Ana Sayfa Vergi incelemelerinde mükellefin eli güçlendi
Array

Vergi incelemelerinde mükellefin eli güçlendi

Maliye Bakanı Naci Ağbal, hakkında ücret incelemesi yapılan vatandaşların kendilerini daha iyi savunabilmelerini sağlayacak düzenlemeyi hayata geçirdiklerini belirterek, “Mükelleflerimiz bundan böyle ödenti çözümleme tutanağını önceden görebilecek, buna tarafından savunmasını hazırlayabilecek ve imza atmadan önce, bu imzasının sonucunda nelerle karşılaşabileceği hakkında bilgilendirilecek.” dedi.

Maliye Bakanlığının, vergi incelemelerinde mükellefin elini güçlendirecek, haklarını artıracak yönetmelikleri, Devlete Ait Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Konuya ilişkin AA muhabirine değerlendirmelerde bulunan Maliye Bakanı Ağbal, mükellef haklarını güçlendirecek düzenlemeleri tek tek uygulamaya koyduklarını söyledi. Bu düzenlemelere devam edeceklerinin altını çizen Ağbal, bilhassa vergi denetimi konusunun, mükellef için tekrar tekrar üzüntü kaynağı olduğunu, bu konuda kendisine de zaman zaman şikayetler geldiğini anlattı.

Lüzum analiz, gerekse de bu incelemelere yönelik raporların düzenlenmesi aşamasında mükelleflerin bazen haksızlığa uğradıklarını düşündüklerini aktaran Ağbal, “Aidat Yoklama Kurulumuz bir süredir bu konu üstünde tedbirli bir çalışma yürütüyordu. Araştırmalar tamamlandı ve ilgili yönetmelikler bugün itibarıyla yürürlüğe girdi. Ücret denetimi, artık mükelleflerimiz için üzüntü kaynağı olmaktan çıktı. Hakkında ücret incelemesi yapılan vatandaşlarımızın kendisini daha iyi savunabilmelerini sağlayacak düzenlemeyi hayata geçirdik.” diye konuştu.

“Mükellef, atacağı imzanın sonucu hakkında bilgilendirilecek”

Ağbal, söz konusu yönetmeliklerin getirdiği yeniliklere ilişkin, defter ve doküman ibrazı için mükelleflere 15 günden az olmamak üzere yeterli vakit verilmesinin sağlandığını ifade etti.

Bakan Ağbal, ödenti incelemesi esnasında mükelleflerden görevlendirme konusu dışarıya bilgi ve evrak istenmemesi ve idarenin bilgisi dıştan farklı konularda tahlil yapılmamasını da sağladıklarını belirterek, “Yani mükelleflerimizden, inceleme konusu dışarıda gereksiz tartı oluşturacak ve incelemede kullanılmayacak olan bilgi ve belgeler istenemeyecek, çözümleme süreci mükellefle meslek birliği içinde yürütülecek. Mükelleflerimiz bundan böyle ücret analiz tutanağını evvelden görebilecek, buna kadar savunmasını hazırlayabilecek ve imza atmadan önce, bu imzasının sonucunda nelerle karşılaşabileceği hakkında bilgilendirilecek.” değerlendirmesinde bulundu.

– Yönetmeliklerle getirilen haklar

“Rapor Değerlendirme Komisyonlarının Oluşturulması ile Egzersiz Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelikte Değişim Yapılmasına Dair Mevzuat”, “Vergi Teftiş Kurulu Yönetmeliğinde Değiştirme Yapılması Hakkında Yönetmelik” ve “Ücret İncelemelerinde Uyulacak Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte Değişim Yapılmasına Dair Mevzuat” ile getirilen öteki düzenlemeler şöyle:

– Mükellefler ve Idare, bazı bildirimleri elektronik ortamda yapabilecek.

– Mükelleflerin tutanakta bulunan hususları öğrenmeleri ve bu hususlarla ilgili savunmalarını yapabilmeleri için tutanak taslağı, imzalanmadan iki gün önce mükelleflere verilecek.

– Çözümleme tutanaklarında mükelleflere, rapor değer biçme komisyonlarında dinlenme talebinin olup olmadığı mutlaka sorulacak.

– Araştırmalar sonucunda eleştirilecek hususların, diğer aidat türlerinde düzeltme yapılmasını gerektirdiği durumlarda konuya ilişkin ücret inceleme raporu düzenlenmesi zorunlu olacak.

– Kabul raporu düzenlenen mükelleflere mevcut koşul yazı ile bildirilecek.

– Rapor Değer Biçme Komisyonlarında dinlenilmeden önce mükellefleri bilgilendirmek amacıyla vergi analiz raporlarında yer alan tenkit konularını içeren “Rapor Özeti” mükelleflere verilecek.

Necip Fazıl Çelik