Fenerbahçe’den bir Terraneo geçti!

Fenerbahçe Kulübü, İtalyan spor adamıyla yollarını ayırdığını demin resmi olarak açıklamazken, Terraneo haber’ya verdiği röportajda yönetimin tek yanlı sözleşmesini feshettiğini duyurdu.

Terraneo’nun Fenerbahçe’ye gelmesi gerçekte sarı-lacivertlilerin yeni bir yapılanmaya gittiğini gösteriyordu. Başkan Aziz Şimşek, büyük bir güvenle İtalyan spor adamını 29 Mayıs 2015’te göreve getirdi. Göreve gelmesinden yalnızca 4 ay gibi kısa bir zaman sonradan sarı-lacivertli yönetimle Terraneo’nun arasındaki gerginlik basına yansıdı.

– Yıldız transferlerinde manâlı rol oynadı

Terraneo göreve gelir gelmez, Avrupa futbolundaki bağlantılarını kullanarak önemli transferlere katkı verdi.

Birincil meslek olarak teknik direktör sorununu ortadan uyandırmak için çalışan ve Vitor Pereira’yı takımın başına getirilmesi için egzersiz yürüten Terraneo, yapılan 11 futbolcu transferinde de kulübe katkı verdi.

Pereira özellikle, Manchester United’ın yıldız oyuncuları Robin van Persie ve Luis Nani’nin transferleriyle kanımca ilgilendi. İtalyan spor adamı, yönetimin talimatıyla iki futbolcunun transferi için uzun görüşmelerde bulundu. ilk olarak Nani sonradan da Van Persie’nin transferinin bitmesine yardımcı olan Terraneo, yıldız isimlerle İstanbul’a geldi.

Bu oyuncuların yanı sıra Simon Kjaer, Şener Özbayraklı, Jose Fernandao, Josef de Souza, Volkan Neşe Saçan, Ozan Tufan, Fabiano Ribeiro (kiralık), Abdoulaye Ba (kiralık) ve Lazar Markovic’in (kiralık) takıma katılmasına da tezgâhtar olan Terraneo, 74 günde 11 futbolcu ve 1 teknik adam transferiyle görevine seri başladı.

Yapılan transferlerin tanıtım toplantısında yöneticiler yerine Terraneo basının karşısına geçerek talimat yaptı.

– Taraftarın sevgisini kazandı

Yapılan transferlerden sonradan Giuliano Terraneo, adeta sarı-lacivertli taraftarların sevgilisi haline geldi.

Taraftarlar maçlarda yaptıkları tezahüratların yanı sıra sosyal medyada da Terraneo’ya övgüler dizdi. İtalyan sportif direktör için sosyal medyada fotoğrafının yer aldığı “caps”ler hazırlayan taraftarlar, Terraneo’ya olan sevgilerini her platformda gösterdi.

– İpler Eylül ayında gerildi

Sarı-lacivertli yönetimle İtalyan sportif direktör arasında ipler Eylül 2015’te gerilmeye başladı.

Terraneo’nun Fenerbahçe Can Bartu Tesisleri’nde yöneticilerin girmesine izin vermediği iddiası basına yansıdı.

Aziz Yıldırım basına yansıyan iddiaları doğrulamasa da dağıtılmış platformlarda konuyla alakalı Terraneo için sert sözler söyledi.

Fenerbahçe Faruk Ilgaz Tesisleri’nde geçen sene Eylül ayında gazetecilere açıklamalarda yer alan Şimşek, kimsenin başkana ve yöneticilere tesislere girme yasağı koyamayacağının altını çizerek, “Sizin maaşını verdiğiniz, atama verip ödev sınırlarını çizdiğiniz kişi böyle bir şey yapabilir mi? Onu kulağından çekip atarım. Fenerbahçe yönetiminin odası var orada. İstedikleri vakit gider gelirler. Kimse de, Terraneo falan karar veremez, karışamaz” ifadelerini kullanmıştı.

Terraneo’da haber’ya verdiği son röportajda başkanla arasındaki iletişimin bu aylarda koptuğunu belirterek, “Başkan ile aracısız olarak iletişimimiz ekim ayına içten kesildi. O lahza, bunun uzun soluklu bir proje olmayacağını anladım” görüşünü bildirdi.

– Bursaspor deplasmanına gitmedi

Terraneo’yla ipler, 20 Şubat’taki Bursaspor’la deplasmanda yapılan maçla iyice kopma noktasına geldi.

Takımın ligde, Avrupa’da ve kupada oynadığı bütün deplasman maçlarında kafilede bulunan İtalyan sportif direktör, Bursa’da takımı yalnız bıraktı ve sonraki dış saha maçlarına da gitmedi.

Fenerbahçe Kulübü Genel Sekreteri ve Basın Sözcüsü Mahmut Yumuşak Başlı ise, UEFA Avrupa Ligi’nde Lokomotiv Moskova’yla 25 Şubat’ta oynadıkları maç öncesi gazetecilerin Terraneo’nun deplasmanlarda artık takımın başında neden olmadığıyla ilgili sorusuna “Terraneo’ya sorun, bizim resmi bir yönetim kurulu kararımız yok” cevabını vermişti.

– Ali Neşelendirici: “Terraneo’nun gönderilmesi doğrudur”

Fenerbahçe Kulübü’nün eski başkanlarından Ali Şen, İtalyan sportif direktörün gönderilmesini doğru bulduğunu belirtti.

Sarı-lacivertli kulübün efsane başkanlarından Neşe Saçan, haber muhabirine yaptığı açıklamada sezon başında Aziz Şimşek’ın Avrupai bir karar alarak Terraneo’yu göreve getirdiğini dile getirerek, şunları kaydetti:

“Bu Avrupai kararla Aziz Şimşek ve yönetimi tanıdık olmayan bir sportif direktör takıma getirdi. O sportif direktör de teknik direktör ve oyuncular almak üzere 12 transfer yaptı. Aziz Yıldırım’ın sportif direktörün hiçbir işine karışmadığını biliyoruz, okuduk. Terraneo, yöneticileri hatta başkanın, futbolcuların olduğu bölgeye gelmemesini istemiş. Burada büyük bir yanlış var.”

Ali Şen, Terraneo’nun Fenerbahçe Kulübü’nde maaşlı çalıştığını da vurgulayarak, “Terraneo’nun patronu Fenerbahçe Kulübü’nün başkanı ve yöneticileridir. Terraneo galiba işleri karıştırdı. Sportif direktörün işi, kendi işverenini ve patronunu tesise almamak değil. Bu açıdan gönderilmesi tabiki doğrudur” diyerek sözlerini tamamladı.

İlgili: Futbol Spor Toto Süper LigFenerbahçe

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.