Ana Sayfa Belediyeden sokakta yaşayanlara yardım
Array

Belediyeden sokakta yaşayanlara yardım

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, sokakta yaşamını sürdüren kimsesizleri, soğuk havanın getirdiği negatif şartlarından etkilenmemeleri için Zeytinburnu Spor Kompleksinde ağırlıyor.

Komplekse getirilen evsiz vatandaşların, sağlık durumu kontrolleri, bireysel bakımları yapılıyor, giyim ihtiyaçları karşılanıyor. Ayrıca üç öğün de sıcak yemek sunuluyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Kayışdağı Darülaceze Müdürü Reşit Taşkın, Zeytinburnu’ndaki komplekste kalan evsizlerin sayısının akşam saatlerinde 600’ü geçtiğini belirterek, “Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Topbaş, vatandaşlarımızın bütün ihtiyaçlarının karşılanması için talimatlarını verdiler. Buradaki tüm misafirlerimizin giyim, yiyecek, afiyet hizmetlerinin tümü burada sunulmaktadır. Misafirler buraya girişlerinde kuaförlük hizmeti alıyorlar. sonra afiyet taramasından geçirilen vatandaşlarımız sağlık durumu taramasından geçiriliyor. Kendilerine kışlık giysilerini de temin ediyoruz” diye konuştu.

Taşkın, sosyal hizmet uzmanlarının da her bir bireyle yakından ilgilendiğini anlatarak, sosyal durumları araştırılan 12 kişinin ailelerine teslim edildiğini söyledi. Şartları taşıyanları kolaylık evlerine naklettiklerini kaydeden Taşkın, şöyle devam etti.

“46 misafirimizi memleketlerine gönderdik. 25 tane de bayan misafirimiz var. Sıcacık etmeleri için onları diğer bir spor salonunda misafir ediyoruz. Onlardan da sosyal incelemelerine göre kadın sığınma evlerine yerleştirdiklerimiz var. Evsizlerin tespitinde vatandaşlarımız fazla sağduyu. 153’ü ya da AKOM’u arayarak haber veriyorlar.”

Sosyolog ve psikologlar eşliğinde misafirlerle görüşmeler yapılırken, 60 yaşından büyük olanlar Darülaceze’ye yerleştiriliyor. Keza durumu uygun olan bayan misafirlerin de kadın sığınma merkezlerinden faydalanması sağlanıyor. Vatandaşların, 153 Beyaz Masa ve 444 2 566 AKOM’a ulaşarak başvuru yapabileceği veya sokakta yaşamak zorunda kalan evsizlerle ilgili ihbarda bulunabileceği bildirildi.