Hollanda usulü Galatasaray

  0
  5

  Bu sezon G.Saray’ın 4. teknik adamı olarak takımın başına geçen Jan Olde Riekerink, nasıl bir takım istediğinin sinyallerini her geçen gün daha da hissettiriyor. Sezona Hamza Hamzaoğlu ile başlayan arkasında da yola Mustafa Denizli ile devam eden G.Saray’da tecrübeli teknik adamın da görevinden ayrılması ardından Orhan Atik koltuğa oturdu. Lakin pro lisans sorunu sebebiyle göreve alt inşa hocası Jan Olde Riekerink devam ederkenHollandalı teknik adam antrenmanlarda da bundan böyle kendini hissettirmeye başladı.

  KARİYERİ her tarafında daha alçak yapılarda tayin alan ve çok sayıda oyuncuyu bilhassa Hollanda’da futbola kazandıran Riekerink, oyuncularına da A takımda olsalar da neler istediğini bir bir anlatmaktan geri kalmıyor. Hollanda futbolunun karakteristik özelliklerini sahaya yansıtmak isteyen ve bunun detaylarını da çalışmalarda takımı ile paylaşan Jan Olde Riekerink, 3 başlıca maddede ilk olarak değiştirmek istediklerini takımına anlattı. İşte Hollandalı futbol adamının gelecek haftalardaki 3 belli başlı gündem maddesi:

  1- BASIT OYNA

  RIEKERINK ilk olarak herkesin sahada kolay oynamasını ve ne takımı ne de kendini zora sokmamasını istiyor. sıkça oyuncularının koşması gereken yerleri gösteren ve onlarla birlikte hareketlenen deneyimli teknik adam bunu yapmaları halinde oyunu da daha kolay oynayabileceklerini vurguluyor. Şiddet paslardan kaçınmaları gerektiğini de takımına ezberleten Riekerink, oyuncuları ile de bire bir irtibat kuruyor.

  2- ÇOK PAS YAPIN

  Hollandalı’nın en fazla tartı verdiği konu pas trafiği… Takımının fazla pas yapmasını ve birbirine yakın oynamasını isteyen Riekerink yapılacak pas organizasyonları ile birlikte rakibin dengesini yarmak istiyor. Ulusal oyuncuların yokluğunda bile bu egzersiz stilinden şaşmayan teknik heyet, sezonun sonuna kadar da takımı çok pas yapılan bir düzende oynatacak.

  3- TOPLU HAMLE

  HOLLANDA’NIN dünyaya sunduğu sistemi felsefi olarak takıma koymak isteyen Riekerink, hücumun üzerinde duruyor. Gol yollarında etkisiz olunduğunu düşünen Riekerink, Orhan Atik ile yaptığı çalışmaların ardındaki takımın toplu hücum yapamadığı ve bunun da rakiplere menfaat sağladığını saptama ederken takımını bu yönde çalıştırıyor. – Vatan

  İlgili: Futbol Spor Toto Süper LigGalatasaray

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz