Ana Sayfa Doğu ve Güneydoğu'da internet bugün de kesik
Array

Doğu ve Güneydoğu’da internet bugün de kesik

Dün sabahtan başlayan internet erişiminin sağlanamaması dün saat 22.00’ye kadar devam etti. İki bölgedeki illerde gece bir vakit sonradan bitmiş internet erişimi kesildi. Bu bölgelerdeki illerde bugün de internet erişimi sağlanamıyor.

İnternetteki kesinti ile ilgili açıklama yapmazken, daha öncede 24’ü DBP’li 28 belediyeye İçişleri Bakanlığı tarafından kayyum atandığı 11 Eylül 2016 tarihinde de benzer biçimde aynı illerde internet eşiminin kesildiği hatırlatıldı. Son kesintinin Diyarbakır Belediye Eşbaşkanları Gültan Kışanak ile Fırat Anlı’nın gözaltına alınmasından sonraya eşit geldiğine uyarı çekildi.

İNTERNET KESİNTİSİ DİYARBAKIRLI ESNAFI SARSTI

Doğu ve Güneydoğu’da 2 gündür internete erişimin sağlanamaması, günlük hayatı olumsuz etkiledi. POS cihazıyla çalışan esnaf, 2 gündür iş yapamazken, Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Alican Ebedinoğlu, internet kesintisinin esnafı ticari anlamda perişan ettiğini söyledi.

Diyarbakır, Gaziantep, Şanlıurfa, Erzurum ve Van’ın da aralarında bulunduğu Doğu ve Güneydoğu’daki 9 ilde dün sabah saatlerinden bu yandan internet erişimi kesilirken, bunun ilk kez esnaf ve bankalar olmak üzere bu illerde yaşayanların yaşamını negatif etkilediği görüldü. Özellikle kredi kartı veya hesap kartlarıyla çalışan esnafın ve müşterilerin büyük can sıkıntısı çektiği belirtildi.

Hastaneler ve altyapısı yerinde olan bankalar fiberoptik ve genel merkezlerinin başlıca bilgisayar hatlarını kullanarak operasyon yaparken, altyapısı uygunsuz çoğu banka şubesinin ise işlem yapamadığı öğrenildi.

Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Ebedinoğlu, zaten 2 yıldır büyük sıkıntı çeken alan esnafının yapılan internet kesintileri yüzünden perişan olduğunu belirterek, “İnternet kesintisi yüzünden pos cihazı kullanan esnaflarımız kredi kartı ve hesap kartları üzerinden satış yapamıyor. İnternet üzerinden satışlar da yapılamıyor. Dün bu konuyla ilgili yetkililerle yaptığımız görüşmede kesintinin nedeniyle ilgili yeterli bir yanıt alamadık. Bu kesinti değil , bize tarafından erişimine konulan yasaktır. Nedeninin ne olduğunu da cümbür cemaat biliyor” dedi.

Hem mobil hem sabit hatlarda 2 gündür internetin kesilmiş olması ve bu hizmet sağlayan firmaların hiçbir yorumlama yapmaması, abonelerin de büyük tepkisine yol açtı. Günlük yaşamın değişmeyen ihtiyaçlarından olan internet hizmetini alamayan aboneler, kurumları aradıkları halde tatmin edici bir cevap alamadıklarını söyledi. İnternet aboneleri, “Bu kurumlar bizden aldıkları paralarla milyonlar kazanıyorlar. Fakat kesinti hakkında sağlıklı bir yanıt veremiyorlar” diye konuştu.

İNTERNETTE KISMİ DÜZELME

Van, Hakkari, Bitlis, Bingöl ve Elazığ’da hem değişmez hem de mobil hatlardaki internet ulaşımı sağlandı. Dün sabahleyin başlayan internet erişiminin sağlanamaması akşam saat 23.00’den itibaren kısa bir süreliğine sağlandı. Ancak yaklaşık 1 saat aradan sonra bitmiş internete erişim kesildi. Konuyla ilgili bir izah etme yapılmazken, internete erişim bugün saat 14.30’dan itibaren bitmiş sağlanmaya başlandı.

Canan ALTINTAŞ