Ana Sayfa 'Türkiye için öngörülen senaryo bir iç savaştı'
Array

‘Türkiye için öngörülen senaryo bir iç savaştı’

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yasin Aktay, “Türkiye için öngörülen senaryo bir iç savaştı, Pensilvanya’daki bir şarlatanın gelip bu ülkeyi yönetmesiydi.” dedi.

Aktay, Ankara Şimşek Beyazıt Üniversitesi öğrenci topluluklarınca düzenlenen “15 Temmuz’un Sosyolojik Yansımaları” konulu konferansa katıldı.

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimini sosyolojik olarak değerlendiren Aktay, 15 Temmuz’un sosyologlar kadar öngörülmediğini belirtti.

“Türkiye’nin bu dek dünyaya entegre olmuş olduğu, demokrasi seviyesinin dünyada bu kadar kabul görmüş olduğu, muhakkak bir seviyeye çıkmış olduğu böyle bir ortamda darbe olur mu diyorsunuz. Çünkü olayın sosyolojisine aykırı, ‘toplum kabul etmez, toplum bunu reddeder’ dedik doğrusu.” diyen Aktay, “Çağa uymuyor, ortama da uymuyor, yaşamakta olduğumuz tartışmalara da uymuyor. Her bakımdan çağa da tutarsız, sosyolojiye de tutarsız, topluma da tutarsız bir darbeydi bu 15 Temmuz darbesi. Eğreti kaçan bir darbeydi. O yüzden böyle bir şeyi bir sosyoloğun öngörmesi zaten olası olmazdı.” ifadelerini kullandı.

FETÖ ile ilgili sosyolojik incelemeler yapıldığını anımsatan Aktay, “Her alana nüfuz etmeye çalışan bir hareket var. Gerçekten de yaklaşık olarak bir paralel toplum. Bırakın paralel devletten, paralel devletin yanı sıra paralel toplum kurmaya çalışan bir yapı. Zihniyeti ayrı, din anlayışı farklı bir inşa laf konusuydu.” diye konuştu.

Aktay, 1997’de doktora tezinin bir bölümünün FETÖ ile ilgili olduğuna sinyâl ederek, o vakit bu yapının farklı bir din anlayışı, zihniyet ve ajandaya sahip olduğunu kaydetti.

Şerif Mardin’in “Bu yapıyı amaçlamak dünyanın en zor işi” ifadesini hatırlatan Aktay, FETÖ’nün takiyelerine dikkati çekti.

Darbe girişimi sonrası ABD’de Utah Üniversitesinde Fetullah Güler Yüzlü ve onun terör örgütü üstüne sosyolojik incelemelerde yer alan akademisyenlerin yaptıkları toplantıya değinen Aktay, orada örgütün kendisiyle ilgili araştırmaları nasıl manipüle ettiklerinin ortaya konulduğunu söyledi.

Aktay, FETÖ’nün dünyanın her uygun Türkiye aleyhine işleyen bir yapı haline dönüştüğünü anlattı.

Darbe girişiminde Türkiye’yi kurtaran esas olayın, ülkenin enerjik yapısı olduğunu vurgulayan Aktay, toplumların dönüşmesinde en önemli etmen olan üniversitelerin AK Parti hükümetleri döneminde her ilde açıldığını bildirdi.

– “Türkiye için öngörülen akıcılık bir iç savaştı”

Darbenin gerçekleşmesi durumunda yine direnç olacağını fakat ülkenin kanlı bir iç savaşa sürüklenmesi ve bölünmesinin gerçekleşeceğini gösteren Aktay, “Türkiye için öngörülen süreklilik bir iç savaştı, Pensilvanya’daki bir şarlatanın gelip bu ülkeyi yönetmesiydi.” değerlendirmesinde bulundu.

Darbe girişimi sürecine aynı zamanlı olarak Irak ve Suriye’deki gelişmelerin birbirinin parçası olduğunu dile getiren Aktay, Yolculuk olaylarında ise Darı ve Tunus’ta olayların çıktığına dikkati çekti.

– “Maksat burayı, bu vatanın evlatlarına yar etmemek”

Küresel güçlerin hedefinin, Suriye’nin bölünmesi, orada Kürtlerle hiçbir bağının olmadığı ayrıntılarıyla ABD kadar resmileşmiş PYD’ye devlet kurdurulması olduğunu kaydeden Aktay, “Burada darbe olmasıyla oluşacak boşlukta bizim Güneydoğumuz özerklik ayaklarıyla o yapıya bağlanmış olacak. Buna dayanıklılık edemeyecek yiğit vatan evlatları muhakkak ancak buna karşılık vermiş olacak ve durum ciddi anlamda bir iç savaşa sürüklenmiş olacak. Böylece Türkiye, Suriyelileşmiş olacak. Maksat, burayı iyi yönetmek yok, hedef burayı bu vatanın evlatlarına yar etmemektir. Bunların hedefi budur.” biçiminde konuştu.

Kuşandıkları en güçlü silahın imanları olduğunu açıklayan Aktay, “15 Temmuz’da bu vatanın evlatları hiç gözlerini kırpmadan kuşandıkları imanlarını, inançlarını aldılar yanlarına ve sokaklara çıktılar.” dedi.