Darphane gram altın üretimine başladı

AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Parmaksız, 2012-2013’te aşağıda fiyatın ve Cumhuriyet altınına olan talebin yükselmesiyle vatandaşın gramajı daha düşük olan ürünlere ilgisinin artması sonucu “yarım çeyrek”, “gram altın” ve “yarım gram” gibi muhtelif isimler adı aşağıda yeni altın çeşitlerinin piyasaya çıktığını hatırlattı.

Piyasada bu ad aşağıda çıkan altınların ayarı ve ağırlığında problemler olabileceğini düşündüklerini ifade eden Parmaksız, Darphane’nin tüm altınlarının binde 2’lik akort toleransı ile üretildiğine göze çarpan ederek, “Akort, 1 kilogramın içinde bulunan saf altın cevheri miktarıdır. 22 ayardan bahsediliyorsa 1 kilogramda 916,66 gram saf altın vardır. Darphane altınları 22 ayar, 916,66, tolerans aralığı ise bunun binde 2 fazlası ya da eksiğidir.” diye konuştu.

Muhtelif üreticiler kadar piyasaya bahşedilen ürünlerin ayar toleransını bilmediklerini, vatandaşın da bunu bilemeyeceğini ve deneme etme imkanı olmadığını gösteren Parmaksız, aşağıda fiyatı belirleyen unsurun ayar ve ağırlığı olduğunu, açıklanmış tolerans dışarıda piyasaya altın sürülmesi halinde o altının fiyatında belirsiz bir durumun laf konusu olacağını vurguladı.

Parmaksız, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Darphane olarak dedik oysa; vatandaşlarımız ayarı ve ağırlığı standart bir ürüne, hakiki değeri üzerinden altına sahip olsun diye 1 gram ve yarım gram Darphane altını üretmeye başladık. Kuyumcuların Darphane 1 gram ve yarım gram altın siparişlerini bekliyoruz. Vatandaşın, gram altın edinmek istediği vakit kuyumculara Darphane gram altını olup olmadığını sorması gerek. Benzer Cumhuriyet altınında olduğu gibi, Darphane altınlarının da standartları belirlendi, patentleri alındı, takı olarak veya hediye amacıyla kullanılabilecek bir mahsul elde edildi.”

– “Gelen talepleri benzer gün karşılıyoruz”

Sadettin Parmaksız, Darphane’nin daha önce Cumhuriyet altını siparişlerini salı günleri alıp perşembe günü teslim ettiğini, gelen talepleri Kasım 2015’ten bu yanlamasına benzer gün karşılayabildiklerini, şimdiye kadar ertesi güne bıraktıkları istek olmadığını söyledi.

Parmaksız, külçe altın getirip yerine Cumhuriyet altını edinmek isteyen birinin bu işlemini maksimum 15-20 dakikada gerçekleştirebildiğini, geçen sürenin de büyük bir bölümünün gelen altının kontrolü için kullanıldığını açıklama etti.

Basında, talepteki artışın işçilik ücretlerini yükselttiğine yönelik haberler çıktığını anımsatan Parmaksız, piyasaya hafta içi her gün altın vermeye başlamalarının bir sebebinin de bu nesil haberler olduğunu vurguladı.

– “Darphane hiç bir zaman işçilik ücretlerini değiştirmez, sabittir”

Sadettin Parmaksız, Darphane’nin Cumhuriyet altını üretiminden aldığı işçilik miktarının 20 yıldan beri hiç değişmediğini belirterek, şunları kaydetti:

“Biz 1 külçe altından çeyrek altın talep edildiğinde 610 tane çeyrek altın veriyoruz. Bu çeyrek altınları yerine getirmek için aldığımız fire ve işçilik miktarı da takriben 14 gram has altın. Bu hiç değişmiyor. Bu sayı kuyumcu getirse de böyle, vatandaş getirse de böyle. Darphane’nin imal miktarından dolayı işçiliğini artırdığına karşın söylemler tamamen yanlıştır. Darphane hiç bir vakit işçilik ücretlerini değiştirmez, sabittir.”

Cumhuriyet altınını vatandaşa ulaştıran kuyumcuların ülkenin her kentinde olduğunu, bu kuyumcuların Cumhuriyet altını üretimini yaptırabilmeleri için İstanbul’a gelmeleri gerektiğini bildiren Parmaksız, reel veya tüzel şahısların Borsa İstanbul’a açıklanmış olan rafineriden alınmış bir külçe altını getirip karşılığında Cumhuriyet altını aldığını hatırlattı.

– “Karaborsa oluşması ve suni fiyat artışlarının önüne geçildi”

Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürü Parmaksız, kuyumcunun Darphane’ye gelmesi, Cumhuriyet altınını elde etmek için perşembe gününe değin veya daha pozitif beklemesinin özellikle İstanbul dışından gelenler için sıkıntılı, maliyetli ve vakit kaybına neden olduğunu, bundan dolayı Anadolu’daki kuyumcuların İstanbul’daki bir takım kişileri kendilerine arabulucu kılarak Cumhuriyet altınlarını onlar üzerinden aldığını anlattı.

Parmaksız, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Darphane’ye gelecek Cumhuriyet altını sipariş miktarı ve bu siparişin Cumhuriyet altını çeşidine kadar dağılımı belirlenmiş olmadığından, Darphane kadar da önceden doğru bir planlama yapılması mümkün değildir. Buna ek olarak bedensel kapasitenin üstünde sipariş gelmesi durumunda Cumhuriyet altını talebinin karşılanmasında gecikmeler olmaktaydı. Böyle durumlarda ise bir takım kuyumcular daha önce aldıkları Cumhuriyet altınlarını olağan fiyatların üstünde, çok yüksek fiyatlarla diğer kuyumculara vermekte, dolayısıyla vatandaşın Cumhuriyet altını için ödediği fiyat da yükselmekteydi. Başka bir ifadeyle, aniden Darphane’ye 1,5-2 ton külçe altın verip muhtelif Cumhuriyet altını talep edildiğinde eldeki stokları da kullansanız 2 gün içinde vermeniz mümkün olmuyor ve karaborsa oluşuyordu. Bundan Böyle bunlar adamakıllı ortadan kalktı. Diğer bir ifadeyle, ara sıra yapay olarak oluşturulan kıtlıktan para kazanma devri kapandı. Bugün bunların hepsi ortadan kaldırıldı.

Artık her gün sipariş alınıyor, alınan siparişler anında alınış sırasıyla karşılanıyor. Bu Vesile Ile daha sağlıklı üretim programı yapılabilmekte, dolayısıyla istek dalgalanmalarından kaynaklanan ek çalışmaya ya da ikinci vardiyaya ihtiyaç duyulmamakta, ilave işçilik maliyetine de katlanılmamaktadır. Keza, piyasaya her gün Cumhuriyet altını verilebildiğinden karaborsa oluşmasının ve yapay fiyat artışlarının önüne geçilmiş oldu. bundan başka kuyumcular açısından da Darphane ve Cumhuriyet altınına erişim kolaylaştırıldı.”

Sümeyye Dalkılınç

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.