Ana Sayfa Kale Havacılık'ın F-35 'gururu'
Array

Kale Havacılık’ın F-35 ‘gururu’

Kale Havacılık‘ın 400 parçasını üreterek katkı sağladığı Türkiye’ye teslim edilecek ilk yeni cins savaş uçağı F-35‘in montajına ABD‘de başlandı.

Kale Grubu’ndan yapılan yazılmış açıklamaya tarafından, dünyanın en önemli savunma projelerinden Ortak Taarruz Uçağı Programı çerçevesinde geliştirilen F-35’in asıl sorumlusu Lockheed Martin, Türkiye’ye teslim edilecek ilk uçağın montajını ABD’nin Marietta kentindeki merkezinde düzenlediği törenle başlattı.

Sistemleri ve dizaynı ile dünya havacılık tarihinde yeni bir sayfa açan F-35’e, Kale Grubu şirketlerinden Kale Havacılık, önemli tedarikçilerden biri olarak katkı verdi. Söz konusu savunma sanayi projesinde 2004 yılından bu yandan yer alan bölge Kale Havacılık, Türkiye için üretilen bu ilk uçağa, 400 değişik beden, kanat, kokpit parçaları ve kurulum gruplarıyla katkı sağladı.

Karşılıklı Taarruz Uçağı Programı’nda bulunan birincil Türk şirketi olan Kale Havacılık, F-35’ler için ürettiği parçalarla Lockheed Martin’in en kayda değer yapı parça üreticisi konumunda bulunuyor. Şirket, ceset ve kanat parçalarının yanı sıra, Pratt&Whitney ortaklığıyla kurulan Kale Pratt&Whitney Uçak Motor Sanayi tesislerinde, F-35’lerin F-135 olarak adlandırılan gelişmiş motorunun kritik parçalarını da üretiyor. Kale Havacılık, Türkiye’ye teslim edilecek bu birincil uçakta olduğu gibi dünyada uçan ilk F-35 olan AA1’de de parçası yer alan tek Türk şirketi olma özelliğini taşıyor.

F-16 ve F-18 gibi savaş uçaklarından dört kat daha etkin olduğu kayıtlı F-35’lerin, gelecek 40 yılın taarruz uçağı olması öngürülüyor. Radara yakalanmama özelliğine sahip yeni nesil uçaklar, Türkiye dahil 9 ülkenin iki taraflı projesi. Türkiye’nin 116 adet F-35 savaş uçağı sipariş verdiği projenin öteki ortakları ise Avustralya, Kanada, Danimarka, İtalya, Hollanda, Norveç, İngiltere ve Almanya.

Seval Ocak Adıyaman