Başbakan’dan işadamlarına: Siyaset yapmayın

Başbakan’ın konuşmasından satırbaşları;

Bu toplantılarda dile getirilen konular şeffaf rekabetçi bir yatırım ortamı konusunda bizim için yön gösterici oldu. Bugün uzun uzadıya değerlendireceğiz. Sizlerin görüşleri, katkıları, önerileri bundan sonra yapacağımız yeni yapı dönüşümlerin kararların içinde kayda değer bir zemin oluşturacaktır.

Türkiye son 14 yılda çok manâlı işler başardı. Bunları hangi alanlarda yaptığımızı açıklama edersek yapı değişim reformları, demokrasileşme adımları attık ama bunlarla beraber ekonomik artma alanında da önemli iş yaptığımızı da söyleyebiliriz.

“KÜRESEL ANLAMDA GÜVEN BOZULDU”

Türkiye’nin Ak Parti geldiğindeki idareli görünümüyle bugünü kıyaslarsanız fazla gizli farkı göreceksiniz. Siz Türkiye’nin rakamlarını da biliyorsunuz, dünyanın rakamlarını da biliyorsunuz. Dünya ekonomisi 2008’den itibaren küresel krizle karşı karşıya kaldı. Bu küresel krizin sorumlusu gelişmiş ülkelerdeki hatalı yatırımlar, gelir iştahı küresel krizi ortaya çıkardı. Bundan sonradan ne oldu küresel anlamda güven bozuldu.

İnsanların birbirine güvenleri azaldı. Küresel ticaretin finansmanı zorlaştı. Finansman zorlanınca küresel çoğalma azalmaya başladı. Dünya ekonomisi büyümek yerine daralmak yoluna gitti. Çoğu ülke için büyük bir afet bazı ülkeler için ise fırsat anlamına geldi. Bizim ortaya koyduğumuz kararlı politikalar, küresel krizin ilacının yatırım olması gerektiği gerçeğinden hareketle 2009 açık havada 27 çeyrek her tarafında büyümememizi sürdürdük.

“BELIRTILMIŞ BİR BARAJIN ÜSTÜNDE OLMASI LAZIM”

Yüzde 3’ün altındaki büyümeler ilave istihdam yaratmaz, ekonomide ciddi sıçrama gerçekleştirmez. Artma hazır ama artma belirli bir barajın üstünde olması lüzumlu. Bizim yüzde 5’in üstünde büyümeyi tutmak için idareli kurguyu buna kadar yapıyoruz. Bunu yaparken de parasal disiplinden vazgeçecek değiliz. Bir tarafı yaparak bir tarafı yıkarak yol almamız mümkün yok. Bunu nasıl yapacağız. Uzun vadeli üretime karşın ihracata karşın tedbirlerle yapacağız. Küresel yatırımcının Türkiye’de yeni meslek kurmasına karşın beklentilerini karşılayacağız.

“TÜRKİYE’DE TEREDDÜTÜNÜZ OLMASIN”

Güven yatırımcı için en büyük beklentidir. Güvenin devam etmesi uzun vadede yeni projelerin hayata geçmesi anlamına gelir. Güven konusunda Türkiye’de tereddütünüz olmasın. Türkiye ayrıca güçlü siyasi iktidar keza de kesintisiz kendini yenileyen bu anlamda yapı reformlarını hız kesmeden devam ettiren gerek yerel lüzum küresel yatırımcının beklentilerini karşılayan bir yönetim iş başında.

Türkiye 3,5 ay önce büyük bir olay yaşadı: 15 Temmuz. Şaka gibi şayet ama silahlı bir darbe teşebbüsünü silahsız bir güçle alt eden bir Türkiye’den bahsediyoruz. Türkiye’deki vatandaşlarımız silahlı darbecilere aleyhinde göğsünü siper ederek darbe yapmak isteyenlere darbe vurgu, gereken cevabı verdi. Türk milleti Cumhurbaşkanlığımızın liderliğinde ve demokratik yollarla seçilmiş Hükümetimizin kararlılığında ve milletimizin meydanları doldurmasıyla bu büyük tehlikeyi bertaraf etmiş ve hakettikleri dersi vermiştir. Bugün sadece darbe bastırılmadı, bununla beraber Türk milleti Türk ekonomisini güvence altına aldı.

Göstergelerdeki değişimler sınırlı kaldı. Merkez Bankası bile piyasalara engelleme ihtiyacı duymadı. Ekonomik yaşam hemencecik ardından normale döndü. Kamunun bütün kurumları da tıkır tıkır darbe sonrası işlerini görmeye devam etti. Ekonomimiz gücünü korudu. Sarsıntı yaşamadık. Bu darbe vesilesiyle sağlam temellere oturduğumuzu görmüş oldu. Iş dünyamızın değerli temsilcileri, sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlarımıza teşekkür etmek isterim.

Değerli konuklar az önce ekonomimizle ilgili bilgileri size verdim. Biz idare olarak görevimiz sizlerin işini kolaylaştırmak. Meslek yapma iştahınızı ve kararlılığınızı arttırmak. Üretimi siz yapacaksınız ürettiğiniz malı siz pazarlayacaksınız. Çoğu insana da hayatını idame ettirecek istihdam sağlayacaksınız. Bize düşen ödev de sizin önününüzü başlamak ve engelleri kaldırmak.

“AÇIK AÇIK SÖYLÜYORUM”

Sizden bilhassa şunu istiyorum. Burada her şeyi açıkça söylüyorum. Siyaset yapmayın. Bundan daha sonra işlerimiz daha da zora girer diye düşünmeyin. Asıl gerçekleri bizden saklarsanız sorun olur. Burada alın yazısı birliği yapmışız. Sizler yerli yatırımcılar kim olursa olsun. Bu ülkenin kalkınmasına menfaat sağlayan ekonomimizin büyümesine katkı maddesi karşılayan herkesin başımızın üstünde yeri var. Biz hiçbirine tanıdık olmayan gözüyle bakmayız. Bu ülkeye yatırım yapan bu ülkenin girişimcisidir. Bu ülkenin firmasıdır. Bu ülke için çalışıyordur. Hiç bir kısıtlama getirmeden bütün sağladığımız imkanlardan benzer şekilde yararlanacaksınız.

Aslında hazirandan bugüne değin geçen 4-5 aylık süre içinde önemli anlamda ekonomiyi yatırımcıyı ilgilendiren yasal düzenlemeler yaptık, idari tedbirler aldık. Bunların birçoğunu eminim bilmiyorsunuz. Bugün bakan arkadaşlarımız, sivil toplum örgütleri sizlerle paylaşacaklar. Burada görüşmelerden sonra bir sonuç ortaya çıkacak. Bu netice bildirisini de toplantı sonunda kabul etmiş olacağız. Uyumlu olarak yayınlanan ilerleme raporlarıyla sürdüreceğiz.