İnci Kefalleri’nin İkinci Yuvası Erçek Gölü Oldu

1985 yılında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın bir projesiyle Van Gölü’nden alınarak tanklarla taşınan erkek, dişi ve yavru İnci Kefalleri, il merkezine 30 kilometre uzaklıktaki ve hiçbir balık türünün yaşamadığı Erçek Gölü’ne de hayat verdi.

Van’ın endemik tür balığı olan ve dünyada sadece Van Gölü’nde yaşadığı bilinen İnci Kefali balığı, hiç bir balığın yaşamadığı Erçek Gölü’nde hayat verdi. 1985 yılında hazırlanan bir proje kapsamında üreme döneminde Van Gölü’nden tanklarla 100 kilometrekarlik alana sahip 40 metre derinliğindeki Erçek Gölü’ne binlerce dişi, erkek ve yavru balık taşındı. Yaşklaşık 8 yıl boyunca yapılan bu işlem sonucunda dünyada sadece Van Gölü’nde yaşayan inci kefalının ikinci bir yaşam alanı daha oldu.

YILLIK 50 TON BALIK AVLANIYOR

Erçek Gölü’nün çok kıymetli bir göl olduğunu belirten Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Su Ürünleri Fakültesi Avlama ve İşleme Teknolojisi Bölümü Başkanı Prof. Dr. Mustafa Sarı, balıkların çok yavaş ürediğini söyledi. Prof. Dr. Sarı, “1985 yılına kadar Erçek Gölü’nde doğal olarak yaşayan bir balık türü yoktu. 1985 yılında bir proje kapsamında Van Gölü’nden balık taşındı ve burada da balık yaşamı başladı. Bol besin olduğu için Erçek Gölü balığı Van Gölü’ndeki balığa göre daha büyük. Ancak göl çevresinde çok az akarsu olduğu için üremeleri yavaş oluyor. Yıllık 50 ton balık avlanabiliyor” dedi.
 
GÖLÜN TEK BALIKÇISI
 
Erçek Gölü’nün tek balıkçısı olan Mehmet Salih Gencer, gölde balık miktarının her geçen gün arttığını söyledi. İlk yıllar 150-200 kilo balık avlanırken, şimdi günlük zaman zaman 700 kilogram balık avaladıklarını belirten Gencer, “Erçek Gölü balığı hem lezzetli hemde büyük. Bizim geçim kaynağımız oldu. Çok bereketli günler yaşıyoruz. Ancak bir sorunumuz var. Balıkçı barınağımız yok. Bizim yetkililerden isteğimiz teknelerimizi bağlayabileceğimiz bir balıkçı barınağıdır” dedi.
 
DHA

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.