28 Ekim yarım gün mü cuma tatil mi?

28 Ekim yarım gün mü yarın tatil mi soruları için mevzuat cevabı kesin oldu. MEB’in resmi yönetmeliğine tarafından 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı 1.5 gün olarak kutlanıyor. 29 Ekim bu yıl cumartesi gününe eşit geldiği için cuma günü öğleden sonradan tatil olacak. Okul ve halk kurumların yarın 28 Ekim cuma günü öğleden daha sonra tatil olması bekleniyor Bilindiği üzere bu sene 29 Ekim cumartesi gününe denk geliyor, yönetmeliğe kadar 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamarı 28 Ekim saat 13.00’ten sonradan başlıyor ve 1.5 gün olarak kutlanıyor. böylece yarın yani 28 Ekim cuma gününün öğleden daha sonra til olması bekleniyor. Mevzuat şöyle diyor; “29 Ekim Cumhuriyet Bayramı 28 Ekim günü saat 13.00’ten itibaren başlar ve 29 Ekim günü devam eder.”

28 Ekim Cuma yarım gün olması bekleniyor

Yalnız herkesin varsayım ettiği üzere ve resmi takvimlerde yer aldığı gibi 28 Ekim 2016 (Cumhuriyet Bayramı önceki gün) Cuma gününün yarım gün olması bekleniyor.

Önceki senelerde MEB kadar yapılan açıklamalar ile birlikte 28 Ekim yarım gün, 29 Ekim ise tam gün tatil bildiri edilmişti. Yine benzer şekilde MEB tarafından böyle bir tanımlama yapılması bekleniyor.

Cumhuriyet Bayramı Şişli’de kutlanacak

Şişli’de Cumhuriyetin 93’üncü yılı coşkuyla kutlanacak. Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü öncülüğünde düzenlenen Cumhuriyet Yürüyüşü ise 29 Ekim Cumartesi günü saat 18.00 de Atatürk Evi önünden başlayacak.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları her yıl olduğu gibi bu yıl da Şişlide büyük bir heyecan ve karnaval havasında kutlanacak. Saat 13.00 itibariyle bayraklarla süslenen 10 metrelik Cumhuriyet tırı Şişlinin caddelerini dolaşmaya başlayacak. 10. sene ruhu ile halkı coşturacak olan Cumhuriyet tırında perküsyon ekipleri, dansçılar ve MC yer alacak.

Tekrar saat 13.00 itibariyle müzik grupları Şişlinin 4 öbür noktasında sahne olarak Cumhuriyet bayramını şenliğe dönüştürecekler. (Sahneler: Abdi İpekçi Caddesi başı, Mecidiyeköy Meydan, Tayyereci Fehmi Sokak, Osmanbey Atatürk Evi Önü)

Başkent’te 29 Ekim kutlanacak

Ankara Büyükşehir Belediyesi, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı düzenleyeceği Fener Alayı Korteji ile kutlayacak. Kamu Heykeli’nden başlayacak ve 15 Temmuz Kızılay Ulusal İrade Meydanı’na değin ilerleyecek kortejde binlerce vatandaş, 1 kilometre uzunluğunda Türk bayrağı taşıyacak. Ellerinde fenerler ve Türk bayraklarıyla ilerleyecek kortejde büyüklere ve çocuklara on binlerce armağan dağıtılacak, özel giydirmeli oyuncak maketli araçlar geçiş yapacak, davet gruplarının gösterileriyle Başkent’te 29 Ekim coşkusu yaşanacak. 29 Ekim akşamı saat 18.00’da Kamu Heykel’den hareket edecek kortejde, keza folklor grupları davet sunacak, Türk Silahlı Kuvvetleri Mehter Takımı’nın konseri de gösteride yer alacak.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.