Array

Galatasaray UEFA’dan neden ceza aldı?

UEFA göre 1 sene men cezası bölge Galatasaray’ın gerekçeli kararı ortaya çıktı. Sarı-kırmızılıların savunmalarına tek tek yanıt veren UEFA Kulüp Finansal Kontrol Kurulu Hak Komisyonu, maddeler halinde konulan gerekçeleri açıkladı.

Milliyet’in haberine kadar, Başkan Dursun Özbek, yönetici Fatih İşbecer ve avukatların ifadelerinin nasıl ve hangi sebeplerle yerinde olmadıkları aktaran komisyonun gerekçeli kararında, ayrıca Galatasaray’ın 2010 yılından itibaren ekonomik durumu ayrıca de Türkiye’nin çoğunlukla hesaplı şartları ele alındı.

Kararın 23. maddesinde, 3 şık halinde verilen gerekçelerde, şu ifadeler kullanıldı:

1- Türkiye’deki Suriye mülteci sorunu ve terör saldırıları iyice net bir şekilde gösterilmemiş ve idareli anlamda ne dek etkilenildiği ifade edilmemiştir.

2- Kulüp, ülkede yaşanan hile davası sonrası yaşanan sıkıntılardan etkilendiğini aktarsa da doğrusu, son 3 yıl içerisinde gelirlerinin her alanda yükseldiği görülmüştür.

3- Türkiye’de elektronik bilet sisteminin gelirleri düşürdüğü belirtilse de, öteki Avrupa ülkelerinde benzer sistem vardır ve bu nedenle savunmada göz önünde bulundurulamaz.

Hem kur farkı savunmasına da cevap veren disiplin kurulu, Galatasaray’ın kur farkından oluşacak zararları değerlendirip önlemler alabileceğini belirtti, Türk ve altyapıdan yetişmiş oyunculara Türk lirası üzerinden paralar ödenebileceği dile getirildi.

TÜRKİYE’DE ÇOĞALTMA AB’NİN ÜSTÜNDE

Galatasaray’ın sunmuş olduğu savunmalardan bir maddesini, Türkiye’nin genel ekonomisi ve öteki kulüplerin hesaplı kazanımları oluşturdu.

Ama UEFA’nın gerekçeli kararının 23. maddenin b ve c bendinde yapılan açıklamalarda, Türkiye’deki ekonominin 2013-15 arası azalmadığı, tersine çoğaltma gösterdiği ifade edildi ve bu artma AB ülkelerinin üstünde olduğu vurgulandı.

Benzer şekilde öteki kulüplerin 2010-14 arası yayınlama gelirlerinin 3.1 oranından 3.5 oranına çoğaltma gösterdiği, harcamaların da 1.2’den 0.7’ye düştüğü anımsatıldı. Keza Türkiye’nin futbol marketi konusunda son 5 yılda 44 UEFA üyesi arasında 22. sırada bulunduğu belirtildi.

RISK GEÇMEDİ

Sarı-kırmızılıların UEFA’nın gözetiminde olduğu da belirtilirken, 65 milyon euroluk bir limit olduğu aktarıldı. 5. kısımda 97. maddede bahşedilen şartta, “Seneler içerisinde 95 milyon eurodan 80 milyon euroya düşen futbolcu maaş ve ödemelerinin, 2016’da 65 milyon euroya indirileceği” belirtildi. 112. paragrafta geçen bilgide, “Kulübün izlenmesi devam etmektedir. Bir kez daha düzen gösterilmezse, dava bitmiş bize taşınabilir” ifadeleri kullanıldı.

“EN YERINDE CINAYET”

UEFA’nın FFP kurallarına tarafından istenen cezaya Galatasaray’ın itirazı da realist bulunmadı. Gerekçeli kararın 111. maddesinde, sarı-kırmızılı tarafın, “Kulüp, UEFA müsabakalarından ihracı uygunsuz ve ağır kaçacaktır savunması yapıldı. Lakin yer alan tüm maddelerde görüldüğü üzere FFP kurallarına göre kulüpte büyük bir maddi açık olduğu anlaşılmış ve bunların ışığında 1 takvim ihraç kararı uygun bulunmuştur” denildi.

İlgili: Futbol Spor Toto Süper LigGalatasaray

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

BENZER HABERLER

Burçlar Nuray Sayari 25 Ağustos 2019 Pazar Günlük Burç Yorumları – Astroloji

Günlük Burç Yorumları,Koç Burcu Yorumu Günlük Burç Yorumları,Boğa Burcu Yorumu Günlük Burç Yorumları,İkizler Burcu Yorumu Günlük Burç Yorumları,Yengeç Burcu Yorumu Günlük Burç...

Oğlak Burcu Eylül 2019 Yorumu

Oğlak burcu okurlarımız haftalık oğlak burcu , günlük oğlak burcu yorumu ve eylül 2019 ayı oğlak burcu aşk hayatı ve iş hayatı...

Cushing Sendromu Hastalığı Nedenleri ve Belirtileri

Cushing hastalığı nedenleri (Aşırı kortizol salgısı) Çok önemli olmakla birlikte tedavi süreci zahmetli olan bir hastalık türüdür. Bireyin görüntüsü...

Burçlar Nuray Sayari 24 Ağustos 2019 Cumartesi Günlük Burç Yorumları – Astroloji

Günlük Burç Yorumları,Koç Burcu Yorumu Günlük Burç Yorumları,Boğa Burcu Yorumu Günlük Burç Yorumları,İkizler Burcu Yorumu Günlük Burç Yorumları,Yengeç Burcu Yorumu Günlük Burç...

Sevgiliye Söylenecek En Güzel Aşk Sözleri

Sevgilinize söylenecek en anlamlı en güzel aşk ve sevgi sözlerini haberimizde topladık. Mutlu olmak kimin umurunda, sen yanımda ol yeter. Büyük aşklar ya sonsuzdur, ya onsuz. Sen...