Adalet Bakanlığında yeni daire başkanlığı kuruldu

KEMAL KARADAĞ

Yargı Bakanlığınca, ön ödeme, barışma ve halk davasının açılmasının ertelenmesi gibi alternatif usullerin etkili şekilde uygulanmasını karşılamak amacıyla “Cezada Alternatif Çözümler Daire Başkanlığı” kuruldu.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Hak Bakanı Bekir Bozdağ’ın oluruyla kurulan Cezada Alternatif Çözümler Daire Başkanlığı, Canice İşleri Genel Müdürlüğü bünyesinde ön ödeme, barıştırma ve millet davasının açılmasının ertelenmesi gibi alternatif usullerin etkin şekilde uygulanması amacıyla araştırmalar yapacak.

Daire Başkanlığına ise Suç Oluşturan İşleri Genel Müdürlüğü Tetkik Hakimi Orhan Cüni getirildi.

Daire Başkanlığının görevleri

Daire Başkanlığının görevleri TBMM’ye sunulan Ceza Muhakemesi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısında yer aldı.

Buna göre, tayin alanıyla ilgili olarak uygulamaları peşine düşüp takip edecek başkanlık, ortaya meydana çıkan sorunların nedenlerini araştırarak çözüm önerileri sunacak.

Başkanlık, atama alacak uzlaştırmacılara esas eğitim verecek kurum ve kuruluşların niteliklerini belirleyecek, eğitim sonunda yapılacak sınavın usul ve esaslarını saptama ederek sınavları gerçekleştirecek.

Uzlaştırmacıların denetimine ve performansına ilişkin usul ve esaslara da karar verecek başkanlık, alternatif usuller konusunda kamuoyunu bilgilendirici araştırmalar yapacak.