DBP’li belediye Diyarbakır’da vatandaşı mağdur etti

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen terör soruşturması kapsamında önceki gün Kışanak ve Anlı’nın gözaltına alınmasının ardından DBP’li Büyükşehir Belediyesi kentte hizmeti aksattı.

Belediye otobüslerinin hizmet vermemesi nedeniyle vatandaşlar ulaşımda can sıkıntısı yaşarken, otobüslerin, Büyükşehir Belediyesi Otobüs İşletme Müdürlüğü garajına çekildiği görüldü.

Belediye tarafından temizleme hizmetinin kesintiye uğraması sebebiyle cadde ve sokaklarda çöpler toplanmadı.

Belediye hizmetinin aksatılması sebebiyle mağduriyet yaşamış vatandaşlar belediyeye tepki gösterdi.

– “Diyarbakır’ı çöp kenti haline getirdiler”

Esnaf Halil Akış yaptığı açıklamada, Diyarbakır’da belediye kadar hizmetin aksatılmasına tepkisini dile getirdi.

“Diyarbakır’ı çöp kenti haline getirdiler” diyen Akıntı, sokaklarda biriken çöpün fena kokuya niçin olduğunu belirtti.

Akıntı, belediyelerin vatandaşa hizmet sunmadığını dile getirerek, “Belediyelerin başına geldiklerinden bu yanlamasına millete bir hizmet yapmadılar. İşleri güçleri siyasi provokasyonlar yaparak, halkı galeyana getirmek. Diyarbakır halkı olarak hizmet ile siyasetin birbirine karıştırılmasını istemiyoruz.” dedi.

– “Hizmet yapılmayacaksa, devletimiz kayyum atasın”

Belediyeden hizmet beklediklerini kaydeden Sızıntı, bunun aksamasının halkı rahatsız ettiğini vurguladı.

Sızıntı, “Diyarbakır halkı olarak bunları adalet etmiyoruz. Hizmet yapılmayacaksa ve bu böyle devam edecekse, çöpler dağ gibi birikecekse, devletimizin bir lahza önce kayyum atamasını istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

– “Teröristlere takviye oluyorlar”

Akış, teröre destek verenlerin cezalandırılmasını istediklerini dile getirdi.

Belediyenin hizmeti kesintiye uğratmasının birincil olmadığına, bunun sürekli yapıldığına sinyâl eden Akış, şöyle dedi:

“Bunlar Diyarbakır’a hizmet vermediler. Rant ardındaki koşup, militan yetiştiriyorlar. Belediye son 2-3 yıldır sadece çöp toplamama eyleme yapmıyor bununla birlikte çukur kazarak halkı mağdur ediyor, PKK’lı teröristlere takviye oluyorlar. Bunların delilleri ortadadır. Devlet yetkilileri bu delilleri değerlendirip suçluları cezalandırsın. Böylece toplumda rahatlık sağlanır ve uzlaştırma gelir.”

– “Belediyenin yaptığı Diyarbakır halkına zulümdür”

Esnaf Kenan Göçer, kentte belediye otobüslerinin çalışmadığını, çöplerin toplanmadığını anlatarak, bunun makul olmadığını söyledi.

Göçer, “Belediyenin yaptığı Diyarbakır halkına zulümdür. Her taraf çöp olmuş. Hiçbir alıştırma ve faaliyetleri değil. Belediyeye başkanlarının gözaltına alınmasını bahane ediyorlar. Lakin şimdiye dek da bir hizmet yapmadılar.” diye konuştu.

Ulaşımda sıkıntı yaşamış vatandaşlardan Ramazan Güler, merkez Yenişehir ilçesinde uzun süre durakta otobüs beklediğini aktardı.

Rahatsızlığı nedeniyle hastaneye geldiğini ancak belediye otobüslerinin hizmet vermediğini aktaran Güler, belediye yönetiminin vatandaşa hizmetin ulaşmasına engel olduğunu belirtti.

Güler, vatandaşların mağdur olduğuna dikkati çekerek, halkın belediye hizmetinin hakkını verecek kişinin yönetime geçmesini istediğini dile getirdi.

Belediyenin hizmeti kesintiye uğratmasından dolayı halkın bıkkınlık yaşadığını ifade eden Güler, bunların huzursuzluğa neden olduğunu bildirdi.

– “Milleti mağdur eden kişileri istemiyoruz”

Eyyüp Deniz, ırk olarak belediye hizmeti beklediklerini, vatandaşların bunu hakkettiğini belirtti.

Okula giden öğrencilerin de saatlerce vasıta beklediğini ve mağdur olduğunu dile getiren Deniz, halkın en iyi hizmeti beklediğine işaret ederek, “İki saat durakta otobüs bekledim. Milleti mağdur eden kişileri halk müziği olarak istemiyoruz. Rahatlık, barıştırma istiyoruz.”sözlerine yer verdi.

Şükrü Gündüz