Aydın Doğan’ın 2 aşamalı algı operasyonu

  0
  22

  FERİT ZENGIN

  ByLock’un sahibi olduğunu söyleyen Türk asıllı ABD vatandaşı David Keynes’in, Aydınlatılmış Doğan’ın Hürriyet gazetesinde yayımlanan beyanatları, istihbarat kaynakları göre, inandırıcı bulunmadı. Haber, FETÖ ile Amerikan Merkezi Haber Alma Teşkilatı CIA’nın bir operasyonu olarak değerlendirildi. İstihbarata kadar, operasyonun iki amacı var. Belli Başlı gaye, rahat haberleşme sistemi ByLock’un Ocak 2016’dan sonradan kullanılmadığını yayarak, “FETÖ 15 Temmuz darbe girişiminde yer almadı” algısını vermek… İkinci amacın ise “ByLock’un kullanıcılarının yüzde 10’u FETÖ’cü değil” açıklamasıyla “FETÖ’nün büyük balıkları” denilen ve CIA ile benzer olan isimlerin kuytu kalmasını temin etmek olarak değerlendiriliyor.

  ÇELİŞKİLİ BİLGİLER…

  Özgürlük’in laf konusu manşetiyle ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı önceki gün “teröre yardım soruşturması” açmıştı. Türk istihbarat kaynakları da sinyâl tespitlerde bulundu.

  1973 Giresun doğumlu Alpaslan Demir’in Hürriyet’teki röportajında, ABD vatandaşı olup David Keynes ismini almadan önce Türkiye’deki yaşamına dair verdiği bilgilerin hatalı ve tutarsızdı. Ankara’da FEM dershanesine gidip lise döneminde ışık evlerinde kaldığını açıklayan Alpaslan Demir’in liseye gittiği yıllarda FETÖ’nün Ankara’da FEM dershanesi bulunmuyordu. O dönem örgüte yakın isimlerin çocuklarının Ankara’da Maltepe Dershanesi’ne gittiği biliniyor.

  DERSİNİ ÇALIŞMAMIŞ

  Alpaslan Demir’in “Lisede ışık evlerine gittim” yalanına ise yine örgütü iyi tanıyan çevrelerce, “FETÖ’nün ışık evlerine yükseköğretimde okuyan öğrenciler kabul edilir, lise öğrencileri ise yurtlara gider” yalanlaması geldi. Söz konusu yalan bilgilerin, röportajı kabul eden şahsın görevlendirildiği lakin dersini iyi çalışmadığını gösterdiği değerlendirmesi yapıldı.

  MIT ÇÜRÜTTÜ

  Alpaslan Demir’in, Amerikalı ismiyle David Keynes’in, ByLock’un sahibi olduğunu ve sistemin Ocak 2016’dan daha sonra kullanılmadığını açıklama etmesi algılama röportajının birincil aşaması olarak değerlendiriliyor. 15 Temmuz kalkışması içinde FETÖ mensuplarının bulunamayacağı imajını vermeye çalışan Keynes’in iddiasını ise MIT kripto uzmanları çürütüyor. MITOS kripto uzmanlarının deşifre ettiği sistemde yazışmalar darbe günü ve sonrasına dek uzanıyor.

  BAŞKALARINI DA ARADI

  Hürriyet ve röportajı gerçekleştiren İsmail Saymaz’ı aramadan önce birçok gazeteciyle iletişim kurduğu ortaya çıkan ve örgütün Amerika’da devşirilen elemanlarından olduğu belirlenen Alpaslan Demir’in, ABD’deki ilişkileri de inceleniyor. Demir’in, geçen hafta ABD’de yer alan Doğan Medya Holding Yayınlama Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı’yla iletişim kurduğu da bahis edildi.

  NIYET SULANDIRMAK

  Türk istihbarat uzmanlarına göre, ByLock soruşturmasını seyreltmek için yapıldığı ortaya meydana çıkan röportajın diğer amacı da ByLock kullanıcı listesinde adları yer alan, CIA ile bağlantılı FETÖ’cüleri kurtarmak… ByLock kullanıcılarının yüzde 90’ının FETÖ mensubu kalan yüzde 10’unun ise dünyanın dört bir yandaki günahsız ırk olduğunu savunan Demir’in bu sözlerle, ByLock kullanıcısı olan ve ‘büyük balık’ lakabıyla anılan CIA bağlantılı isimleri, bu yüzde 10’luk dilime sokmak istediği değerlendiriliyor.

  15 TEMMUZ’DA TÜRKİYE’DEYDİ

  Polis kayıtlarına kadar en son 20 Haziran 2016’da İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan antre yapıp yeniden oradan 7 Ağustos 2016’da çıkan Alpaslan Demir’in, David Keynes pasaportuyla 2014 ve 2015’te benzer havalimanından yurda 4 kez antre yaptığı tespit edildi. Gazeteci Haydar Meriç cinayetinde adı geçen, MHP ve Baykal kaset kumpaslarının planlayıcısı olarak aranan FETÖ mensubu TARKİM Havayolu sahibi Faruk Bayındır’la irtibatlı olup birlikte hareket ettikleri de istihbarat kaynaklarınca tespit edilen Alpaslan Demir’le ilgili emniyet ve istihbarat kaynaklarının çalışmaları devam ediyor.