Ultimate magazine theme for WordPress.

Şırnak’ta PKK’dan Parke Kilit Taşı Şeklinde Bombalı Tuzak

Şırnak kent merkezinde PKK’lıları etkisiz hale getirmek için düzenlenen operasyonlar sırasında ilk kez, parke kilit taşı şeklindeki patlayıcı bulunup etkisiz hale getirildi. Teröristler alçıdan parke taşı şekli ve rengini verdiği bombayı, cadde üzerinde parke taşlarının arasına yerleştirerek kurduğu tuzak, bir tim komutanı astsubayın dikkati sayesinde ortaya çıkarıldı.

Şırnak’ta 14 Mart tarihinde uygulanan sokağa çıkma yasağı ile birlikte başlayan “Şehit Jandarma Üsteğmen Mehmet Çiftçi Operasyonu’, devam ediyor. Polis ve jandarma özel harekat timlerinin ortak yürüttüğü operasyonda güvenlik güçleri, teröristlerin ilk kez denediği, bombalı tuzağını tespit etti.

Yeşilyurt Mahallesi’ndeki sokaklarda operasyon yürüten jandarma özel harekat timinin komutanı bir astsubay, timin yürüyüş yolunda gördüğü bomba düzeneğini son anda fark etti. İncelemede PKK’nın ilk kez kullandığı bu yöntemle, parke kilit taşı boyutlarında ve aynı renkte olan, elektronik düzenekli, el yapımı patlayıcı tuzaklanmış bombanın, alçıdan parke taşı şekli verilip aynı renklere boşandığı tesbit edildi.

Tuzaklanan patlayıcı imha edilirken yetkililer, PKK’nın bu yöntemi ilk kez denediğini belirterek, tim komutanı astsubayın son anda bombalı tuzağı fark ederek, muhtemel bir faciayı önlediğini söyledi.

Şırnak’ta sürdürülen operasyonlar kapsamında bugüne kadar 54 PKK’lının öldürüldüğü öğrenildi.

DHA