‘Darbe girişiminin arkasında FETÖ’nün olduğuna şüphemiz kalmadı’

  0
  14

  Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı ve Sözcüsü İbrahim Kalın, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesince Prof. Dr. Raşit Ufak Konferans Salonu’nda düzenlenen, “15 Temmuz Darbe Girişimi: Sivil Toplum Dayanışması” sempozyumunda, 15 Temmuz gecesi neler olduğunun unutulmaması için, bir araya gelmenin kayda değer olduğunu söyledi.

  Çocukların da o gece neler olduğunu anlamadığını aktaran Kalın, sözlerini şöyle sürdürdü:

  “Benim 12 yaşındaki kızım da ne olduğunu anlayamadı. Aralıksız bana soruyordu. Çünkü hayatında ilk kez duymuştu darbe kelimesini. ‘Darbe ne çağırmak?’ diye sordu. Ona anlatmaya çalıştık darbenin ne aramak olduğunu. Dönüp bana dedi ama ‘Bunlar bizim askerlerimiz mi?’ Çünkü o gece televizyonlarda görüyordu. Ona açıklamak fazla kuvvet oldu benim için. Kendi askerimizin, kendi halkımıza bunları yapabilmesi… Dolayısıyla o gece ne olduğunu asla unutmamamız lüzumlu.”

  “Hayatlarını bayrakları ve vatanları için feda ettiler”

  İbrahim Kalın, bu darbeyi yapanların, “Neden halk sokağa çıktı” diye sorduklarını, “Bizim halkımız öyle gözü kara değildir”, “Onlar F16’larla ne yapacaklarını bilemezler”, “Elinde silah olan askeri görse halkımız evlerine kaçar” diye konuştuklarını ifade etti.

  Bu darbeyi durduranların, ellerinde hiçbir şey olmadığını anlatan Kalın, “Şayet de dünyada başka bir ülkede, özgür ve demokrasi adına böyle bir tepki oldukça baskı görülebilir. Burada gerçekten Türk sivil toplumunun ne dek kuvvetli olduğunu görebilirsiniz. Şayet çok fantastik isimlere sahip olmayabilirler ama önemli olan burada insanların imanlı olması ve sokağa çıkacak cesaretlerinin bulunması. Bazıları hayatlarını bayrakları ve vatanları için feda ettiler.” diye konuştu.

  “Hiçbir şüphemiz kalmadı”

  O gecenin bundan başka karanlık bir yönü olduğunu ifade eden Kalın, şunları kaydetti:

  “Gülen Terörist Örgütü bu darbe girişiminde bulundu. Kendileri açığa çıktı bu nedenle. “(Bu grup, devlet kurumlarına nasıl sızabilir) ve (Bir askeri darbeyi nasıl gerçekleştirebilir?), bu sorular sorulabilir. Şimdiye dek bu darbe girişiminde yakalananların ifadelerinden gördüğümüz kadarıyla, kendilerinin bu darbe girişiminin gerisinde olduğuna dair hiçbir şüphemiz kalmadı.”

  “Hakiki yüzünü görmüş olduk”

  Kalın, FETÖ’nün 15 Temmuz öncesinde “Türkiye’de bir dikte eden kimse var ve bu diktatöre karşı askeri darbeyle ancak bu diktatörden kurtulunabilir” imajı oluşturmaya çalıştığını belirtti.

  Benzerinin Mısır’da Muhammed Mursi’ye karşısında yapıldığını kaydeden Kalın, “Durmadan bunun üzerinde durdular. O geceki darbe girişiminin güya insanlar tarafında bir karşılığı olduğunu göstermeye çalıştılar. Böyle bir gece yaşadığımız için oldukça üzgünüz natürel keşke yaşanmasaydı fakat bir taraftan da o gece baştan sona onların hakiki yüzünü görmüş olduk.” dedi.

  Bugün, 15 Temmuz’dan daha dinç bir Türkiye’nin var olduğunu vurgulayan Kalın, şöyle devam etti:

  “Ekonomi daha zinde, ülke daha dinç ve daha birleşmiş bir politika var. Böyle bir hadise başka bir ülkede olsaydı, devlet kurumları birbirine düşer, toplum kutuplaşır ve birbirine düşerdi fakat bu alçak darbe girişiminin peşinde yeni bir köprünün açılışı yapıldı. Ondan sonra Türkiye hala ekonomik olarak girişmelerine devam ediyor ve yakında boğazın altından geçen yeni bir geçit hizmete açılacak. Geçenlerde Dünya Enerji Forumu’nu topladık ve dünyadaki enerjiyle ilgili önemli millet ağırladık ve enerji politikalarının geleceği hakkında tartışmalar yaptık. Bizim dış ve iç politikamızda bundan böyle Türkiye’nin çok daha dinç bir ülke olduğunu rahatça söyleyebilirim. Bu da halkımızın cesaretiyle, onların kahramanca duruşlarıyla fazla yakından ilişkili bir neticedir.”

  Kalın, bir daha 15 Temmuz sözde bir olayın yaşanmaması için şehitlerin tekrar tekrar hatırlanması, onların hikayelerinin çocuklara aktarılması gerektiğini kaydetti

  Çiğdem Alyanak