuna bıraktıkları kaydedildi.

Kritik yerdekiler ayrı yapılanma içerisinde

İddianamede, mülkiye, güvenlik, Türk Silahlı Kuvvetleri, Milli İstihbarat Teşkilatı ve yargı içerisinde etkinlik gösteren “imam”ların öbür bir yapılanma içerisinde bulunduklarına dikkati çekilerek “Bu yapılanmada yer alanlar, devletin hassas kurumlarında atama yapmaları sebebiyle peşine düşüp takip edilmemek için öteki örgüt mensuplarına nazaran daha fazla önlemler almakta ve teknolojinin iletişim konusunda sağladığı imkanlardan kontrollü bir seviyede istifade etmektedir.” denildi.