Ana Sayfa Eşini Öldüren Sanığa Ağırlaştırılmış Müebbet
Array

Eşini Öldüren Sanığa Ağırlaştırılmış Müebbet

Diyarbakır’da, eşi 39 yaşındaki Emine Börü’yü tabancayla kurşun yağdırarak öldürdüğü suçlamasıyla tutuklu yargılanan 42 yaşındaki Ramazan Börü, ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme heyeti, sanığa iyi hal indirimi yapılmadığını açıkladı.

Diyarbakır’da 2014 yılında meydana gelen olayda, Ramazan Börü, 3 çocuk annesi 12 yıllık eşi Emine Börü’yü yatakta uyuduğu sırada tabancayla 4 kurşun sıkarak öldürdü. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca olayla ilgili hazırlanan iddianamede, Ramazan Börü’nün “eşe karşı kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapisle cezalandırılması istendi.

İddianamede 1 Aralık 2014 günü saat 06.30 sıralarında şüpheli ve maktülün evlerinin yatak odasında uyuduğu, Ramazan Börü’nün elini eşinin üzerine attığı, ancak Emine Börü’nün elini üzerinden çekmesini istediği ve ikili arasında bu nedenle tartışma çıktığı kaydedildi. Tartışmanın ardından Ramazan Börü’nün elbise dolabında sakladığı tabancayı alarak eşine 4 el ateş ettiği kaydedilen iddianamede, şüphelinin daha sonra teslim olduğu belirtildi.

KADIN AVUKATLAR: İYİ HAL İNDİRİMİ UYGULANMASIN

Ramazan Börü’nün “eşi kasten öldürmek” suçundan tutuklu olarak yargılandığı davanın duruşmasına Diyarbakır 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Duruşmaya tutuklu sanık Ramazan Börü ve taraf avukatları ile “Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu” temsilcisi avukat Esin Yeşilırmak katıldı. Duruşmada söz alan mağdur avukatları Gamze Yalçın, Esin Yeşilırmak, Elif Tirenç, Gazal Bayram Koluman ve Hatice Demir öldürülen Emine Börü’nün uzun süre şiddete maruz kaldığını ve cinayetin tasarlanarak işlendiğini ifade ederek, “Sanığın eşinin kendisini aldattığı yönünde savunması cezadan kurtulmaya yöneliktir. Bütün kadın cinayetlerinde bu tür savunmalar vardır. Kadına yönelit her türlü şiddet ve cinayetin önlenmesi devletin görevleri arasındadır. Cezadan indirim yapılmamasını talep ediyoruz. Takdiri indirim uygulanmamasını istiyoruz” dedi.

PSİKOLOJİK RAHATSIZLIĞIM VARDI

Daha sonra söz hakkı verilen sanık Ramazan Börü ise psikolojik rahatsızlığı olduğunu belirterek, “Bu nedenle olaydan önce ve sonra ilaç kullandım. Hatta eşim birkaç kez beni doktora götürdü. Kendisinin de bu rahatsızlığımdan haberi vardı. İnsan niye bilerek kendi evini yaksın?”dedi. Sanık avukatı Alper Gültekin ise müvekkilinin akıl rahatsızlığı olduğunu belirttti.

İNDİRİMSİZ AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET HAPİS

Daha sonra kararını açıklayan mahkeme sanık Ramazan Börü’yü “eşi kasten öldürmek” suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme verilen cezada iyi hal indirimi uygulanmasına yer olmadığına da karar verdi. Sanığa ayrıca “Ruhsatsız silah taşımak” suçundan da 2 yıl hapıs cezası verildi.

DHA

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz