E-ticarette en büyük ciro turizm sektörünün

EDA TOPCU

Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD) Başkanı Hakan Orhun, sektörün Türkiye’deki durumuna ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, e-ticarette en büyük ciroların turizm sektörü, otel rezervasyonları ve bilet satışları üzerinden yapıldığını belirterek, “Moda, özellikle son yıllarda online alışverişte adından başarıyla bahsettiren bir sektör haline geldi. Teknoloji, e-ticaret ile en erken tanışan sektörlerden biri ve bu alanın iyi oyuncuları aralarında yer alıyor.” dedi.

Orhun, Türkiye’de günde 1-2 siparişten fazla hacme sahip e-ticaret sitesi sayısının bine ulaşmadığına dikkat çekici ederek, şunları anlattı:

“ABD’de bu sayı 100 bine yakın. Tüm bu rakamları göz önünde bulundurunca, e-ticaret sektörünün birçok yeni oyuncuya ve büyümeye açık olduğu görülüyor. Sektör, yılda 60 milyonun üstünde siparişi müşterilere ulaştırıyor. 15 milyonu aşkın bir alıcı kitlesinin olduğu düşünüldüğünde, ortalama olarak bir müşteri üç ayda bir e-ticareti kullanıyor. Bu frekansı artırmak için tip tarafında bilinçlendirme çalışmaları yapılması önem kazanıyor.

“Sektör hacminin en büyük kısmını tatil ve seyahat oluşturuyor”

Orhun, sektörün hacminin en büyük kısmını tatil ve seyahatin oluşturduğuna vurgu yaparak, bunu online pazar yerlerinin takip ettiğini, sonra sırasıyla online iddia, çok kategorili online satış yapan firmalar ve özel alışveriş sitelerinin geldiğini aktardı.

“Konuya egemen olmadan, e-ticarete girmeyin”

İnternetten satmak yerine getirmek isteyenlerin izlemesi gereken yol hakkında da tavsiyelerde yer alan Orhun, e-ticarette sonra gelmek için kusursuzluk gerektiğini söyledi. Konuya dominant olmayanların, bu işleri yeterince bilmeyenlerin e-ticarete girmemesi, öncelikle öğrenmeleri gerektiğini bildiren Orhun, şunları kaydetti:

“Bu işlere egemen bir ekip kuracak kadar yatırım yapamayacaksanız, pazar yerleri sizin için iyi bir mektep olacaktır. Fakat, günün sonunda kar amacı sizin için öne çıktığında ve pazar yerlerine verdiğiniz komisyon tutarı sizin sürdürülebilir bir iş yapmanızı engelliyorsa, e-ticareti kendi siteniz üzerinden yapmaya çalışacaksınız.